بهروز نعمتی، رئیس ستاد اصولگرایان حامی‌ روحانی می‌گوید: «روحانی با بیش از 55 درصد آرا و کسب 20 تا 22 میلیون رای در مرحله نخست پیروز انتخابات می‌شود.»

وقتی مناظره سوم را شاهد بودید از نوع ورود آقای روحانی به مباحث چه ارزیابی داشتید؟
آقای روحانی چند معذوریت دارد. او جزو سرمایه‌های انقلاب است و قرار گرفتنش در این جایگاه محدودیت‌هایی برایش در حوزه طرح بحث به وجود می‌آورد. آقای روحانی می‌تواند خیلی حرف‌ها را بزند اما حرمت نگه داشت و همان رویه اخلاق‌مداری‌اش را دنبال کرد. آقای روحانی مثل گذشته خواست اخلاق را رعایت کند، حتی اگر رئیس‌جمهور نشود.
دیدیم رقیب خواست با رو کردن سند خانه‌های آقای روحانی و آقای جهانگیری، آنها را به چالش بکشد اما واقعیت آن است که مردم متوجه می‌شوند سال 68 قیمت زمین و خانه در تهران به چه صورت بود یعنی وقتی براساس همان قیمت‌ها محاسبه کنیم همین رقمی ‌که اعلام شد به دست می‌آید. در ثانی امروز خیلی از مردم خانه دارند پس اینکه رئیس‌جمهور یا معاون اول او خانه داشته باشند اتفاق عجیبی نیست. کسی که طبق قانون اساسی حافظ انقلاب و نظام و کشور است خیلی حرمت‌ها را باید نگه دارد.
بالاخره آقای روحانی سالیان سال در کنار آقای هاشمی بود و از همان مشی صبوری و حلم تأسی کرد. نکته دیگر آنکه آقای دکتر روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور مستقر منافع ملی را در نظر می‌گیرد. در مناظره دوم وقتی آقای هاشمی‌طبا مسائلی را مطرح کرد اما من همان لحظه گفتم درود بر شرف آقای روحانی که به فکر منافع ملی است چون با وجود حضور در مناظره، وقتی موضوع کرسنت مطرح شد، یک آن پیش خود گفتم خدا کند طرف کرسنتی از این موضوع به‌عنوان سند استفاده نکند اما دیدم آقای روحانی با شهامت وارد موضوع شد و توضیحاتی را مطرح کرد که همین توضیح او به بحث درباره این موضوع خاتمه داد. در مجموع معتقدم آقای روحانی حرمت نگه داشت. مردم همه مسائل را می‌دانند. یادمان باشد سال 2007 ما هر بشکه نفت را 140 دلار می‌فروختیم اما در یک سال و نیم ابتدای دولت آقای روحانی این رقم به 27 دلار رسید. انتظار ما از آقای روحانی این بود که با همان صبوری، حلم و بزرگی خود به مباحث و موضوعات مناظره سوم ورود کند که همین اتفاق افتاد.
به نظر شما آقای جهانگیری چه طور عمل کرد؟
آقای جهانگیری در اقتصاد مقاومتی انصافا دارد زحمت می‌کشد.
مشکلات کشاورزان، اعطای وام 100 میلیون تومانی به کشاورزان، راه‌اندازی کارخانجات تعطیل شده، کنترل نقدینگی و اصلاح نظام بانکی از موضوعاتی بود که خیلی خوب آقای جهانگیری وارد موضوعات شد. در کل حالا باید دید با پایان یافتن سومین مناظره چه تصمیمی‌ می‌گیرد؟ آیا تا آخر در صحنه انتخابات می‌ماند یا به نفع آقای روحانی کنار می‌رود؟
در دو مناظره گذشته ابتدا نامزدهای اصولگرا اقدام به نقد دولت یازدهم کردند اما در مناظره سوم آقای جهانگیری بود که اقدام به نقد آقایان قالیباف و رئیسی کرد. این مساله چقدر روی روند مناظره تاثیر گذاشت؟
منهای آقای احمدی‌نژاد، همه آنهایی که 8 سال عضو یا حامی‌دولت نهم و دهم بودند امروز کنار هم جمع هستند. بالاخره اتفاقاتی که در آن 8 سال افتاد آقای احمدی‌نژاد مجری این دوستان بود. معتقدم آقای جهانگیری این موضوع حائز‌‌اهمیت را فقط باز کرد و دوستان نیز پاسخ مناسبی برای آن نداشتند.
وقتی مناظره سوم را دیدید آیا مباحث مطرح شده روی جابه‌‌جایی سبد آرای نامزدها تاثیر داشت یا سبد آرای شکل گرفته تغییر نمی‌کند بلکه آرای خاکستری به حرکت در‌می‌آیند و ممکن است پایگاه اجتماعی یک نامزد را تقویت کنند؟
دو بخش هستند که تصمیم خود را گرفتند. بخشی از اصولگرایان با آقای رئیسی و بخشی دیگری از جامعه اعم از اصولگرایان معتدل، اصلاح‌طلبان و مستقلان با آقای روحانی هستند. بخش زیادی از کسانی هم که تا مناظره سوم تصمیم نگرفته بودند بعد از دیدن مناظره به سمت آقای روحانی متمایل خواهند شد.
