محسنی اژه‌ای گفته: مرتضوی از برخی اتهام‌ها تبرئه شد و برای برخی اتهامات که مجازات آن حبس و رد مال بود٬ محکوم شد.

به گزارش مثلث آنلاین؛ غلامحسین محسنی اژه‌ای در سی‌و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با تبریک به مناسبت دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه و امام رضا (ع) و با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به ایران اسلامی اظهار داشت: در مورد پرونده نفتی بابک زنجانی و دو متهم دیگر، ۸ وکیل در حال مطالعه این پرونده هستند.

۱۱ مهرماه تاریخ دادگاه بابک زنجانی

وی ادامه داد: پرونده دارای اوراق زیادی است و در حدود ۲۰۹ جلد به همراه ملزومات آن است که هر جلد پرونده کمتر از ۲۰۰صفحه نیست و وکلای متهمان در حال خواندن و بررسی پرونده هستند که برای ۱۱ مهرماه سال جاری تاریخ رسیدگی دادگاه قرار داده شده است.

یدالله روزچنگ متهم فساد ارزی

معاون اول قوه قضائیه در خصوص پرونده فساد ارزی ابراز داشت: این پرونده در خصوص آقای یدالله روزچنگ است که از دوازدهم مردادماه رسیدگی به پرونده شروع شد و تنها در چهار جلسه کیفرخواست مربوطه قرائت شده و در حال رسیدگی است.

سعید مرتضوی به حبس و رد مال محکوم شد

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده سعید مرتضوی اعلام داشت: پرونده مرتضوی حکمش صادر شده٬ اما هنوز به‌دست بنده نرسیده است و از جزئیات آن آگاه نیستم و به صورت اجمالی می‌توانم بگویم ایشان از برخی اتهام‌ها تبرئه شده و به برخی از اتهام‌ها هم محکوم شده است که از جمله مجازات آن حبس و ردّ مال است.

توضیحات بیانیه مهدی هاشمی و پخش جلسات دادگاه

وی در پاسخ به این سوال که نظر قوه قضاییه در مورد بیانیه مهدی هاشمی و اینکه او خواستار پخش جلسات دادگاه در تلویزیون شد چیست٬ گفت: در این که مجرم و محکومی نسبت به حکمش سخنی داشته باشد٬ غیرمنتظره نیست اگر این اظهارات در چارچوب موازین قانونی باشد اشکالی ندارد٬ اما اگر خلاف قانون باشد ممکن است دوباره برای متهم مشکلاتی را ایجاد کند.

وی افزود: بارها گفته‌ام اینکه دادگاه علنی یا غیرعلنی باشد٬ به تشخیص قاضی و دادگاه بستگی دارد. در این مورد تشخیص این بود که دادگاه غیرعلنی باشد و برهمین اساس هم جلسات دادگاه برگزار شد.

ضمانت‌نامه 8 هزار میلیارد تومانی بین یک موسسه و بابک زنجانی

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری که شنیده شده یک موسسه مالی در نقل و انتقالات مالی توسط بابک زنجانی به مبلغ 20 هزار میلیارد تومان دست داشته و اینکه توصیه نامه و ضمانت نامه‌ای از این موسسه برای بانک‌های تاجیکستان در همین خصوص از سوی این موسسه صادر شده٬ گفت: قطعا موضوع 20 هزار میلیارد تومان نه مطرح است٬ نه صحیح است. اما یک ضمانت‌نامه 8 هزار میلیارد تومانی بین این موسسه و بابک زنجانی مطرح بوده که به نهایت نرسیده و اقدامی که در این خصوص قرار بوده انجام شود صورت نگرفته است.

پرونده شکایت مشائی از پور محمدی

اژه ای در پاسخ به سوالی در مورد پرونده شکایت مشائی از پور محمدی و اینکه آیا دولت دهم در دوره وزارت کشور آقای پورمحمدی شکایتی را از او مطرح کرده بود٬ گفت: بخاطر ندارم چنین شکایت حقوقی مطرح شده باشد. البته یادم هست که همان زمان مطالبی را در برخی رسانه‌ها مطرح کردم٬ اما اطلاعی ندارم که آیا شکایت حقوقی از سوی دولت دهم از پورمحمدی صورت گرفته یا خیر.

وی ادامه داد: طبیعی است که هرکسی شکایتی داشته باشد در دادگستری ثبت می‌شود و هر فردی که مدعی است٬ باید مستنداتی را ارائه دهد و سپس از متشاکی توضیح خواسته می‌شود اگر طرف شکایت روحانی باشد این موضوع در دادگاه ویژه روحانیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

پرونده ممسنی و اردبیل

اژه‌ای در مورد پرونده ممسنی و اردبیل گفت: موضوعی جدیدی در این خصوص وجود ندارد مطالب همان چیزی است که قبلا گفته بودم.

زمین‌خواری و تصرف‌های غیرمجاز در بومهن و پردیس

وی با اشاره به پرونده‌های زمین‌خواری و تصرف‌های غیرمجاز گفت: در بومهن و پردیس افرادی با جعل سند نسبت به ۲۹۰هکتار زمین اقداماتی انجام داده بودند که وقتی روشن شد سند جعلی است٬ سه نفر از آنها که در این رابطه نقش داشتند٬ بازداشت شدند و موضوع در حال بررسی و تحقیق است.

آمار رفع تصرف‌ زمین‌خواری‌های غیرقانونی توسط قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در چند ماهه سال ۱۳۹۴ با زمین‌خواران در استان‌های مختلف برخورد شده ما امیدواریم این برخورد درس عبرتی برای دیگران باشد٬ ما هم دوست نداریم افراد به زندان بروند. اما اگر این تخلف‌ها ادامه داشته باشد٬ برخورد شدید خواهد بود در همین راستا در ماههای اخیر در استان مرکزی ۸۲ هکتار از زمین‌هایی که به صورت غیرقانونی تصرف شده بود با اقدامات صورت گرفته رفع تصرف شد.

اژه ای همچنین از رفع تصرف 5 هکتار زمین در خراسان رضوی و 30 هکتار زمین در استان البرز خبر داد و گفت: علاوه بر این مقداری باغ بود که در حریم رودخانه‌ها به صورت غیرقانونی ساخته شده بود٬ تخریب شد و به برخی نیز اخطارهای لازم داده شد. در کرمان نیز سه هکتار زمین رفع تصرف شد و بیش از 100 هکتار زمین در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: در استان مازندران نیز یک هکتار رفع تصرف شد و مواردی نیز در حال رسیدگی است.

پرونده یک متهم حوادث ۸۸ در حال رسیدگی است

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه اخیرا یک متهم مربوط به سال 88 که به خارج رفته بود به ایران بازگشت گفت: این متهم با گزارش وزارت اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده او در حال رسیدگی است.