ایده معرفی نامزد پوششی برای روحانی در جریان اصلاحات موافقان و مخالفانی دارد و هر گروه استدلال‌هایی را می‌آورند که نشان می‌دهد خیلی عرصه رقابت 29 اردیبهشت برای اصلاح‌طلبان اهمیت دارد و نمی‌خواهند بی‌گدار به آب بزنند

با‌توجه به اینکه کمتر از چند روز به آغاز ثبت‌نام نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باقی است، نحوه حضور اصلاح‌طلبان در عرصه رقابت سیاسی پیش رو به چه صورت خواهد بود؟ آیا فقط از آقای روحانی حمایت خواهند کرد یا نامزد دوم را نیز به میدان می‌فرستند تا کمک حال نامزد اصلی آنها یعنی آقای روحانی باشد؟
شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مرجع پاسخگو در این زمینه است چون در همین رابطه با آقای روحانی نشست داشت. الان از جزئیات مباحث اطلاع ندارم.
خودتان به شخصه معرفی نامزد پوششی برای آقای روحانی را مناسب می‌دانید یا خیر؟
این استراتژی نیست، بلکه تاکتیک است چون آقای روحانی باید در این رابطه تصمیم بگیرد و هر تصمیم هم باید با هماهنگی آقای روحانی باشد بنابراین باید منتظر ماند و دید آقای روحانی مصلحت را چه می‌داند. من فکر می‌کنم از آن اهمیت و شدت و حدتی که قبلا برخوردار بوده، افتاده است.
آقای روحانی در مقابل ایده معرفی نامزد پوششی کوتاه آمده است یا ایده معرفی نامزد پوششی دیگر آن رنگ و لعاب گذشته را ندارد؟
چون اصلا در معرفی نامزد پوششی باید با آقای روحانی هماهنگ شود، آقای روحانی شخصی است که در این رابطه تصمیم می‌گیرد.
خیلی از اطرافیان آقای روحانی اعلام کردند آقای روحانی به تنهایی می‌تواند از پس کار بر بیاید و به نقدها و شبهات نامزدهای جناح رقیب که در پروسه انتخابات درباره عملکرد دولت یازدهم مطرح می‌کنند یک نفری پاسخ دهد بنابراین نیازی به حضور نامزد دوم برای کمک دادن به آقای روحانی وجود ندارد، نظر شما چیست؟ آیا آقای روحانی توانایی چنین کاری را دارد یا خیر؟
اینکه آقای روحانی می‌تواند یا نمی‌تواند بستگی به خود او دارد. یعنی ما نمی‌توانیم برای آقای روحانی در این رابطه تعیین تکلیف کنیم چون آقای روحانی یک کاندیداست و در رابطه با مسائل انتخاباتی خودش حق دارد که تصمیم بگیرد و دیگران نمی‌توانند تصمیمی‌ را به او تحمیل کنند. طبعا اگر آقای روحانی خودش یا دست‌اندرکاران ستاد انتخاباتش به این نتیجه رسیدند مصلحت نیز عمل به همین تصمیم است. چه داعیه‌ای است که وقتی وجود کاندیدای در سایه برای آقای روحانی ایجاد نگرانی می‌کند بخواهند هر‌طور شده برای او تصمیم بگیرند؟ من فکر می‌کنم اصلا این اتفاق به این شکل نمی‌افتد که خلاف نظر آقای روحانی تصمیمی ‌گرفته شود.
بعضی از اصلاح‌طلبان می‌گویند آقای روحانی هیچ گاه نگفته من اصلاح‌طلب هستم، دلیل ندارد که ما نامزد اختصاصی نداشته باشیم. نهایتا این نامزد اختصاصی می‌تواند همراه آقای روحانی به صحنه بیاید و روزهای آخر مثل سال 92 نظرسنجی انجام شود و هر کسی که رای و اقبال بیشتری داشت او بماند و دیگری کنار رود، نظر شما چیست؟
من با این دیدگاه مخالفم. قطعا نباید اصلاح‌طلبان این اشتباه را بکنند و کاندیدای موازی با آقای روحانی داشته باشند و تعدد کاندیدا را به نمایش بگذارند چون معلوم نیست نتیجه این کار آنها چه باشد. در مجموع اصلاح‌طلبان تصمیم قطعی خود را برای حمایت از آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری گرفتند، بنابراین دلیلی ندارد مقابل آقای روحانی شخص دیگری را هم قرار بدهند. آقای روحانی رئیس‌جمهور مستقری است که عقبه رایش اصلاح‌طلبی است و الان هم اصلاح‌طلبان دارند از او حمایت و پشتیبانی می‌کنند و اصلا این فکر، فکر خطرناکی است و با آن مخالفم.