آقای جهانگیری و آقای روحانی وعده‌هایی را در مناظره سوم به مردم مناطق محروم و اقشار کم‌درآمد دادند. به نظر شما این صحبت‌های آنها چقدر باور عمومی دارد چون تحلیلگران سیاسی معتقدند طبقه مستضعف، اقشار محروم و روستائیان بیشتر به آقای رئیسی متمایل هستند؟
فکر می‌کنم همه چیز را روز 29 اردیبهشت مردم خواهند دید، مردم روستا هیچ فرقی با مردم شهر ندارند اما مردم روستا یکسری ملاحظات دارند همان ملاحظاتی که دکتر روحانی گفت.
با دیدن مناظره سوم، نمره نفر اول تا سوم را به چه کسانی از نامزدهای حامی‌ گفتمان و عملکرد دولت یازدهم می‌دهید؟
آقای روحانی نمره اول، آقای جهانگیری نمره دوم و آقای هاشمی‌طبا نمره سوم را آوردند. همانطور که گفتم آقای روحانی همچنان خیلی مودب و اخلاقمدارانه موضوعات را پاسخ گفت.
در روزهای اخیر شاهد بودیم که 170 نماینده مجلس در حمایت از آقای روحانی بیانیه‌ای را امضا کردند، در انتخابات سال 88 نیز شاهد بودیم که جمعی از نمایندگان مجلس هشتم در حمایت از آقای احمدی‌نژاد بیانیه دادند، بعدها چنین بیانیه‌ای به ضرر مجلس تمام شد. خیلی‌ها در نقد دولت احمدی‌نژاد به کم‌کاری‌های مجلس هشتم در حوزه نظارت اشاره کردند و دلیل صحبت خود را نیز همین بیانیه آورند، به نظر شما تفاوت این بیانیه اخیر با اقدامی ‌که نمایندگان مجلس هشتم انجام دادند چه خواهد بود؟
اولا نمایندگان مستقل هستند و حق اظهار رای دارند اما انتخابات که تمام شود مطمئنا استقلال مجلس حفظ خواهد شد و دولت باید کار خود و قوه‌قضائیه و قوه‌مقننه نیز کار خود را انجام دهند کمااینکه در گذشته هم چنین می‌کردند. مجلس دهم مجلس خردورز و عقلگرایی است. اگر دولت نیازمند کمک مجلس باشد حتما مجلس دریغ نمی‌کند. از آن طرف همین مجلس دهم که از آقای روحانی به‌شدت حمایت کرد در بحث قانون برنامه محکم ایستاد و قانون برنامه را تصویب کرد شاید دولت راضی به این کار نبود اما مجلس این کار را کرد. در بقیه مسائل هم حتما همین گونه خواهد بود.
اگر آقای جهانگیری بخواهد تا در صحنه انتخابات بماند چه اتفاقی در سبد رای آقای روحانی می‌افتد؟
من پیش‌بینی می‌کنم نمی‌ماند، باز حالا اگر بماند فکر می‌کنم مردم به خاطر اهمیت بیشتر، شاید خیلی لطف به آقای جهانگیری داشته باشند، مثل خود من که خیلی آقای جهانگیری را دوست دارم اما مجبوریم بزن خوب و خوب‌تر، نامزد خوب‌تر را انتخاب کنیم.
به نظر شما آقایان رئیسی و قالیباف با همدیگر تقسیم کردند یا آنکه واقعا رقیب هم هستند و می‌کوشند با تاکتیک‌هایی که اتخاذ کردند خود را پررنگتر در اردوگاه رای اجتماعی اصولگرایان نشان دهند؟
آنها رفیق هم هستند و تقسیم کار کردند.
آیا آقایان قالیباف و رئیسی حاضر خواهند بود در مرحله اول به نفع یکدیگر کنار بروند؟
خیر بعید می‌دانم در مرحله اول یکی از آنها به نفع دیگری کنار برود چون دوستان دنبال آن هستند که مرحله اول آقای روحانی پیروز انتخابات نشود اما برخلاف تلاش آنها آقای روحانی همین مرحله اول پیروز می‌شود.
اگر آقای رئیسی و آقای قالیباف به نفع یکدیگر کنار بروند، سبد رای‌شان جمع خواهد شد؟
هیچ کاندیدایی سبد رایش کامل به سمت کاندیدای دیگری نمی‌رود.
چطور آقای جهانگیری وقتی برود کنار سبد رایش به سمت آقای روحانی می‌رود؟
آقای جهانگیری و آقای روحانی از ابتدا شفاف به مردم گفتند که یک سبد رای دارند.
فکر می‌کنید سرجمع آرای آقای قالیباف و آقای رئیسی با هم چقدر شود؟
بیشتر از 40 درصد نمی‌شود.
میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری را چه طور ارزیابی می‌کنید؟
همه تلاش باید بر این باشد که آرای مردم به صندوق‌های رای ریخته شود و حضور مردم فعال‌تر در صحنه انتخابات شود. به نظرم این دوره مشارکت مردم بسیار خوب خواهد بود. امروز اقشار مختلف مردم اعم از بازار، کسبه، دانشگاهیان و روستاییان به ما مراجعه می‌کنند و واقعا دوست دارند رای بدهند تا آقای روحانی رئیس‌جمهور شود، بنابراین به نظرم مشارکت بالای 70 درصد باشد.
پیش‌بینی شما از رای آقای روحانی چقدر است؟
آقای روحانی بیش از 55 درصد معادل 20 تا 22 میلیون در مرحله اول رای می‌آورد.