در روزی که ناطق از عدم حضور در انتخابات سخن گفته است لاریجانی ماجرای دیدارهایش را بیان می‌کند

علی لاریجانی در دیدار از خبرگزاری ایسنا ضمن دفاع همه جانبه از توافق هسته‌ای و بررسی آن به مسائل داخلی نیز پرداخته است. مهمترین بخش‌های اظهارات علی لاریجانی به فعالیت‌‌ها در چارچوب انتخابات مجلس آینده و گروه‌های سیاسی باز می‌گردد.

به گزارش مثلث آنلاین، لاریجانی گفته است که اخیرا «مدت زیادی از وقتم» به مساله هسته‌ای اختصاص پیدا کرده بود و از همین رو نتوانسته درباره موضوع تشکیل حزبش که قصد راه‌اندازی آن را داشت بیندیشد.

لاریجانی همچنین در این مصاحبه برخلاف برخی که مجلس را یکدست می‌خواهند فضا را برای همه گروه‌ها باز دانست. او در پاسخ به این پرسش که برخی اصولگرایان مجلس دهم را صرفا اصولگرا می‌خواهند گفته است: «قاعدتا اصولگرایان دوست دارند اکثریت مجلس آینده را در اختیار داشته باشند همانطور که گروه‌های دیگر نیز چنین چیزی را دوست دارند. این مسئله خیلی مخالف رای مردم نیست. جریان اصولگرایی می‌گوید می‌خواهد تلاش بیشتری برای کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دهم داشته باشد، گروه‌های دیگر نیز همین هدف را دارند.»

لاریجانی صراحتا از پذیرش حضور سایر گروه‌های سیاسی سخن گفته است و در پاسخ به این سئوال که: «آیا این دیدگاه به معنای پذیرش حضور سایر جریان‌های سیاسی در انتخابات است؟» می‌گوید: «این مسئله مخالف حضور سایر جریان‌های سیاسی نیست، معنی این کار آن است که در بستر رقابت‌ها یک گروه تلاش می‌کند تا اکثریت مجلس را کسب کند بقیه نیز چنین می‌کنند این مسئله مخالف «میزان رای ملت است» نیست. اینکه این رقابت‌ها چگونه شکل می‌گیرد؟ بنده فکر می‌کنم صحنه سیاسی کشور هنوز روشن نیست. همه در حال تلاش هستند اما اینکه ساختار آن در آینده چگونه چیده خواهد شد، هنوز مشخص نیست.»

لاریجانی به علاوه درباره ائتلاف‌های سیاسی در انتخابات گفت: «این مشکل به ضعف در ایجاد حزب و تشکیلات برمی‌گردد. گروه‌های سیاسی در سایه فقدان تشکیلات قوی و بزرگ، حضور دارند که برای پیروزی در انتخابات به صورت تاکتیکی با یکدیگر وحدت می‌کنند البته در پاره‌ای موارد این وحدت با مبنای استراتژیک هم انجام می‌شود. وقتی جزیره‌های مجزای سیاسی وجود دارد و پوشش سراسری ندارند، می‌گویند «متحد شویم مفیدتر است» اما در موارد بسیاری اتحادهای سیاسی، تاکتیکی است و ممکن است در داخل خود اختلافاتی داشته باشند که پس از مشخص شدن نتایج انتخابات دچار افتراق می‌شوند. ضعف کار تشکیلاتی و تربیت نشدن در اصول فکری واحد، موجب شکسته شدن ائتلاف‌ها و وحدت‌های مقطع انتخابات می‌شود که البته به کشور ضربه می‌زند. باید به علت پرداخت نه معلول. برای رفع این ضعف باید حتما تشکیلات تربیت کننده افراد به وجود آید هرچند که ممکن است این پیشنهاد به انتخابات مجلس دهم نرسد.»

یکی از مهمترین مسائل اخیر بحث ایجاد تعادل و توازن قدرت در داخل نظام جمهوری اسلامی است. برخی از جریانات تندرو در هر دو طرف خواستار حذف طرف مقابل بودند. آنطور که از اظهارات آقای لاریجانی بر می‌آید او قائل این اندیشه نیست. او اختلافات درونی را نیز مانع و ضرر برای کشور نمی‌داند و می‌گوید: اتحاد داخلی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و تعدیل یکدیگر برای کشور ضرر ندارد. گروه‌های سیاسی نمی‌توانند از خود اَدا در بیاورند با همین چیزی که هستند باید با هم ائتلاف کنند. معتقدم باید به همین نظم ضعیف هم کمک کرد. این نظم ضعیف هم موجب مشخص شدن متولی گروه‌ها و تشکل‌های کوچک سیاسی برای تقویت فرهنگ گفت‌وگو بین جریان‌های سیاسی می‌شود.

