این نماینده مجلس می گوید حالت کنونی در مذاکرات همانند دوئل دو ماشین مقابل هم در یک مسیر است

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین درباره وضعیت آخرین دور از مذاکرات هسته ای گفت: اختلافات بوجود آمده میان ایران و 1+5 تا حدی است که طرفین را در دو موضوع نحوه لغو تحریم ها و نوع بازرسی ها به تضاد کشیده و در 2 نقطه مقابل هم قرار داده است.

وی افزود: حالت کنونی در مذاکرات همانند دوئل دو ماشین مقابل هم در یک مسیر است که هر دو با سرعت فراوان به سوی هم می آیند که اگر یکی در لحظه آخر کنار نکشد برخورد شدیدی اتفاق خواهد افتاد اما واقعیت قضیه آن است که ایران برسر موضوعات باقی مانده از موضع خود کوتاه نخواهد آمد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: ایران فردو را در غنی سازی از دست داد، تعهد کرد قلب راکتور اراک را تغییر دهد محدودیت غنی سازی در نطنز و بازرسی های بیشتر از تأسیسات هسته ای را پذیرفت که به لغو یکجای تحریم ها برسد اما غربی ها نمی خواهند به صراحت لغو یکجای تحریم ها را در متن توافق نهایی ذکر کنند و دائم این مسئله را به راستی آزمایی 2 تا 3 سال آژانس منوط می کنند.

وی افزود: در موضوع بازرسی ها نیز هیچ کشوری اجازه نمی دهد که از تأُسیسات نظامی اش بازرسی شود بنابراین هیچ گاه روی آن معامله نمی کند یعنی باید در جریان مذاکرات راه حل دیگری پیدا شود که هم اطمینان 1+5 به دست آید و هم امنیت اطلاعات طبقه بندی شده ایران محفوظ بماند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس درباره تلاش سناتورهای آمریکا برای تضعیف توافق نهایی و توصیف نتانیاهو مبنی بر آنکه توافق از بد به سوی بدتر شدن می رود تأکید کرد: شاید آنها می خواهند در قالب سناریویی آتش تهیه به نفع طرف غربی فراهم کنند تا قدرت چانه زنی اش بیشتر شود حال آنکه این اقدامات و مواضع روی ایران اثری ندارد.

وی درباره تمدید زمان مذاکرات تا 9 جولای ادامه داد: هیچ گاه تمدید مذاکرات به نفع ایران نبوده چون 2 سال گذشته نشان می دهد که هرچه پروسه مذاکرات طولانی تر شده ما امتیازات بیشتری از دست دادیم اما در کل چاره ای نیست یا باید شکست مذاکرات اعلام شود یا تمدید زمان صورت گیرد تا راهکاری برای حل موضوعات محل اختلاف پیدا شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره توصیف بی بی سی از کوچک بودن موضوعات باقی مانده که دارد به اختلافات بزرگ تبدیل می شود، گفت: موضوعات محل اختلاف کوچک نیستند بلکه می توان گفت اختلافات جدی هستند.