عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره نحوه و زمان کنارگیری نامزدهای پوششی به نفع روحانی نیز یادآور می‌شود: «حالا اینکه آنها در آینده چگونه عمل می‌کنند و چگونه تصمیم خواهند گرفت بستگی به مذاکراتی دارد که با آقای روحانی خواهند داشت

آرایش صحنه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با ثبت‌نام نامزدها بیشتر روشن شد و اکنون دو جناح سیاسی می‌دانند از هر جناح چه نامزدهایی و در چه سطوحی به میدان آمدند، به نظر شما حضور آقای جهانگیری در صحنه رقابت چقدر معادلات انتخابات را تغییر داد؟
به نظر می‌رسد عمده کسانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند و مورد تایید‌صلاحیت از طرف شورای نگهبان قرار می‌گیرند اصولگرا باشند بنابراین فضای رقابت سیاسی پیش رو به نوعی در حال شکل‌گیری است که تعداد نامزدهای اصولگرا بیشتر از اصلاح‌طلبان باشد. طبیعتا نامزدهای اصولگرا با امکانات و تعدد بیشتر در صحنه انتخابات کنشگری خواهند کرد و به نقد عملکرد دولت یازدهم می‌پردازند بنابراین اصلاح‌طلبان وقتی می‌دانند با چنین وضعیتی مواجه خواهند بود بالطبع باید تدبیری می‌کردند تا دولت نیز این فرصت را داشته باشد تا ضمن دفاع از عملکرد خود، به انتقادهای دیگر نامزدها پاسخ دهد و نظرات خودش را نیز بیان کند. این کار وقتی امکان‌پذیر است که معادل زمان اختصاصی به نامزدهای اصولگرا، زمان به جناح رقیب نیز داده شود. مثلا اگر از جناح اصولگرا 5 نامزد در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری حاضر باشند طرف مقابل نیز باید به میزان آنها فرصت داشته باشد تا به نقدها و شبهات طرح شده پاسخ دهد اما طبیعتا فرصت به این شکل داده نمی‌شود و برای نامزدهای حاضر در صحنه رقابت وقت مساوی در نظر می‌گیرند بنابراین در عمل و واقعیت زمان‌های اختصاصی به نامزدهای اصولگرا با زمان اختصاصی به جناح حامی‌ دولت برابر نخواهد بود یعنی 5 نفر انتقاد، اعتراض و طرح اشکال می‌کنند حال باید یک نفر دفاع کند و پاسخ دهد. در یک رقابت 5 به یک، رئیس‌جمهور مستقر که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز ‌هست وقت کافی برای دفاع و طرح دیدگاه ندارد. از طرفی نمی‌شود به جناح رقیب معترض شد که چرا نامزدهای شما در مجموع برای نقد طرح مقابل زمان بیشتری از نامزد جناح رقیب در اختیار دارند. با لحاظ این واقعیت نتیجه گرفتیم که باید تعداد کسانی که از عملکرد دولت یازدهم دفاع می‌کنند بیشتر باشد بر همین اساس کسانی به ستاد انتخابات کشور رفتند و ثبت‌نام کردند، البته آنها گفتند ما در مقابل دولت نیستیم و نمی‌خواهیم مقابل آقای روحانی قرار بگیریم بلکه در یک امتداد هستیم و می‌خواهیم از وضعیت و عملکرد دولت یازدهم دفاع کنیم. حالا اینکه در آینده چه اتفاقات دیگری بیفتد و کاندیداها چگونه نقش ایفا می‌کنند باید منتظر ماند و دید. الان نمی‌شود اظهارنظر کرد چون بعد از اعلام نظر شورای‌نگهبان درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، تعداد نامزدها مشخص می‌شود و می‌توان براساس کسانی که در صحنه ماندند، نظر داد که آرایش صحنه به چه صورت خواهد شد اما باید به سمتی رفت که رقابت‌ها حول برنامه‌ها شکل گیرد یعنی نامزدها به نقد شخصی یکدیگر نپردازند بلکه برنامه‌ها با هم رقابت کنند و مردم از میان برنامه‌های ارائه شده بتوانند برنامه عملیاتی‌تر را انتخاب کنند.
