اصولگرایان در ادامه رایزنی‌های سیاسی خود برای چگونگی حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری به نتایج تازه‌ای دست یافته‌اند. اکثریت آنها حمایت حداکر خود را از جبه مردمی اعلام کرده‌اند. حالا بحث بر سر این است که نامزد نهایی چگونه انتخاب خواهد شد.

فضای انتخاباتی در آخرین ماه از سال 95 شکل تازه‌ای به خود گرفته است. اصولگرایان به‌عنوان رقیب اصلی حسن روحانی در این انتخابات وارد فاز تازه‌ای از رایزنی‌های درون حزبی شده‌اند تا چگونگی ورود به رقابت اردیبهشت ماه را سامان دهند. آنها حالا در ادامه جلسات پر‌تعداد خود برای رسیدن به نظری واحد به دستاوردهای خوبی رسیده‌اند. موج حمایت‌ها از جبهه مردمی ‌توسط چهره‌های شاخص و احزاب و تشکل‌های این جناح افزایش یافته و اکنون مذاکرات انتخاباتی از همین ساز و کار
دنبال می‌شود. به نظر می‌رسد باید منتظر اتفاقات تازه و مثبتی در این جناح باشیم.

کاندیدای نهایی چگونه انتخاب می‌شود؟
اما این روزها مهمترین خبر این است که نامزد نهایی اصولگرایان چگونه انتخاب خواهد شد؟ در میانه حرف و حدیث‌ها و گمانه‌های فراوان در این مورد سایت تابناک راهکار پیش‌رو را اینگونه روایت کرده است: «قشر اعم از اصناف و بازاریان، اساتید دانشگاه، روحانیون، هنرمندان و... از سراسر کشور در مجمع عمومی جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی حاضر شده و بر‌اساس شاخص‌هایی نظیر توانمندی، مقبولیت، ولایتمداری، انقلابی‌گری و... ده نفر را انتخاب می‌کنند. دو هزار و ۵۰۰ نفری که در مجمع جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی حاضر خواهند شد، بر‌اساس ۱۵ شاخصی که بیان می‌شود، این ده‌نفر را انتخاب خواهند کرد. گویا قرار است در مرحله بعد، ده منتخب، غربالگری شده و در نهایت، پنج نفر نهایی انتخاب شوند و از میان این پنج نفر نهایی، یک نامزد به‌عنوان نفر برگزیده انتخاب شود. گویا شورای مرکزی جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی که متشکل از ۲۵ نفر است، اجازه دارد تا فرد نهایی را برای انتخابات ریاست‌جمهوری برگزیند. از قرار معلوم، افرادی که انتخاب می‌شوند، تعهدنامه‌ای را امضا می‌کنند تا با نامزد ‌نهایی همکاری کرده و به نفع وی کناره‌گیری کنند.»

گزینه نهایی کیست؟
مجتبی ذالنور، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفته است: «احتمال اینکه اصولگرایان به وحدت برسند را ٩٠درصد می‌دانم، گزینه اصولگرایان به موقع رونمایی می‌شود و اصولگرایان با وجود این گزینه موفقیت بالایی درانتخابات خواهند داشت.» مجتبی ذوالنور در مورد اینکه چرا اصولگرایان هنوز استراتژی مشخصی را برای انتخابات مشخص نکرده‌اند، گفت: «این سردرگمی ‌نیست و تاخیر در تصمیم است که هر چه سریعتر به تصمیم نهایی می‌رسند.» نماینده مردم قم با بیان اینکه هم جبهه انقلاب و هم جبهه مقابل هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند ادامه داد: «من عیبی در اینکه جبهه‌های مختلف در جریان اصولگرایی به‌وجود بیایند نمی‌بینم و مهم این است که آخر سر به یک گزینه برسند و اگر آنها در انتخابات به یک گزینه نرسند آنوقت می‌شود گفت این یک عیب است. اگر این مقدمه‌ای باشد که گزینه‌های مختلف را رو کنند و گزینه‌ها را مقایسه کنند و گزینه اصلاح را انتخاب کنند اتفاقا ایجاد این جبهه خیلی هم خوب است.» وی با بیان اینکه احتمال اینکه اصولگرایان به وحدت برسند را ٩٠درصد می‌دانم، گفته است: «گزینه اصولگرایان به موقع رونمایی می‌شود و اصولگرایان با وجود این گزینه موفقیت بالایی درانتخابات خواهند داشت.»
