علی‌اکبر اولیا معتقد است: «سبد رای روحانی و قالیباف در حوزه طبقه شهری همپوشانی دارد. اگر قالیباف به نفع رئیسی کنار برود تنها 60 تا 70 درصد آرای او به سبد رای رئیسی منتقل خواهد شد.»

روز 29 اردیبهشت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. تا حدودی سبد رای سه نامزد اصلی حاضر در این میدان رقابت شکل گرفته است. جنس سبد رای هر کدام از آقایان روحانی، رئیسی و قالیباف را می‌خواهیم بررسی کنیم، بفرمایید کدام طیف از اقشار جامعه ایران به رئیس‌جمهور مستقر رای خواهند داد؟ آقای روحانی سال 92 که رئیس‌جمهور شد در خیلی از مناطق محروم رای نخست را آورد و برخی تحلیل‌ها این بود که آرای آقای احمدی‌نژاد به سمت آقای روحانی رفت. به نظر شما سال 96 سبد رای آقای روحانی از چه جنس آرایی تشکیل می‌شود؟ آیا همچنان در مناطق محروم رای نخست است یا دیگر از آن وضعیت دور شده و بیشتر مردم مناطق شهری به ویژه کلانشهر‌ها به او اقبال خواهند کرد؟
سال 92 وزن اصلی آرای آقای روحانی مرتبط با اصلاح‌طلبان و معتدلان بود. البته خیلی از اصلاح‌طلبان بعد از کناره‌گیری آقای عارف با‌ تردید پای صندوق‌های رای حاضر شدند و به آقای روحانی رای دادند و می‌توان گفت با اقدام آقای عارف بود که پیروزی آقای روحانی قطعی شد.
تصور می‌کنم سال 92 وزن اصلی آرای آقای روحانی متعلق به طبقه شهری و روشنفکران بود. حالا اینکه چقدر آقای روحانی از وزن مردم مناطق محروم را داشت اطلاع دقیقی ندارم. در این دوره تصور می‌کنم اصلاح‌طلبان به‌طور مشخص‌تر، صریح‌تر و با‌اعتقاد بیشتر به آقای روحانی رای می‌دهند چون انتظاراتی که آقای روحانی بر اجرای قانون، پاسداشت قانون اساسی و رعایت حقوق شهروندی داشت به هر حال تا حد زیادی آنها را راضی کرده است.
از طرفی آقای روحانی سبد رای اصولگرایان معتدل همچون آقایان ناطق‌نوری و لاریجانی را با خود دارد. آنها چهره‌های شاخصی هستند که نشان می‌دهد گرایش بخش قابل‌توجهی از اصولگرایان به سبد رای آقای روحانی است و حتی اضافه شده است.
به نظرم این دو‌گروه وزن بیشتری را در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری دارند و باتوجه به تجربه‌ای که از مدیریت آقای روحانی در چهار سال گذشته داریم و اینکه می‌خواهد کشور را در چارچوب قانون اساسی و عقلانیت اداره کند، حتی کسانی که با مجموعه نظام سر سازگاری نداشتند فکر می‌کنند آقای روحانی چهره موفقی است و می‌توانند به او رای دهند و محل اعتمادشان
باشند.
در کل معتقد هستید جنس سبد رای آقای روحانی نسبت به سال 92 تغییر کرده است؟
هم عملکرد و هم مواضع اتخاذی او باعث شده گروه‌هایی که گفتم با انگیزه و عزم بیشتری اقبال کنند و آقای روحانی سبد رای قوی‌تری داشته باشد.
قبول دارید که آرای آقای روحانی نزد طبقه محروم کمرنگ شده و ریزش کرده است؟
همان‌طور که گفتم خیلی شناخت دقیقی از اینکه آقای روحانی در سال 92 چه میزان از آرای طبقه محروم را داشت و الان وضعیت چگونه است ندارم اما باتوجه به اینکه آقایان قالیباف و رئیسی مصر هستند که در صورت پیروزی در انتخابات یارانه‌ها را بیشتر کنند، در واقع جهت‌گیری تند و تیزی نسبت به مناطق محروم دارند‌؛ چه بسا مردم این مناطق امیدوار باشند و احساس کنند آقایان رئیسی و قالیباف می‌توانند خواسته‌ها یا حداقل مشکلات کوتاه‌مدت آنها را برطرف کنند. البته آقای روحانی همواره گفت که رئیس‌جمهور همه جامعه ایران است. جهت‌گیری‌های دولت او نیز در راستای ایجاد اشتغال و افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان و مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بود بنابراین اقدامات فراگیر و عامی ‌انجام داد تا خواسته‌ها و نیازهای همه جامعه به ویژه طبقه محروم تأمین شود. با این وجود شعارهایی که آقایان قالیباف و رئیسی می‌دهند امکان دارد بخش قابل توجهی از اقشار محروم و کم‌درآمد به طرف آنها متما‌یل شود.
سبد رای آقای قالیباف و آقای رئیسی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ برخی تحلیلگران می‌گویند آقای رئیسی بیشتر از طبقات محروم رای می‌گیرد و آقای قالیباف از طبقات شهری و متوسط جامعه کسب رای می‌کند، نظر شما چیست؟
تصور می‌کنم سبد رای آقای رئیسی یک گروه سنتی و ارزشی مطلق‌نگر هستند که در هر حال نگران تحول، نوآوری و تجدد هستند و کاملا می‌خواهند در چارچوب ارزش‌ها باشند. حالا اینکه کاندیدای آنها رای بیاورد یا نیاورد، برای‌شان مهم نیست یا اگر هم مهم است این مساله در درجه دوم قرار دارد. این بخش از جامعه قطعا به آقای رئیسی رای می‌دهند. نکته دیگر آنکه آقای رئیسی سید ‌است و اقشار مذهبی نیز او را‌ ترجیح می‌دهند. آقای قالیباف مقداری نوگراتر است و در مدیریت شهری تهران نیز یک تجددها و مدیریت‌هایی را بروز داده که قشر شهری را طرفدار خود کرده است، بنابراین سبد رای آقای قالیباف با آقای رئیسی تفاوت دارد.
