ترکیب نهایی کمیسیون برجام مشخص شد و تحلیل آن نشان می‌دهد که مخالفان رای اکثریت را خواهند داشت

به گزارش مثلث آنلاین، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان در جریان رای‌گیری در مورد ترکیب نهایی نمایندگان عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام یا همان برنامه جامع اقدام مشترک مصوب ایران و 1+5 در وین حضور افراد زیر در این ترکیب مشخص شد:

نقوی حسینی نماینده ورامین - کوثری نماینده تهران - محمدحسن ابوترابی‌فرد نماینده تهران - کارخانه‌ای، نماینده همدان - حسین نجابت، نماینده تهران - زاهدی نماینده کرمان - زاکانی نماینده تهران -

* بذرپاش، نماینده تهران - علاء‌الدین بروجردی نماینده بروجرد، منصوری آرانی نماینده آران و بیدگل، وحید احمدی نماینده کنگاور (همگی از اعضای فراکسیون اصول‌گرایان رهروان ولایت) - سیدمحمود نبویان، نماینده تهران(اصول‌گرایان جبهه پایداری) - مسعود پزشکیان نماینده تبریز(اصلاح‌طلب)- حقیقت‌پور نماینده اردبیل(اصول‌گرایان رهروان ولایت) - تاجگردون نماینده گچساران (اصلاح‌طلب)

در پی توافق ایران و 1+5‌در وین مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که کمیسیون ویژه‌ای برای رسیدگی به برنامه جامع اقدام مشترک تشکیل شود.

بررسی ترکیب کمیسیون ویژه

به گزارش مثلث آنلاین، نگاهی به ترکیب این کمیسیون نشان می‌دهد که با وجود تلاش برای متعادل بودن اعضای این کمیسیون، اما با این حال رای مخالفان توافق بیشتر از موافقان خواهد بود.

پزشکیان، حقیقت پور و تاج‌گردون از جمله نمایندگانی هستند که به طور حتم با نظر حمایت از دولت در این کمیسیون از توافق نیز حمایت خواهند کرد.

علاوه بر این افراد، جبهه میانه رو این کمیسیون را ابوترابی (که او را می‌توان نماینده هیات رئیسه و لاریجانی در کمیسیون به حساب آورد)، علاءالدین بروجردی، منصوری آرانی و وحید احمدی (کنگاور) برشمرد. افرادی که نگاه متعادلی نسبت به توافق دارند و رای مثبتشان به برجام بیشتر از رای منفی محتمل به نظر می رسد. با این تفاسیر به طور خوشبینانه رای موافقان توافق را می‌توان 7 رای به حساب آورد.

بذرپاش، نبویان، زاکانی، کوثری، نقوی حسینی، زاهدی، از جمله کسانی هستند که از دسته مخالفان توافق هسته‌ای به شمار می‌روند. سخنرانی‌های آنها چه قبل و چه بعد از اعلام برجام، به طور واضح موید این مساله است. اما حسین نجابت نیز در این میان اگرچه به اندازه سایرین در مخالفت تند نیست اما با این حال او در رای‌گیری به احتمال زیاد به سمت رایی‌خواهد رفت که در آن زاکانی و کوثری حضور دارند. ابراهیم کارخانه‌ای نیز اگرچه از نظر سازمانی به جبهه پایداری و یا ایثارگران در مخالفت با توافق وابسته نیست، اما نگاه او نیز در حمایت از مخالفان کاملا روشن است. او در آخرین نطقش در مجلس گفته بود که نشانه‌های فراوانی از زیاده‌خواهی آمریکا در برجام دیده می‌شود.

از همین رو می‌توان رای مخالفان توافق را در این کمیسیون نه در حالت خوشبینانه، بلکه به طور کامل 8 رای محسوب کرد.

اولین جلسه کمیسیون امروز

در همین حال مهرداد بذرپاش عضو این کمیسیون و از اعضای هیات رئیسه به ایسنا خبر داد که اولین جلسه این کمیسیون امروز عصر تشکیل خواهد شد. او همچنین توضیح داد که هیأت رئیسه کمیسیون ویژه از ابتدای هفته آینده مشخص خواهد شد.

بذرپاش در خصوص نحوه کار کمیسیون ویژه بررسی برجام، گفت: اولین جلسه این کمیسیون امروز برای توافق اولیه جهت چگونگی برگزاری جلسات برگزار می‌شود و از ابتدای هفته آینده ترکیب هیأت رئیسه مشخص خواهد شد. جلساتی که با فشردگی کامل و حتی در چندین نوبت در یک روز برگزار می‌شود.

ذرپاش با تأکید بر این‌که کمیسیون ویژه به بررسی بند بند و جزئیات برجام می‌پردازد، گفت: طبیعتاً باید ابتدا جزئیات را برررسی کنیم تا در نهایت در مورد کلیات نظر دهیم.

وی در مورد این‌که آیا این کار با روند بررسی برجام در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تداخل ندارد، گفت: مسئول اصلی بررسی برجام در مجلس کمیسیون ویژه است. طبق مصوبه مجلس وظیفه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این است که بعد از تصویب برجام و شروع برآیند اجرای آن گزارشات را در دستگاه‌های مربوطه اخذ کنند و به صحن علنی ارائه کنند تا فرآیند اجرای برجام مشخص شود. این عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام با بیان این که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر اساس وظایف ذاتی‌اش به بررسی برجام می‌پردازد، گفت که علیرغم این کار کمیسیون ویژه نظر نهایی را اعلام کند.

وی در پایان گفت: در نهایت کمیسیون ویژه نحوه ورود به مجلس را در صحن علنی پیشنهاد می‌دهد.