در اظهار نظری دیگر در این مورد، پورمختار گفته است: «نامزد نهایی اصولگرایان یک چهره شناخته‌شده است؛ نام او در میان نامزدهای احتمالی قرار ندارد.» پورمختار در مورد اینکه آیا پایداری‌ها گزینه‌ای جدا از جریان اصولگرا معرفی می‌کنند گفت: «پایداری‌ها هنوز این بحث را که کاندیدای جدای از جریان اصولگرا معرفی می‌کنند را مطرح نکرده‌اند و آنها فعلا مستقلا کاری نخواهند کرد. محمدعلی پورمختار در مورد گزینه اصولگرایان برای انتخابات ٩٦ گفت: «اصولگرایان فرصت کافی برای معرفی کاندیدای خود دارند کما اینکه اصلاح طلبان هم هنوز کاندیدای مورد نظر خود را معرفی نکرده‌اند. آنها همچنان درباره آقای روحانی مردد هستند و بارها اعلام کرده‌اند که گزینه دیگری به جز روحانی هم داشته باشند.»‌ وی با اشاره به سخنرانی برخی از اصولگرایان از جمله جلیلی و بذرپاش در شهرهای مختلف اظهار داشت: «بحث فرد تا امروز در جریان اصولگرا تعیین و نهایی نشده است و اگر آقای جلیلی و بذرپاش در شهرها سخنرانی می‌کنند به عنوان یک امر شخصی است و علاقه‌مند به تداوم این نوع سخنرانی‌ها و شفاف‌سازی‌ها و بیان مواضع و دیدگاه‌ها هستند ولی به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری نیستند.» پورمختار در مورد اینکه آیا پایداری‌ها گزینه‌ای جدا از جریان اصولگرا معرفی می‌کنند گفت: «پایداری‌ها هنوز این بحث را که کاندیدای جدای از جریان اصولگرا معرفی می‌کنند را مطرح نکرده‌اند و آنها فعلا مستقلا کاری نخواهند کرد.» وی با تاکید بر اینکه قطعا اصولگرایان حول یک نفر به وحدت می‌رسند، گفت: «ممکن است تا زمان ثبت‌نام معرفی این کاندیدا طول بکشد و این فرد شناخته شده است ولی جزو اسامی ‌که تا کنون در موردشان به عنوان کاندیدای اصولگرایان گمانه‌زنی شده است، نیست.»

حمایت حداکثری از جبهه مردمی
اما در ادامه حمایت احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های انقلابی از «جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی»، جبهه پیروان خط‌امام و رهبری حمایت بی‌قید و شرط خود از جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی را اعلام کرده است. در اطلاعیه‌ای که این جبهه صادر کرده آمده است: «جبهه پیروان خط‌امام و رهبری که از جریان‌های ریشه‌دار و دیرپا در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور است، تشکل‌های مختلفی از جمله احزاب و گروه‌هایی همچون حزب موتلفه اسلامی، جمعیت اسلامی فرهنگیان، جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار، جامعه اسلامی مهندسین، جامعه اسلامی کارمندان، جامعه اسلامی کارگران، جامعه اسلامی فرهنگیان، جمعیت پیروان زینب سلام‌الله علیه، جامعه جوانان متحد اسلامی، جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی، جامعه فاطمیون، جامعه اسلامی ورزشکاران و... را شامل می‌شود. جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی ضمن ارج نهادن به حمایت و همدلی این همراهان همیشگی انقلاب و نظام اسلامی، دیگر احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های انقلابی و اقشار و صنوف مختلف را دعوت به همراهی و همسویی با این جبهه کرده و تعهد می‌نماید تمامی‌هم خود را مصروف وحدت و انسجام نیروهای انقلاب،خدمت به مردم و حل مشکلات کشور کند.» آنسو‌تر از جبهه پیروان، یعنی جایی که تحول‌خواهان قرار دارند نیز حمایت خوبی از جبهه مردمی ‌صورت گرفته است. اما در تحولی دیگر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای از جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی حمایت کرده است.
