این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس می‌گوید جلیلی باید کنشگری خود را در عرصه سیاست ادامه دهد تا وقتی نامزد نهایی جمنا مشخص شد فضا آماده باشد که با اعلام یک بیانیه بدنه رأیش را پشت‌‌سر نامزدنهایی اصولگرایان قرار دهد

وقتی تحرکات سیاسی افراد مختلف را از یک‌سال پیش تاکنون رصد می‌کنیم، می‌بینیم آقای سعید جلیلی خیلی فعال بود و قصد جدی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 داشت، حتی وقتی به جمنا دعوت شد نپذیرفت با این هدف که می‌خواست حتما یکی از نامزدهای حاضر در صحنه رقابت 29 اردیبهشت سال 96 باشد. به نظر شما چرا به یکباره تصمیم گرفت در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام نکند؟
آقای جلیلی با اطلاعیه‌ای که داد و اعلام کرد به نفع جریان انقلاب کنار می‌کشد و کاندیدا نمی‌شود، این نشانه جدیت او برای حمایت از نیروهای انقلاب اسلامی است. گرچه البته این تصمیم آقای جلیلی غیرقابل پیش‌بینی هم بود یعنی به نوعی تبلیغ می‌شد که او فارغ از تصمیم‌گیری جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم ثبت‌نام می‌کند ولی دیدیم او تصمیمی ‌شجاعانه و به موقع‌ گرفت و انشاءالله اثربخش خواهد بود. امیدواریم آقای جلیلی در کنار کاندیدای نهایی جریان نیروهای انقلاب حضور پیدا کند و عامل پیروزی او شود.
چرا آقای جلیلی به جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب نپیوست. در واقع هم این اقدام او غافلگیرکننده بود و هم انصرافش از کاندیداتوری همه را غافلگیر کرد. به نظر شما دلایل نیامدن آقای جلیلی چه بود؟
اینکه چرا نیامد مقداری نیاز به تحلیل از جوانب مختلف دارد. نکته اول بحث رای‌آوری او بود چون با حضور برخی کاندیداها در صحنه انتخابات و اینکه آنها مورد اقبال قرار گرفتند، آقای جلیلی نمی‌خواست همچون دوره قبل رای نیاورد، در واقع نمی‌خواست ذهنیت ایجاد شود که با آمدن به صحنه انتخابات و دوباره رای نیاوردنش، به‌طور کلی از صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری کنار برود. از جمله دلایل دیگر انصرافش از ثبت‌نام این بود که به جریان اصولگرایی و کاندیدای نهایی جمنا کمک کند و آرای خود را به سمت او سوق دهد و هدایت کند. این کار او قطعا در توفیق نهایی اصولگرایان مفید و موثر خواهد بود.
به نظر شما این حرکت آقای جلیلی چقدر کمک می‌کند از میان نامزدهای اصولگرای حاضر در صحنه انتخابات، فقط یک نامزد در صحنه بماند و بقیه به نفع او کنار بروند؟
اقدام آقای جلیلی می‌تواند یک الگویی برای بقیه نامزدهایی باشد که از طرف جمنا معرفی شدند. آقای میرسلیم از جمنا نیست و از سوی موتلفه در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. حالا معلوم نیست با مجموعه جمنا همراهی کند اما آقایان رئیسی، زاکانی، قالیباف، حاجی‌بابایی و به نوعی آقای زاهدی 5 نفری هستند که در قالب جبهه مردمی‌ نیروهای انقلاب عمل خواهند کرد. امیدواریم این اقدام آقای جلیلی کمک کند که آنها نیز وقتی تصمیم نهایی جبهه مردمی‌ اعلام شد بپذیرند و به نفع نامزد نهایی جریان انقلاب صحنه را ترک کنند.
آقای جلیلی از این به بعد چه نقشی را می‌تواند در جریان اصولگرا ایفا کند چون این کنار رفتن از صحنه بدون هیچ پیش‌شرط‌گذاری امری نیست که در فضای سیاسی امروز کشور شاهدش باشیم. از آنجا که این اقدام او هزینه به وحدت رسیدن اصولگرایان را کمتر کرد، آیا جلیلی می‌تواند از محورهای اصلی جریان اصولگرایی در آینده باشد؟
طبیعتا آقای جلیلی با این اقدام نشان داد که برخلاف ارزیابی‌های قبلی به شعار وحدت وفادار و پایبندی دارد‌. او می‌تواند نقش اینچنینی ایفا کند، از خودگذشتگی را نشر دهد و در عین حال در یک چنین جمع‌هایی اثربخش باشد. ضمن آنکه ان‌شاءالله در دولت آینده نیرویی اثرگذار خواهد بود.
در واقع منظورتان این است که اگر اصولگرایان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شوند آقای جلیلی می‌تواند نقش اثرگذاری در آن دولت داشته باشد؟
بله. انشاءالله.
این جمله شما نشان می‌دهد که پیروزی را بر آقای روحانی قطعی می‌دانید؟
(خنده) امیدوارم این اتفاق بیفتد.
