پژمان فر به مثلث آنلاین گفته مانده گلوی مردم را بگیرند و بگویند نفس نکشید تا مذاکرات به انجام برسد

نصراله پژمان فر دبیر جبهه پایداری استان خراسان رضوی در گفت و گو با مثلث درباره استیضاح وزرا گفته است: مانده حلقوم و گلوی مردم را بگیرند و بگویند شما حق ندارید نفس بکشید تا مذاکرات به سرانجام برسد.

بعد از آنکه فانی وزیر آموزش و پرورش از مهلکه استیضاح گریخت، استیضاح چند تن از وزرای دولت یازدهم در مجلس مطرح است و آخوندی وزیر راه و شهرسازی، زنگنه وزیر نفت و ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در وضعیت قرمز قرار دارند، به نظر شما چقدر خطر برکناری آنها را تهدید می کند؟

پیگیری استیضاحی که خیلی جدی است درباره وزیر نفت است.

استیضاح وزیر نفت چقدر جدی است و زمینه رأی در مجلس دارد؟

مسائل مندرج در طرح استیضاح آقای زنگنه خیلی جدی است اما اینکه لابی ها در مجلس اجازه دهند این طرح استیضاح به نتیجه برسد یا خیر بحث دیگری است.

اگر استیضاح در دستورکار مجلس قرار بگیرد فکر می کنید وضعیت زنگنه از آقای فانی بهتر باشد یا بدتر؟

مسائل استیضاح وزیر نفت خیلی مهم است.

مثل موضوع کرسنت؟

و خیلی از مسائل دیگر. اتفاقاتی که الان در موضوع بنزین، استخراج و صادرات می افتد اینها در کنار کرسنت حالتی چالش برانگیز برای مدیریت وزارت نفت ایجاد می کند.

بهتر نیست استیضاح وزیر نفت مدتی متوقف بماند تا تکلیف توافق هسته ای و نحوه اجرایی شدن آن مشخص شود چون لغو تحریم های اقتصادی بیشترین تأثیر را بر حوزه فروش نفت و درآمدهای نفتی می گذارد بنابراین اگر وزیر بالای سر وزارتخانه نباشد یا وزیر جدید بیاید قطعا مدتی زمانی را برای تحویل گرفتن کارها نیاز دارد این اتفاقات به کشور لطمه نمی زند؟

کسانی که استیضاح وزیر نفت را پیگیری می کنند معتقدند این اتفاق هیچ تنافی با مذاکرات هسته ای ندارد و در چارچوب اختیارات و وظایف نمایندگان است. قائل نیستیم که همه مسائل از جمله نان و آب مردم مربوط به مذاکرات و توافق هسته ای شود. این سناریوی غلطی است که متأسفانه هر کس می خواهد کاری انجام دهد می گویند بگذار ببنیم مذاکرات چه می شود. هم اکنون اگر نمایندگان بخواهند در مجلس طرحی را بیاورند یا سئوالی را از وزیری بپرسند به آنها اعلام می شود که فعلا دست نگه دارید تا تکلیف مذاکرات مشخص شود. فقط مانده حلقوم و گلوی مردم را بگیرند و بگویند شما حق ندارید نفس بکشید تا مذاکرات به سرانجام برسد.

این صحبت را دولت می گوید یا هیأت رئیسه مجلس به نمایندگان جبر می کند؟

این دروغی است که لابی دولت و هیأت رئیسه مجلس در این موضوع دارند پیگیری می کنند.

یعنی شما معتقدید ملاحظه ای که دولت و هیأت رئیسه مجلس دارند سیاسی است و شکل فنی و کارشناسی ندارد؟

جنبه بزرگنمایی کاذب موضوع مذاکرات است بخشی از مسائل کشور مربوط به مذاکرات هسته ای است نه همه آنها. حتی می توان گفت مذاکرات هسته ای اصلی ترین مسئله کشور نیست. امروز اصلی ترین مسئله اقتصاد مقاومتی است که متأسفانه کلا از دستورکار خارج شده است.