در این بیانیه آمده است: «جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، از اعلام موجودیت جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب برای کارآمدسازی نظام اجرایی کشور استقبال می‌کند و خود و خواهران و برادران خود در این حرکت جدید را به تقوای الهی، اتحاد، توجه به نیازهای واقعی مردم و به وی‍ژه طبقات مستضعف فرا‌می‌خواند. شفافیت، پاسخگویی، صراحت و کنارگذاشتن رودربایستی با هر متهم به فساد و کج‌دستی در استفاده از بیت‌المال و داشتن برنامه‌های روشن و عملی برای پایان دادن به رکود، تحرک کسب وکارها، ایجاد اشتغال و بهبود معیشت عمومی، توقع مردم فداکار و صبور از حرکت اصلاح طلبانه برای پایان دادن به مدیران ناکارآمد، اشرافی و مردم‌گریز، پرخرج، پرمدعا و بی‌عمل است و طبیعی است این حمایت و پشتیبانی مشروط به پایبندی به اصول و مبانی ارزشی اعلام شده است و منتظر عمل انقلابی آنهاست تا ان‌شا‌الله امید ایجاد شده شکوفا و محقق شود و این جهاد مقدس که دل دوستان را شاد و دشمنان ملت را به وحشت انداخته، با صبر و مقاومت به ثمر بنشیند.»در پایان این بیانیه آمده: «تجربه نشان داده است این ملت نجیب و شریف، اگر صداقت و انصاف ببیند، برای فداکاری و ایثار در حق کشور و همنوع خود، از هیچ کاری دریغ نمی‌کند و اگر بخواهد، می‌تواند. امروز وقت آن است تا نخبگان متخصص، پاکدست و فداکار به میدان بیایند تا کشورمان را از ناکارآمدی و سوءتدبیرها نجات دهیم و برای پیشرفت اقتصادی و احیای تولیدملی و اشتغال گام برداریم و به مطالبات بحق مردم، پاسخ عملی و واقعی دهیم.»
در این میان البته چهره‌های شاخص هم از این جبهه حمایت خود را اعلام کرده اند. محمد‌رضا باهنر در این مورد گفته است: «نامزد نهایی اصولگرایان کاندیدای جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی خواهد بود.» او در عین حال گفته است: «البته برخی نقدها وجود داشته و روی گفتمان بحث‌هایی می‌کنند و شاید اشتباهات برخی این باشد که تصور می‌کنند که لازمه وحدت و ائتلاف و وحدت فلسفی درحالی‌که این‌چنین نیست و نه می‌شود و نه ما اراده داریم که هر کس به این جبهه وارد می‌شود همه مواضع ما را بپذیرد. با این ‌وجود تاکید می‌کنیم که در انتخابات نیازمند ائتلافی جامع هستیم چون این چتر باز شده و گروه‌های مختلف در حال پیوستن به آن هستند.» یک خبر دیگر نیز در این مورد این است که ۱۲۰ نماینده مجلس تاکنون از «جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب» حمایت کرده‌اند. این خبر را رئیس کمیته نمایندگان مجلس شورای اسلامی جبهه مردمی‌اعلام کرده است. محمدرضا میرتاج‌الدینی رئیس کمیته نمایندگان مجلس شورای اسلامی جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت تشکیل این جبهه مردمی اظهار داشت: «جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی یک حرکت تکامل‌ یافته نیروهای ارزشی دلسوز به انقلاب و نظام اسلامی است که با استفاده از تجارب گذشته در عرصه‌های سیاسی و انتخاباتی به صورت جدی و فعال حضور پیدا کنند. دغدغه اصلی جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب حل مشکلات جامعه، خدمت به مردم، حرکت در مسیر انقلاب و ولایت است و این حرکت نو در استقرار انقلاب موثر است.»
میرتاج‌الدینی به رویکرد این جبهه در ساماندهی اقشار جامعه اشاره کرد و گفت: «رویکرد جدیدی که در این جبهه از ابتدا نمایان بوده، این است که از تمامی‌افراد اعم از نخبگان، مهندسان، کشاورزان، بانوان و... در قالب کمیته‌هایی دعوت کرده و در حال حاضر نیز این کمیته‌ها فعال هستند.»
