توقعم خیلی بالا نیست که انتظار داشته باشم حتما از نامزدی من در انتخابات مجلس استقبال شود.

با محمد غرضی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت و گویی کرده ایم که در ادامه می آید :

اعلام کردید که می خواهید نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی شوید آیا برنامه ای برای ریاست مجلس هم دارید یا خیر؟

ابتدا من به مردم آمادگی ام را برای ورود به انتخابات مجلس اعلام کردم حالا بعد که رأی آوردم باید درباره چنین مسائلی صحبت کنم. من عضو هیچ گروه و دسته سیاسی نیستم و داخل هیچ فهرست انتخاباتی هم نمی روم بنابراین تلاشم این است که افکارعمومی را راضی کنم که به من رأی دهند بعد درباره نحوه اداره کشور صحبت می کنم. در کل من الان ادعایی درباره ریاست مجلس ندارم. قدرت سیاسی منوط به همت و عقبه اجتماعی است اگر کسی عقبه اجتماعی مناسبی نداشته باشد نباید درباره قدرت سیاسی ادعا کند. 60 سال است که در حوزه سیاسی می دویم و یک سوابقی هم داریم ولی نمی دانم یک رأی مناسبی برای مجلس دارم یا خیر.

از حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات نامزد دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می شوید؟

بله، بالاخره نزدیک 50 سال تهران هستم. البته توقعم خیلی بالا نیست که انتظار داشته باشم حتما از نامزدی من در انتخابات مجلس استقبال شود.

شما می گویید ادعایی برای ریاست مجلس نخواهید داشت در انتخاب کمیسیون چه طور؟ وارد چه کمیسیونی به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می شوید؟

من وقتی از توسعه جمهوریت و اسلامیت سخن گفتم خیلی با آن دست و پنجه نرم کردم. مصداق را در توسعه جمهوریت انتخاب استاندار با رأی مردم بیان کردم و در توسعه اسلامیت معتقدم که نباید دولت دست در جیب فقرا کند و نهایتا باید بعد از یکی دو دوره به تورم صفر برسیم. یعنی شعارهایی می دهم که 50 سال آینده کشور از این نوع حرکت هایی که در 100 سال گذشته انجام شده نجات پیدا کند. هم اکنون اگر همین روند ادامه پیدا کند کل کشور در 15 شهر خلاصه می شود و مناطق دیگر کشور تخلیه خواهد شد. امروز 30 هزار روستا از سکنه تخلیه هستند. این حرفی که می زنم برای ایرانی است که حداقل 100 شهر آباد داشته باشد و سرمایه در جیب مردم باشد تا در خزانه دولت. کلا من در همه زمینه ها حرف برای گفتن دارم.

اما بالاخره باید فقط یک کمیسیون تخصصی را انتخاب کنید آن کمیسیون کدام است؟

انتخاب کمیسیون هم بعد از آن است که ببینم توان اجتماعی ام چقدر است.

شما سابقه حضور در وزارت نفت و مخابرات و ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان را داشتید بنابراین بیشتر یک چهره اقتصادی و عمرانی هستید؟

اما من همه کارهایم سیاسی و امنیتی و فرهنگی بوده است. یک زمانی به من گفتند تو چه کار کردی؟ جواب دادم "من تمام روابط اجتماعی را از تریبون های یکطرفه مثل صدا و سیما و روزنامه و مجلس تبدیل به ارتباط دوطرفه کردم" گفتند چه طور؟ گفتم "شبکه های ارتباط جمعی همچون تلفن و اینترنت را به قدری توسعه دادم که امروز 120 میلیون موبایل دست مردم است اثر این کار خیلی وسیع تر از آن است که دو نفر حزب یا روزنامه زده باشند". یک زمانی در دولت وقتی موبایل را آوردم اطلاعاتی ها افتادند به جان من که همه اینها را قاچاقچی ها و دزدها خریدند من جواب دادم "آخر من چه کار کنم عقل دزدها از عقل وزارت اطلاعات بیشتر می رسد که این یک ابزار خیلی خوبی است" به من گفتند "حالا ما چه کار کنیم؟" گفتم شما 2-3 هزار نفر نیرو برای آموزش به من معرفی کنید. همین شد که امروز 10 ها هزار نفر در کشور تمام سایت ها را کنترل می کنند موفق می شویم برویم سایت های بیگانه را حک کنیم بنابراین استعدادهای فراوانی را در این زمینه ها آفریدم بنابراین من خودم را محدود به سیستم اداری نمی کنم.

این خاطره ای که گفتید برای دولت دوم آقای هاشمی رفسنجانی بود؟

خیر برای دولت اول او بود (خنده). من سال 70 اینها را آوردم بعد دعوا شد چقدر این مجلس و دولت و عوامل اطلاعاتی به من سخت گرفتند. برای آنکه من فکس را در سال 64 جا بیاندازم مجلس مقاومت می کرد. یک بزرگی که رحمت خدا رفت "در کمیسیون گفت آقای غرضی مملکتی که اینقدر بیکار دارد فکس می خواهد چه کار؟" من نتوانستم حالی آن بزرگ کنم که کار فکس را نیروی انسانی نمی تواند انجام دهد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که قدرت سیاسی سنتی باقی مانده است حتی روشنفکران، یعنی تفکرشان فیزیکی است این حرف من الان جا نمی افتد که وقتی دولت سمت فیزیک می رود منفعل از قدرت سیاسی می شود.