بودجه لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در کلان‌شهرها تصویب شده است.

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: بودجه لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در کلان‌شهرها تصویب شده و پیمانکار در حال ساخت دستگاه‌های لازم به صورت آزمایشی و نمونه است.


محمدحسین مقیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص برگزاری انتخابات الکترونیکی افزود: انتخابات الکترونیکی یا ماشینی، فرایندی است که از سال‌ها قبل شروع شده و امروز از 24 فرایند برگزاری انتخابات، تنها یک فرایند آن به صورت دستی باقی مانده است که البته در انتخابات پیشین به صورت آزمایشی در 15 حوزه نیز تمام این 24 مرحله به صورت الکترونیکی انجام شد.

وی اضافه کرد: در این راستا هیئت دولت تصویب کرده است که برای کلان‌شهرها امکانات لازم در اختیار وزارت کشور قرار گیرد و در حال حاضر نیز پیمانکار در حال ساخت این دستگاه‌ها به صورت آزمایشی و نمونه است و برای حدود یک سوم از حوزه ها، از لحاظ اعتباری مشکل خاصی نداریم و قراردادهای ساخت با پیمانکار نیز بسته شده است.

وی افزود: مواضعی که مطرح می‌کنم تا این لحظه آخرین مواضع دولت درخصوص برگزاری انتخابات است و تا زمان اجرای انتخابات، هم فرمانداران و هم استانداران محترم اگر بخواهند مصاحبه‌ای انجام دهند باید در راستای این مواضع صورت گیرد.

وی افزود: محدودیت زمان، برای ما نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفا می کند که در این خصوص باید از نظر فنی و ساخت دستگاه‌ها به صورت نهایی ازجانب پیمانکار نیز مطمئن شویم.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان درخصوص صندوق های شفاف یادآور شد: در این مورد باید به دو موضوع توجه کنیم، موضوع اول این است که با شروع رأی گیری، مردم تمایل دارند که صندوق ها را ببینند اما از سوی دیگر باتوجه به اینکه آراء مردم نیز باید به صورت مخفی باشد، جمع بندی ما تا این لحظه این است که صندوق ها نباید آنقدر شفاف باشد که آراء مردم قابل خواندن باشد و به این منظور، انواع مختلفی از صندوق‌ها درحال ساخت است تا صندوقی که در نهایت به تأیید شورای نگهبان برسد، به عنوان نمونه نهایی مورد استفاده قرار بگیرد.