اگر آقای روحانی در ایام انتخابات اعلام کند در دولت آینده‌اش هیچ اصلاح‌طلبی را در کابینه قرار نمی‌دهد، اصلاح‌طلبان از این تصمیم خود پشیمان نمی‌شوند که چرا نامزد دومی ‌را به صحنه نیاوردند تا حداقل حواس آقای روحانی در رابطه با این موضوعات جمع باشد؟
من فکر می‌کنم در حال حاضر کار از این حرف‌ها گذشته است و قطعا با تصمیمی ‌که اصلاح‌طلبان در حمایت از روحانی گرفتند دیگر جایی برای این اما و اگرها نیست.
بعضی می‌گویند حضور نامزد پوششی می‌تواند برای آقای روحانی مشکل‌ساز شود یا ایجاد نگرایی کند، نظر شما چیست؟
همان‌طور که گفتم در این رابطه ابتکار عمل باید دست آقای روحانی باشد، شاید به همین دلایل آقای روحانی نخواهد کاندیدای در سایه به او در ایام انتخابات کمک کند.
کسانی که حامی ‌دیدگاه معرفی نامزد پوششی برای آقای روحانی هستند، احتمال ردصلاحیت او را نیز مطرح می‌کنند و معتقدند نامزد پوششی می‌تواند از وقوع این اتفاق پیشگیری کند، کما‌اینکه آقای کدخدایی همین چند روز پیش گفت تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برای همان مقطع زمانی است و چهار سال بعد اگر حتی رئیس‌جمهور مستقر هم در انتخابات نام‌نویسی کند، دوباره شورای نگهبان صلاحیت او را بررسی خواهد کرد، نظر شما چیست؟
من فکر می‌کنم آقای روحانی این دغدغه را ندارد، یعنی به هر حال این قضیه الان فروکش کرده است. یعنی خیلی بعید به نظر می‌آید رئیس‌جمهور مستقر را بخواهند ردصلاحیت کنند و این رئیس‌جمهور بخواهد چهار‌ماه به همین حالت با دنیا ارتباط داشته باشد و کشور را اداره کند. اساسا چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و در گذشته نیز سابقه نداشته است.
اما این اتفاقی است که در مجلس می‌افتد و برخی نمایندگان با وجودی که صلاحیت‌شان برای شرکت در انتخابات دوره بعد تایید نمی‌شود اما چند ماهی در پارلمان ایفای نقش نمایندگی می‌کنند، این دو با هم مشابهت ندارند؟
خیر، به هیچ وجه چون 290 نماینده در مجلس هستند حالا چند نفر شاید ردصلاحیت شوند این اتفاق اداره امور مجلس را مختل نمی‌کند ولی ردصلاحیت رئیس‌جمهور مستقر اداره کشور را دچار اختلال می‌کند.
نظر آقای خاتمی درباره بحث معرفی نامزد پوششی چیست؟
الان نظر جدیدی از ایشان نشنیدم.
در گذشته نظر آقای خاتمی چه بود؟
در گذشته ایشان نظر مجمع روحانیون مبارز را انعکاس داده بود که مثلا کاندیدای سایه‌ای باشد اما بعد از تصمیم شورای عالی سیاستگذاری و صحبتش با آقای روحانی دیگر نمی‌توان به نظر مجمع روحانیون مبارز تکیه کرد و آقای خاتمی نیز نظر شورای عالی سیاستگذاری را تایید می‌کند و تصمیم موازی در این زمینه اتخاذ نخواهد شد.