اینکه مطرح می‌شود آرای آقای قالیباف و آقای روحانی در قسمت‌هایی با یکدیگر همپوشانی دارد، شما این نظر را تایید می‌کنید؟
آن قشر شهری که مقداری مذهبی هستند یا نیستند، سبک و سیاق مدیریت آقای قالیباف را بپذیرند یا نپذیرند، اینها وجه تمایزهایی بین آقای قالیباف و آقای روحانی برای کسب آرای اقشار شهری است.
آقای قالیباف مشابهت‌هایی هم به آقای روحانی و هم به آقای رئیسی دارد. 15 ماه پیش که انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد اصلاح‌طلبان در تهران پیروز شدند و بر همین اساس می‌گویند پایگاه اجتماعی قوی در تهران دارند، از طرفی آقای قالیباف 12 سال شهردار تهران است، به نظر شما آقایان روحانی، قالیباف و رئیسی در تهران چه وضعیتی را از لحاظ کسب رای دارند؟
به نظرم رای آقای قالیباف در تهران نسبت به نقاط دیگر کشور بهتر خواهد بود ولی به هر حال کسانی که چارچوب اصلاح‌طلبی دارند به آقای روحانی رای می‌دهند.
اگر به ترتیب بخواهید اعلام کنید، آقایان رئیسی، قالیباف و روحانی در تهران چه رتبه‌هایی را از نظر کسب رای به دست می‌آورند؟
آقایان روحانی، قالیباف و رئیسی به ترتیب نفر اول تا سوم در تهران می‌شوند.
آقایان قالیباف و رئیسی هر دو مشهدی هستند، ضمن آنکه آقای روحانی سال 92 رای نخست را در مشهد کسب کرد، به نظر شما سال 96 ترتیب آرا در مشهد به چه صورت می‌شود؟
چون آقای رئیسی تازه به مشهد رفتند بنابراین آقای قالیباف در مشهد شناخته‌‌ شده‌تر هستند و حدس می‌زنم آنجا هم آقای قالیباف نسبت به آقای رئیسی رای بیشتری خواهد داشت.
آقای روحانی در ‌مشهد نفر چندم می‌شود؟
در شهرهای بزرگ من فکر می‌کنم آقای روحانی نفر اول است اما اینکه بتواند در آن شهرها 50 درصد آرا را بگیرد یا خیر محل بحث است.
دیدگاهی وجود دارد که معتقد است اگر آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی کنار برود سبد رای آنها تجمیع می‌شود و از آنجا که مجموع آرای آقایان رئیسی و قالیباف بیش از 50 درصد است در همین دور اول آقای رئیسی نامزد پیروز لقب می‌گیرد اما دیدگاه دیگری هم وجود دارد که می‌گوید سبد رای آقایان قالیباف و رئیسی از یکدیگر جداست و اگر یکی به نفع دیگری کنار برود ‌صددرصد آرای نامزد کنار رفته به سبد رای نامزد حاضر در عرصه منتقل نمی‌شو‌د، نظر شما چیست؟
من هم معتقدم چیزی حدود 60 تا 70 درصد سبد رای یک نامزد در صورت کناره‌گیری به طرف نامزد همسو از لحاظ سیاسی منتقل می‌شود، بنابراین هر کدام از آقایان رئیسی و قالیباف به نفع دیگری کنار بروند، نامزد باقیمانده در عرصه رقابت نمی‌تواند رای اول را بیاورد.
موضوع دیگر درباره آرای آقای احمدی‌نژاد است که به عدالت توزیعی و عدالت اجتماعی اعتقاد داشت. به نظر شما این جنس آرا به سمت کدام نامزد متمایل خواهد شد؟
قطعا آن رای در مجموعه سبد آقایان رئیسی و قالیباف خواهد بود حالا به چه صورت بین آنها تقسیم شود؟ به نظرم مردم نگاه آقای رئیسی را به آقای احمدی‌نژاد در حوزه اجتماعی نزدیک‌تر بدانند.
به لحاظ جذب آرای خاکستری وضع به چه صورت خواهد بود، تایید می‌کنید اینکه رقابت در این حوزه بین آقای روحانی و آقای قالیباف است؟
تصور می‌کنم آقای روحانی بتواند آرای خاکستری را جذب کند و در روزهای آینده اینگونه آرای به سمت آقای روحانی جذب شود.
به نظر شما انتخابات یک‌مرحله‌ای می‌شود یا دو‌مرحله‌ای؟
باید دید روزهای آینده چه اتفاقی می‌افتد. آیا نامزدها ریزش رای هم خواهند داشت یا خیر. به نظر روزهای آخر منتهی به انتخابات خیلی تعیین کننده خواهد بود که انتخابات یک مرحله‌ای بشود یا نشود.
اگر انتخابات دو‌مرحله‌ای بشود چه کسانی به مرحله دوم می‌روند؟
آقایان روحانی و رئیسی به مرحله دوم می‌روند که در آن مرحله هم آقای روحانی پیروز خواهد شد.
میزان مشارکت مردم در انتخابات را چقدر ارزیابی می‌کنید؟
هنوز به حد بالای خودش نرسیده. ان‌شاءالله در روزهای آینده فضای شور انتخاباتی به ماکزیمم خود یعنی حدود 70 درصد برسد که اگر به این حد برسد آقای روحانی در همین مرحله نخست پیروز انتخابات خواهد
شد.