اصولگرایان از آمدن آقای جهانگیری به صحنه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری برداشت کردند که اصلاح‌طلبان و جریان حامی‌ دولت نسبت به کارنامه دولت یازدهم دغدغه دارند بنابراین آقای جهانگیری را به صحنه آوردند تا کمک حال آقای روحانی برای پاسخگوی به نقدها باشد، آیا اینطور است؟
خیر، این‌طور نیست. شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بعد از صحبت‌ها و بررسی‌های فراوان درباره نحوه ورود به صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد اصلی خود را آقای روحانی انتخاب کرد. در واقع بعد از نقدهای فراوان به عملکرد دولت یازدهم تصیم‌گیری شد که از آقای روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت شود. یعنی اصلاح‌طلبان عملکرد آقای روحانی را در دوره یازدهم ریاست‌جمهوری پسندیدند و تایید کردند بنابراین تصمیم گرفتند از او حمایت کنند. پس براساس یک فضای احساسی تصمیم‌گیری نکردند که حالا دغدغه‌مند باشند. ایرادات و اشکالات وارد به دولت یازدهم کاملا بحث و بررسی شد و سپس جمع به این نتیجه رسید که دولت آقای روحانی باید بماند و اصلاح‌طلبان از او در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کنند.
حالا چطور شد که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به آقای جهانگیری رسید و فرد دیگری خارج از دولت را انتخاب نکرد تا نامزد پوششی برای آقای روحانی باشد؟
اتفاقا افراد مختلفی مطرح شدند و به ستاد انتخابات کشور رفتند و ثبت‌نام کردند. در واقع آقای جهانگیری یکی از اصلاح‌طلبانی است که در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرد اما از آنجا که در دولت یازدهم معاون اول بود کاندیداتوری‌اش توجه بیشتری را جلب کرد، حالا اینکه در آینده چگونه عمل می‌کنند و چگونه تصمیم خواهند گرفت بستگی به مذاکراتی دارد که آنها با آقای روحانی خواهند داشت.
اما آقای عارف فردای ثبت‌نام نامزدها صحبت کرد و گفت شورای عالی سیاستگذاری فقط برای حضور آقای جهانگیری در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری تصمیم‌گیری کرد و آقایان رهامی ‌و محمد‌هاشمی مستقل وارد صحنه شدند؟
آقای عارف هرچه گفته خودش جواب دهد من درباره صحبت‌های او نظر نمی‌دهم. آنچه از نظر جمع مطلع بودم را بیان کردم.
برخی از اصلاح‌طلبان درباره حضور آقای محمد هاشمی در صحنه انتخابات گفتند که غافلگیر شدند، آیا آقای هاشمی با شما مشورتی داشت؟
خیر، با من مشورتی نداشت.
آیا اینکه آقایان محمد هاشمی و جهانگیری هنگام مناظرات در کنار آقای روحانی حضور دارند در مباحثات انتخاباتی کفه ‌ترازو به نفع آنها سنگینی خواهد کرد؟
نمی‌توان الان گفت چون هنوز مشخص نیست چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند. باید دید چه کسانی در صحنه باقی می‌مانند تا بتوان درباره این سوال پاسخ روشنی داد.
برخی اصلاح‌طلبان نیز معتقدند نامزد پوششی نباید تا پایان مناظرات انتخاباتی در صحنه بماند چون ممکن است یک سبد رایی به نفع او شکل بگیرد که وقتی از صحنه رقابت کنارگیری می‌کند بدنه اجتماعی‌اش به سمت نامزد اصلی جریان اصلاحات نرود، نظر شما چیست؟
این دسته اصلاح‌طلبان نظر خود را دارند اما من معتقدم خود نامزدهای اصلاح‌طلب باید درباره این موضوع تصمیم بگیرند.