رئیس کمیته نمایندگان مجلس جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته متبوعش در جبهه خاطرنشان کرد: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در قالب کمیته‌ای سازماندهی شده‌اند و کسانی که از جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی حمایت کردند، تاکنون نزدیک به 120 نفر هستند که اسامی ‌این افراد موجود است و همه آنها در قالب یک کمیته سازماندهی شدند. تفاوتی که کمیته نمایندگان با سایر کمیته‌های جبهه دارد، در این است که منتخبان که قرار است در مجمع عمومی جبهه شرکت کنند، حدود 20 تا 25 نفر هستند، اما در ارتباط با کمیته نمایندگان تعداد خاصی وجود ندارد و همه نمایندگانی که از جبهه مردمی ‌حمایت کردند، می‌توانند در این مجمع شرکت کنند.» در تحولی دیگر سید‌محمد حسینی، سخنگوی جبهه یکتا گفته است: «اعضای جبهه یکتا و دیگر تشکل‌ها افراد حقیقی هم که ممکن است در هیچ حزب و گروهی فعال نباشند با جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب همکاری می‌کنند و باتوجه به تجربیات گذشته این روش می‌تواند موثر واقع شود و نتیجه مطلوب به همراه داشته باشد. درحال حاضر محوریت کار با جبهه مردمی ‌است و هیات موسس جبهه مردمی ‌تا تشکیل شورای مرکزی، مدیریت کار را به عهده دارند.» سخنگوی جبهه یکتا در عین حال درباره محوریت جامعتین در انتخابات که پیش از این اصولگرایان بر آن تاکید داشتند، گفت: «ارتباطات و بهره‌گیری از نظرات در حال انجام است، آیت‌الله موحدی‌کرمانی کاملا در جریان تصمیمات و اقدامات جبهه مردمی‌هستند و بر امور نظارت دارند و گزارش‌ها به آیت‌الله یزدی و دیگر بزرگان ارائه و در مجموع روند کارها مثبت ارزیابی می‌شود.» کمال‌الدین سجادی، سخنگوی جبهه پیروان هم در اظهار نظری در این مورد اطلاعات تازه‌ای را مطرح کرده است. او گفته:«جبهه دارای یک گروه مرجع است که این گروه مرجع همان جامعتین است کما اینکه آیت‌الله موحدی کرمانی هم اعلام کردند که از این جبهه حمایت به عمل می‎آورند، نگاه اصولگرایان به جامعه روحانیت به عنوان یک مرجع است و از آنها طلب حمایت و راهنمایی داریم حتی شاید این اعلام حمایت موحدی کرمانی نشان از کارآمدی آنان دارد.»
سخنگوی جبهه پیروان خط‌امام و رهبری در این‎باره که با این حساب جامعتین زیر چتر جبهه مردمی ‌انقلاب اسلامی قرار می‎گیرد، گفته است: «هم در زیر چتر آن قرار می‎گیرد و هم نگهدارنده آن است. به عبارتی دیگر جامعتین از جبهه مردمی‎ انقلاب اسلامی و از این طراحی جدید و نوپا حمایت می‎کند.» اما در اظهار نظری متفاوت در این مورد، اسدالله بادامچیان با اشاره به رویکرد حزب متبوعش در قبال جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب اسلامی گفته است: «سیاست حزب موتلفه اسلامی، همراهی با هرگونه وحدت و همگرایی در میان اصولگرایان است.با این وجود، پیوستن حزب موتلفه به جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب نیاز به بررسی‌های لازم دارد؛ طبعا ما یک حزب هستیم و باید نظر اعضای شورای مرکزی خود را در این باره اخذ کنیم. به‌دلیل اینکه می‌خواهیم سرمایه حزب خود را در اختیار بگذاریم، باید محاسبه کامل را در این زمینه داشته باشیم.» در اظهار نظری دیگر در این مورد غلامعلی حداد عادل گفته است: «جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی تلاش می‌کند بین جریان‌های سیاسی مورد نظر خود، سازوکاری طراحی کند که فرد واحدی از طرف این جبهه و جریانات همسو در انتخابات شرکت کند.»
وی درخصوص معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان برای انتخابات پیش رو افزوده است: «تلاش ما بر این است که با بازنگری تجربه‌های تلخ و شیرین گذشته، در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری بدون ایجاد تفرقه به وحدت برسیم و نامزدی واحد داشته باشیم.»
او در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری به عنوان کاندیدا حاضر خواهد شد یا نه، گفت: خیر چنین قصدی ندارم.حداد عادل با بیان اینکه اصولگرایان فعلا به نامزد واحد برای انتخابات ریاست‌جمهوری نرسیده‌اند، اظهار کرده است که تلاش در این زمینه ادامه دارد و باتوجه به تجربیات گذشته اصولگرایان با یک نامزد واحد وارد انتخابات خواهند شد. وی در پاسخ به این پرسش که حزب موتلفه اسلامی نامزد خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری را معرفی کرده و در صورتی که اصولگرایان نامزد واحد معرفی کنند آیا این حزب نیز تبعیت خواهد کرد، گفت: «حزب موتلفه اسلامی نیز به‌عنوان یک حزب اصولگرا از نامزد نهایی اصولگرایان حمایت خواهد کرد.»
به‌نظر می‌رسد اتفاقات خوبی برای اصولگرایان در پیش باشد. آنها به هم‌نظری نزدیک شده‌ اند.