نامزد حزبی موتلفه از لیست 10 نامزد منتخب مجمع عمومی جمنا حذف شد اما سوال اینجاست که آیا سه عضو شورای مرکزی این حزب چه وضعیتی پیدا می‌کنند

با‌توجه به اینکه آقای میرسلیم جزء 10‌نامزد منتخب مجمع اول نبود تا در مجمع دوم برای او رای‌گیری شود، آیا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهد کرد؟
نخست آنکه من و دو عضو دیگر شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی یعنی خانم افتخاری و خانم رهبر در شورای مرکزی جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب عضویت داریم.
آقای آل‌اسحاق را چطور جزء موتلفه حساب نکردید؟
آقای آل‌اسحاق عضو شورای مرکزی موتلفه نیستند اما در مجموع چهار نفر موتلفه‌ای در شورای مرکزی جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب حضور دارند. ما اهداف جبهه مردمی ‌را از قبل تایید و از این مجموعه اعلام پشتیبانی کردیم. ما تعارضی بین موتلفه و جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب احساس نمی‌کنیم. نامزدهای متعددی الان ممکن است در صحنه باشند، آنچه پیش‌بینی می‌کنیم آن است که موتلفه هیچ سیاستی که به اصل ائتلاف ضربه وارد کند را اتخاذ نخواهد کرد.
یعنی آقای میرسلیم نامزد حزبی موتلفه در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام نخواهد کرد؟
ثبت‌نام نامزد در انتخابات یک مقوله است، اینکه باتوجه به ضرورت ائتلاف ما چه تصمیمی ‌می‌گیریم مساله دیگری است.
روشن‌تر توضیح می‌دهید؟
نامزد حزبی موتلفه در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی خواهد کرد اما بعد از دوره تبلیغات و مناظرات محصولی که از طرف ائتلاف اصولگرایان به دست می‌آید آن محصول فوق‌العاده برای ما اهمیت دارد. اینکه موتلفه راجع به تصمیم نهایی جبهه مردمی ‌چه سیاستی اتخاذ می‌کند الان تصمیم اتخاذ نکرده و اتخاذ این تصمیم را به نظر شورای مرکزی خود موکول کرده است.
یعنی آقای میرسلیم در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کند و بعد می‌بینید که شورای نگهبان او را تایید صلاحیت خواهد کرد یا خیر، در صورتی که صلاحیتش تایید شد در مناظرات نیز شرکت می‌کند؟
ما معتقدیم تا پایان مناظرات، نامزد حزبی موتلفه حضور داشته باشد تصمیم اینکه راجع به ائتلاف اصولگرایان چه سیاستی را دنبال کنیم، هر چه شورای مرکزی حزب موتلفه نظر دهد همان‌طور عمل می‌کنیم.
یعنی اگر بعد از مناظرات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نظرسنجی کردید و آرای نامزد حزبی موتلفه از آرای نامزد جبهه بالاتر بود چه تصمیم می‌گیرید؟
در هر صورت ارتباط‌مان را با جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی قطع و پشتیبانی خودمان را از جبهه مردمی ‌دریغ نخواهیم کرد. یکسری مطالبی که بعدا شرایط سیاسی ایجاب می‌کند متناسب با آنها تصمیم خواهیم گرفت، فعلا راجع به این سوال ما تصمیم، بحث و بررسی در موتلفه نداشتیم.
اینکه بعضی از اعضای موتلفه گفتند اگر انتخابات ریاست‌جمهوری به مرحله دوم بکشد ما ائتلاف و اتحادمان را در مرحله دوم انتخابات با جبهه انجام خواهیم داد، آیا همین سیاست را موتلفه جلو می‌برد؟
مکانیزم موتلفه همانی است که گفتم تا پایان مناظرات نامزدهای انتخابات خواهیم بود، بعد تصمیم نهایی را شورای مرکزی حزب اعلام می‌کند.
اینکه موتلفه قبل از ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مطابق سازوکار جبهه عمل نکرد و بعد از برگزاری مناظرات نامزدها می‌خواهد درباره این مساله تصمیم بگیرد آیا اقدامی‌تاکتیکی برای کمک به نامزد نهایی است یا یک اقدام حزبی تلقی می‌شود؟
ما در هر صورت یک حرکت حزبی را داریم انجام می‌دهیم اما نهایتا راجع به موضوعات ائتلاف هم قطعا ‌بی‌تفاوت نخواهیم بود.
این تصمیم را با شورای مرکزی جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب هم مطرح کردید که چنین ایده‌ای را دنبال خواهید کرد؟
ما نظراتمان را به جبهه مردمی‌از قبل اعلام کردیم.
مخالفتی با این نگاه شما نداشتند؟
حداقل ابراز مخالفت نکردند.
فکر می‌کنید نامزد حزبی موتلفه اگر تا روز آخر یعنی 29 اردیبهشت در صحنه رقابت بماند، چند درصد رای داشته باشد فکر می‌کنید که نامزد شما به مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری راه پیدا کند؟
الان پیش‌بینی نمی‌توانیم کنیم که نامزد ما چه میزان رای می‌آورد.
یعنی ممکن است آرای آقای میرسلیم بیشتر شود؟
راجع به 29 اردیبهشت هنوز هیچ پیش‌بینی در ذهنم نیست.
ایده‌ای را جبهه دارد دنبال می‌کند که نامزد نهایی همراه برخی اعضای کابینه‌اش وارد صحنه انتخابات شود، آیا آقای میرسلیم رضایت می‌دهد که در قالب یک عضو از کابینه، نامزد نهایی جمنا حضور پیدا کند؟
تصمیماتی که جبهه مردمی ‌اتخاذ می‌کند هر وقت از ما نظر مشورتی خواستند نظر خواهیم داد.
در این رابطه در حزب بررسی داشتید که به نظری برسید؟
خیر، فکری نکردیم.
خود آقای میرسلیم تیم کاری‌اش در دولت دوازدهم را در زمان انتخابات معرفی نمی‌کند؟
هنوز تصمیمی ‌راجع به این قضیه اتخاذ نکردیم.
شما به همراه دو عضو دیگر شورای مرکزی حزب موتلفه از شورای مرکزی جبهه مردمی‌نیروهای انقلاب اسلامی که کنار نمی‌روید؟
خیر. اعضای موتلفه در شورای مرکزی جمنا هستند و تا آخر هم خواهند ماند.