لاریجانی نکته مهم دیگری را نیز در این دیدار اظهار می‌کند. او گفته نه تنها از شرایط انتخاباتی جریانات غیر اصولگرا چیزی نمی‌داند، بلکه «شرایط جریان اصولگرا را هم فعلا کامل نمی‌دانم، از سایرین هم اطلاع دقیق و روشنی ندارم!»ژ

این در واقع به این معناست که درجریان گفت‌وگوهای وحدتی که در بین اصولگرایان در جریان است، لاریجانی حضور چندانی ندارد. این بخش را باهنر اداره می‌کند.

به گفته لاریجانی «زمینه برای حضور همه جریان‌های سیاسی باید در کشور فراهم شود.» او تاکید می‌کند: هم قانون و هم مصلحت کشور در حضور همه گروه‌های سیاسی است. چه اصولگرا و چه غیراصولگرا باید در چارچوب قانون حرکت کنند، ما هم باید تلاش کنیم همه جریان‌های سیاسی حضور داشته باشند. با محدودیت بلاوجه خارج از قانون مخالفم.»

اینکه تلاش‌های انتخاباتی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا موجب شکل‌گیری نظم در هر دو جریان شده باشد، به دلیل نداشتن فرصت و وقت و سایر مشغله‌ها چندان اطلاعی از پشت صحنه جریان‌های سیاسی ندارم.

ماجرای دیدارها با ناطق نوری

لاریجانی درست در روزی که خبر اظهارات اخیر ناطق نوری درباره عدم حضور در انتخابات و مسائل اجرایی منتشر می‌شود به موضوع دیدارهایش پرداخته و می‌گوید: «دیدار بین رجال سیاسی طبیعی است و عجیب و غریب نیست. معمولا ما کمتر با این موضوع و با این محوریت با یکدیگر دیدار می‌کنیم، بلکه در خصوص مسائل مختلف با یکدیگر بحث می‌کنیم. بنده آقای ناطق نوری را رجل شناخته شده، فهیم و پرظرفیت کشور می‌دانم و از گذشته با ایشان دوستی عمیق و صمیمانه داشته و دارم و از نظرات ایشان استفاده کرده‌ام البته با دیگران نیز چنین دیدارهایی داشته‌ام و درباره مسائل داخلی، منطقه، هسته‌ای، اقتصادی و گاهی درباره انتخابات با یکدیگر صحبت‌هایی داشته‌ایم. این گونه رایزنی‌ها خیلی طبیعی است، بنده در قم و تهران هم با برخی رجال سیاسی و مذهبی مباحث مختلفی دارم.»

او در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود این دیدارها جهت هماهنگی بین شما و آقای ناطق نوری جهت نحوه حضور در انتخابات برگزار می‌شود؟ می‌گوید: در این دیدارها هماهنگی خاصی در این زمینه نشده ، بلکه صحبت ها دوستانه است البته طبیعی است که درمورد مسائل مهم و روز هم گفت‌وگو می کنیم. همین گفت‌وگو در بسیاری موارد ایده‌هایی به انسان می‌دهد که در راه و کارش به انسان کمک می‌کند. مهم این است فضای کشور از حالت صُلبیت خارج شود و همه احساس کنند می‌توانند فکر تولید کنند، مشارکت به وجود آورند و حرکت ایجاد کنند. در این مسیر هیچ اشکالی ندارد که افراد با یکدیگر اختلاف نظر هم داشته باشند اما باید برای آینده و آتیه ملت ایران هم‌فکری کنند، نقاط مشترک دینی، انقلابی و فکری کم نداریم، این مسائل باید بسترهایی برای گفت‌وگو باشد نه چنگ زدن به یکدیگر.

رئیس مجلس به علاوه درباره گروه‌هایی که به اختلافات دامن می‌زنند معتقد است: «بنده با این رفتار که عده‌ای فقط در پی یافتن مراکز اختلاف، بزرگ کردن آنها و کوبیدن بر سر دیگران هستند مخالفم، این روش، روش غلطی در حکمرانی است. افراد در مسائل مختلف از جمله مسئله هسته‌ای اختلاف نظر دارند مهم گفت‌وگو و تعدیل یکدیگر و وحدت است. در جریان اصولگرا نسبت به توافق هسته‌ای از افراد با نظر خیلی موافق تا افراد با نظر مخالف حضور دارند. اینکه همین قدر که با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند در بسیاری موارد با یکدیگر به وحدت می‌رسند اما اگر با یکدیگر گفت‌وگو نکنند و از یکدیگربدگویی کنند، نزاع و اختلاف در می‌گیرد که به نفع کشور نیست.»