کواکبیان گفته که آمریکا از بین توافق و تحریم، توافق را انتخاب خواهد کرد

مصطفی کواکبیان در گفتگو با مثلث آنلاین درباره صحبت های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان مبنی براینکه شکست یا عدم شکست مذاکرات به تصمیم آمریکا برای لغو یا عدم لغو تحریم ها بستگی دارد گفت: این یک حرف منطقی است چون پذیرفته نیست که آمریکایی ها هم توافق را بخواهند و هم از طریق توافق بخواهند همچنان شمشیر تحریم ها را بالای سر ملت ایران نگه دارند بلکه اوباما و جان کری باید از بین تحریم و توافق یکی را انتخاب کنند؛ بالاخره ایران خطوط قرمزی دارد که حتما باید طرف مقابل آن را در نظر گیرد. در نهایت معتقدم آمریکایی ها از بین توافق و تحریم، توافق را انتخاب می کنند.

وی با اشاره به سفر یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی به تهران افزود: به نظر می رسد موضوع اختلاف ایران با 1+5 درباره بازرسی های آژانس حل شده و فقط بحث روشن شدن نحوه لغو تحریم ها باقی مانده است که این مسئله نیز باید به طور شفاف تعیین تکلیف شود تا جای بهانه گیری برای آمریکا باقی نگذارد به این معنا که آنها برداشتن تحریم ها را منوط و مشروط به یکسری وقایع، طی شدن بازه زمانی و راستی آزمایی کنند و زمان عمل به تعهد که رسید از این کار سر باز بزنند.

دبیرکل حزب مردمسالاری تأکید کرد: در مجموع به نظر می رسد توافق هسته ای قابل حصول است اما این را هم باید مدنظر قرار داد که انتظارات جامعه نیاز به مدیریت براساس منطق و واقعیت ها دارد چون تصور آنکه بعد از توافق در مدت زمان کوتاه مشکلات اقتصادی کشور حل می شوند انتظاری دور از واقعیت است.

کواکبیان ضمن تشکر و تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته ای یادآور شد: همگان از تلاش های صورت گرفته آنها مطلعند و می دانند برای رسیدن به این نقطه چه کوشش هایی انجام شده است،