جشن آب‌پاشان تیرگان به خاطر حواشی آن از تیرماه به مردادماه موکول شده است

مثلث آنلاین؛ جشن تیرگان یا آب‌پاشان در روستای رینه از توابع مازندران و شهرستان لاریجان یکی از جشن‌هایی است که گفته می شود قدمت 5 هزار ساله دارد. اما با این حال این جشن مدتی است که با حواشی‌ای روبه‌رو شده است. برخی به همزمانی این جشن میان ایران و رژیم اشغالگر قدس اشاره کرده و آن را جشنی بد تلقی کرده‌اند. در چند سال گذشته این همزمانی بسیار مورد انتقاد قرار گرفته و در سال جاری به علت تقارن با ماه رمضان این جشن به مردادماه موکول شده است. از طرف دیگر قرار است معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت و محیط زیست نیز در این جشن شرکت کند. اتفاقی که به نظر می‌رسد یکبار دیگر همچون ماجرای حضور ابتکار در میان آنها که به سک‌گشی در شیراز اعتراض داشتند مورد انتقاد قرار گیرد.

حسین عبیری گلپایگانی، یکی از مسوولان برگزاری جشن تیرگان و روز ملی دماوند می‌گوید که این جشن از سال 84 و در نزدیک ترین جمعه به 13 تیرماه برگزار می شود.

وی با بیان این که این برنامه با همکاری انجمن دوستداران دماوند کوه، انجمن کوه‌نوردان ایران، دانشگاه پیام نور رینه و... برگزار می‌شود، گفت: این برنامه امسال، به خاطر مقارن شدن سیزدهم تیر با ماه رمضان، به دوم مرداد موکول شد.

عبیری از حضور معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، به‌ عنوان سخن‌رانی و برگزاری میزگرد محیط زیستی با حضور اساتید برجسته محیط زیست کشور از جمله دکتر حسین آخانی، مهندس محمد درویش، دکتر اسماعیل کهرم و عبدالله اشتری خبر داد. این همایش صبح از ساعت 9 تا 13 در روستای رینه برگزار می‌شود.

به باور بسیاری آیین روز تیرگان مربوط به روزی است که آرش‌کمانگیر با پرتاب نیزه کمان خود تمام رگ‌های بدنش بیرون و پاره پاره می‌شود تا مرز بین ایران و تورانیان مشخص شود.

همزمان با برگزاری این جشن از سال 84 مردم در رینه استان مازندران گردهم جمع می شوند تا در ورزشگاه این شهر مراسم آب‌پاشان را برگزار کنند.

امسال در روز برگزاری این جشن مردم در رینه با پلاکاردی روبه رو شده بودند که نشان می‌داد این جشن برگزار نخواهد شد.

اگر چه حسن سالاری عضو شورای اسلامی شهر رینه در توضیح به برخی از شنیده‌ها آنها را کذب اعلام کرده و گفت: مهمترین هدف برگزاری این جشن گرامیداشت روز ملی دماوند است.

وی تصریح کرد: ایران دارای تمدن پنج هزار ساله است که رژیم اشغال‌گر قدس با سابقه چند دهه اشغال گری سرزمین فلسطین به پای تمدن ما نمی‌رسد.

سالاری اعلام کرد: همانطوری که برداشت هر محصولی در کشور ما جشن سپاسگزاری دارد ملی‌شدن دماوند ما نیز باید جشنی داشته باشد که شایسته این روز باشد بنابراین جشن تیرگان هرساله در این شهر برگزار خواهد شد.

با توجه به اینکه کشوری که تمدن 5 هزار ساله دارد و بسیاری از کشورهای بیگانه سعی در نابودی هویت و فرهنگ این تمدن را دارند مردم غیور کشور ما از زمان‌های دور تاکنون با جان و دل به حفظ هویت خود می‌پردازند و اجازه نمی‌دهند آداب‌ورسوم دیگری جایگزین فرهنگ ما شود. باید در برگزاری این جشن ماندگار و برداشتن آئین چندین ساله مبنی برهمزمانی برپایی جشن آب‌وآتش در بین رژیم صهونیست می‌بایست برای مردم ما رفع ابهام می‌کردند که آنها بر چه اساسی به اجرای این مراسم در میان خود که اصلا تمدن و هویتی ندارند،‌ می‌پردازند؟ تا علاقمندان حاضر در این جشن به نوعی توجیه می‌شدند نه اینکه به برداشتن این مراسم 5 هزار ساله که از نیاکان ما به ارث رسیده، اقدام می‌کردند.

با توجه به این وضعیت به نظر می‌رسد ابتکار به دلیل دلجویی از آنها قصد دارد در این مراسم شرکت کند. اقدامی که به نظر می‌رسد حاشیه های جدیدی را برای خانم معاون به همراه خواهد داشت.