نماینده قم در اقدامی عجیب تصویب برجام هسته ای را با ثبت‌نامه یارانه ها مقایسه کرد

به گزارش مثلث آنلاین، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به مقایسه‌ای عجیب دست زد. او در مثالی که برای این موضوع پیش کشید تصویب برجام هسته‌ای را با قانون ثبت‌نام یارانه‌ها مقایسه کرد که نشان دهنده نگاه سطحی به مساله توافق هسته‌ای است. پیشتر و در جریان تصویب طرح صیانت از دستاوردهای هسته‌ای علی لاریجانی نیز به این موضوع اشاره کرده و در پاسخ به نمایندگان گفته بود: «شورایعالی امنیت ملی یکسری چارچوب‌های مشخصی دارد، ما باید در این زمینه هماهنگی لازم را داشته باشیم، چون بحث فروش سیب‌زمینی در کشور که نیست بلکه بحث یک موضوع مهم کشور است.»

اما ظاهرا نگاه ساده‌انگارانه به مساله توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد. امیرآبادی در همین باره گفته: در روزهای گذشته مباحث زیادی در خصوص ضرورت و یا عدم ضرورت تصویب برجام توسط مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. آنچه مسلم است این است که براساس اصل 77 قانون اساسی کلیه اسناد و توافقنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد.» نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اینکه برخی از افراد اظهار می‌دارند اگر در مجلس تصویب شود برای دولت الزام آور است باید متذکر شوم قوانین بسیاری در مجلس تصویب شده که توسط دولت‌ها اجرا نشده است.

اما نکته عجیب آنجاست که او برای نشان دادند استدلال خود در عدم الزام دولت به اجرای قوانین مجلس هم از شأن مجلس کاسته و هم آن را با قانون ثبت‌نام یارانه‌ها مقایسه می‌کند و می‌گوید دولت آن قانون را هم اجرا نکرد پس می‌شود این را نیز اجرا نکند. این نماینده مجلس در توضیح اظهاراتش برای آوردن مثال گفت: «از جمله آن بند د و ز تبصره 20 قانون بودجه سال 94 است. که در بند د این تبصره مجلس مصوب کرد از افرادی که به هر دلیلی از ثبت نام یارانه ها در سال 93 جا مانده‌اند در سال 94 ثبت نام به عمل آید اما دولت علاوه بر اینکه در آیین نامه اجرایی بودجه سال 94 هیچ اشاره‌ای به آن نکرده و نسبت به آن نیز اراده اجرایی ندارد در حالی که تعدادی از افراد مستمند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از ثبت نام سال 93 بازماندند.»

امیرآبادی اظهار داشت: در خصوص بند ز تبصره 20 قانون بودجه سال 94 که در مورد رزمندگان موثر است و یا در خصوص عدم اجرای قانون حمایت از عامران به معروف و ناهیان از منکر که رئیس جمهور آن اعلام کرد آنرا اجرا نمی‌کند و یا اینکه گفته می‌شود مقام معظم رهبری پرونده هسته‌ای را به شورای عالی امنیت ملی اجرا کرده‌اند باید به این نکته دقت شود که مقام معظم رهبری مذاکرات را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده‌اند نه برجام را و در سخنانی تاکید کردند متن فراهم شده باید با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد. آیا مجلس مسیر قانونی فرمایش مقام معظم رهبری نیست؟

این اظهارات امیرآبادی در حالی صورت می‌گیرد که همه گان بر این باورند که مجلس باید در راس امور قرار گرفته و نباید اقدامی انجام داد که موجبات تضعیف جایگاه مجلس را فراهم کند. نگاه این نماینده به تصویب قوانین و بی‌اهمیت تلقی شدن آن نگاهی نیست که جایگاه رفیع خانه ملت باید در مسائل اجرایی کشور داشته باشد. از سوی دیگر مقایسه برجام که یک توافق نامه بین المللی با ابعاد بسیار وسیع است با قانون جاماندگان از ثبت‌نام یارانه‌ها نشان دهنده سطحی‌نگری عجیب در میان این دسته از نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای است.