آقای جلیلی می‌تواند برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 شانسی داشته باشد یا آنکه در آینده نزدیک تصوری برای حضور در انتخابات نخواهد داشت؟
قبل از 1400 انتخابات مجلس یازدهم را در سال 1398 پیش رو داریم. آقای جلیلی می‌تواند در آن عرصه حضور داشته باشد و به مجلس راه پیدا کند چون مجلس جایگاه مهمی ‌در هدایت دو قوه دیگر و نظارت بر حسن اجرای امور دارد. از این جهت آقای جلیلی می‌تواند خوش بدرخشد.
ضمن آنکه او با این کارش یک ظرفیتی را برای انتخابات 1400 ریاست‌جمهوری ایجاد کرد. به نظر من اگر بخواهد در آن عرصه ورود کند حضور قوی‌تری خواهد داشت و راهیابی‌اش به مجلس یازدهم می‌تواند زمینه‌ساز این اتفاق باشد.
به نظر شما این ظرفیت رایی که آقای جلیلی داشت و می‌خواهد این ظرفیت را پشت سر نامزد نهایی جریان انقلاب بیاورد می‌توان کار او را با اقدام آقای عارف در سال 92 مشابه‌سازی کرد. در آن سال آقای عارف به نفع آقای روحانی کنار رفت و به پیروزی آقای روحانی کمک کرد آیا اقدام آقای جلیلی نیز همان اثر را خواهد داشت؟
آن روزی که آقای عارف از صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری کنار کشید، آقای روحانی تنها ماند و اثربخشی این اقدام آقای عارف بیشتر شد، اما الان نامزدهای جبهه مردمی ‌نیروهای انقلاب 5 نفر هستند بنابراین اینکه کنار رفتن آقای جلیلی به نفع کدام‌شان تعبیر شود معلوم نیست چون خود او هیچ اسمی ‌را در بیانیه‌اش نیاورد. در عین حال توزیع آرای او بین 5 نفر نامزد جمنا مساله دیگری است که قاعدتا از اثرگذاری‌اش می‌کاهد بنابراین احتمال می‌دهم وقتی نامزد نهایی جمنا مشخص شود آقای جلیلی بیاید و به نفع او اعلام موضع و حمایت کند تا پایگاه رأیش به سمت کاندیدای نهایی جمنا سوق پیدا کند.
به نظر شما آقای جلیلی در مدت یک ماه آینده چه نوع کنشگری داشته باشد، آیا ضرورت دارد به صحنه بیاید و به نفع نامزدی خاص تحرک انتخاباتی داشته باشد یا خیر همان هفته آخر مانده به 29 اردیبهشت وقتی نامزد نهایی جمنا مشخص شد اعلام موضع و حمایت کند؟
در این مدت طبیعتا لازم است به نفع جریان اصولگرایی همچنان فعالیت کند. بالاخره در مجالس، محافل و استان‌های مختلف تحرک و کنشگری خود را ادامه دهد و روشنگری کند تا اذهان آماده شود و آرا به سمت جریان اصولگرایی سوق پیدا کند. در این صورت وقتی نامزد نهایی مشخص شد فضا آماده است که با یک اعلام موضع حمایتی زمینه‌های ایجاد شده قبلی بالفعل شوند و مردم متأثر از توصیه‌های آقای جلیلی به نامزد مورد‌نظر جمنا رای دهند.
اینکه آقای جلیلی تنها ماند و خیلی از اطرافیانش همچون جبهه پایداری دیگر در کنارش نبودند این چقدر در کناره‌گیری‌اش از صحنه انتخابات موثر بود؟
البته جبهه پایداری که به هر صورت از او حمایت می‌کرد به همین دلیل نمی‌شود گفت جبهه پایداری آقای جلیلی را تنها گذاشت. حالا شاید برخی از چهره‌های جبهه پایداری نظرشان روی فرد دیگری بود اما خود جبهه پایداری از آقای جلیلی حمایت می‌کرد. در مجموع معتقدم این تصمیم جبهه پایداری بود که آقای جلیلی را تشویق کرد در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم
ثبت‌نام نکند.
از آنجاکه نظر جبهه پایداری در این دوره به آقای رئیسی نزدیک‌تر بود، تشویق کرد که آقای جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام نکند؟
جبهه پایداری بعد از آنکه جمنا تشکیل شد به جمنا روی خوش نشان نداد حتی با مطرح بودن آقای رئیسی اعلام نکرد که به مکانیزم جمنا می‌پیوندد چون نظر خاص خودش را داشت اما بعد از رایزنی‌هایی که صورت گرفت یکی، دو روز قبل از ثبت‌نام نامزدها مشخص شد جبهه پایداری نیز این آمادگی را دارد که به‌طور کلی با جمنا همراهی داشته باشد. از این نظر این تصمیم آقای جلیلی می‌تواند متأثر از تشویق جبهه پایداری محسوب شود.
در کل باتوجه به اینکه آقای جلیلی کنار کشید فکر می‌کنید در رقابت آینده چند چهره اصولگرا در صحنه انتخابات باشند؟
حالا این به نظر من بستگی به تعداد کاندیداهای جبهه اصلاحات دارد که طبق آن قابلیت تنظیم دارد. بر این اساس اگر آنها به وحدت برسند طبیعتا توقع این است که نامزدهای جمنا نیز به این وحدت دست پیدا کنند تا نهایتا روز رای‌گیری یک نفر در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری باقی بماند.