فلاحت‌پیشه معقتد است اگر توافقی صورت بگیرد معنایش آن است که خطوط قرمز تعیین و رعایت شده است

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با مثلث آنلاین درباره آنکه گفته می شود یکشنبه 21 تیر آخرین روز مذاکرات است گفت: هنوز شانس رسیدن به توافق خیلی بیشتر از احتمال شکست مذاکرات است.

وی ادامه داد: اینکه یک بار هم فرصت توافق بر روی پیش نویس به هم خورد، به نظرم یک نوعی ژست سیاسی دولت دموکرات آمریکا برای نشان دادن آن بود که بخشی از حساسیت های جمهوری خواهان و لابی های منطقه ای همچون اسراییل و عربستان را دارد رعایت می کند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: دولت آمریکا با شاکله اصلی پیش نویس توافق موافق است بنابراین امکان اینکه این پیش نویس در آینده نزدیک تبدیل به یک توافق شود وجود دارد. هم اکنون این توافق از نظر زمانی با مشکلاتی مواجه است بنابراین فکر می کنم توافق هسته ای در شرف انجام است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دلواپسان از شکست توافق خوشحال شوند؟ افزود: اگر توافق شکست بخورد نشانه آن است که طرف غربی زیر بار خطوط قرمز ایران نرفته و آن موقع قطعا اگر توافقی صورت می گرفت به ضرر منافع ملی بود. حالا آنکه دلواپسان موافق یا مخالف توافق باشند یا آنکه از شکست مذاکرات خواشحال شوند بستگی به تحلیل خودشان دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: اگر توافقی صورت بگیرد معنایش آن است که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران آن طور که شورای عالی امنیت ملی تعیین و تبیین کرده در متن توافق رعایت شده اما شکست مذاکرات به این معنی است که به هر حال طرف غربی خطوط قرمز ایران را نپذیرفته و تیم مذاکره کننده نیز زیر بار زیاده خواهی های آنها نرفته است.

فلاحت پیشه افزود: هر نتیجه ای تیم مذاکره کننده گرفت باید پذیرفت این نتیجه در قالب سازوکار قانونی کشور شکل گرفته و باید همان را تبدیل به یک خمیر مایه مناسب برای تقویت دیپلماسی عمومی کشور کرد. یعنی اگر مذاکرات به نتیجه نرسد حتما مشخص شود که مقصر شکست آمریکا بوده و از تیم مذاکره کننده تقدیر شود که خطوط قرمز را رعایت کرده و زیر بار فشارهای طرف مقابل نرفته است. اگر توافق شد باید پذیرفت که کشور در قالب مکانیزم قانونی داخل کشور از یک فرصت دیپلماتیک استفاده لازمه را برده است.