سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به انتشار اخبار برخی رسانه های خارجی در چند روز گذشته واکنش نشان داد.

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به انتشار اخبار برخی رسانه های خارجی در چند روز گذشته واکنش نشان داد.


«رضا نجفی» امروز در پاسخ به این سوال که یک خبرگزاری غربی مطلبی از جزییات موافقت نامه محرمانه میان ایران و آژانس نوشته که براساس آن، ایران اجازه داده است از کارشناسان ایرانی برای بازرسی از یک سایت استفاده شود،

گفت : ما انتظار داریم که جنجال های رسانه ای تا روز اجرای توافق برجام و حتی بعد از ان هم احتمالا ادامه پیدا کند ,بنابراین این گونه خبرسازی ها هدفشان این است که تحت تاثیر قرار بدهند این روند را که روند بررسی اجرای برجام و تصویبش و بعد هم اجرای برجام است.

نجفی افزود: آن چیزی که مسلم است توافقی هست که ایران با آژانس دارد، بخشی از آن محرمانه است یعنی «نقشه راه»، یک بخشی از آن اشکار است که منتشر شده و ضمائمی دارد که راجع به برخی از ترتیبات خاص است که این ترتیبات خاص محتویاتش محرمانه است و نه ایران و نه آژانس نمی توانند این محتوا را اشکار کنند و تعهد دارند, بخصوص اژانس تعهد دارد که محتوای این ترتیبات را محرمانه نگه دارد.

نجفی تاکید کرد : بنابراین نه ما و نه آژانس در باره خبرهایی که ممکن است در رسانه ها منتشر شود، نمی توانیم هیچ نظری بدهیم .

وی تصریح کرد: ما انتظار داریم توافقاتی که انجام شده تا الان که بخوبی پیش رفتیم توافقات انجام شود و منتهی شود به بسته شدن موضوعات گذشته و در این مسیر هم داریم کار می کنیم.

مدیرکل آژانس نیاز به مجوز شورای حکام دارد

سفیر کشورمان در آژانس در پاسخ به یک سوال دیگر در باره اینکه نشست یک روزه شورای حکام هفته آینده برای بررسی راستی آزمایی برجام و تبعات مالی آن بر بودجه اژانس برگزار می شود و مدیرکل هم در این ارتباط گزارشی را منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام و آژانس قرار داده است ,گفت: زمانی که توافق ژنو انجام شد و طبق توافق ژنو اژانس موظف شد که راستی آزمایی کرده و بر برخی از اقدامات داوطلبانه ایران نظارت کند. ان زمان هم شورای حکام یک جلسه ویژه برگزار کرد که به مدیرکل این اختیار را بدهد و همینطور بودجه در اختیارش قرار بدهد که وظایفش را طبق توافق ژنو انجام دهد.

نجفی افزود: حالا که بحث توافق برجام است و وظایفی که آژانس دارد، مدیرکل آژانس نیاز دارد مجوزی از شورای حکام اخذ کند و به همین دلیل یک گزارش چند صفحه ای منتشر کرده که وظایف اژانس را طبق برجام و همینطور ادامه روند کنونی مشخص کرده است .

نجفی گفت: این نیازمند آن است که شورای حکام گزارش مدیرکل را تایید بکند و به وی مجوز بدهد و همینطور نیاز به بودجه دارد که این بودجه اش بخشی داوطلبانه خواهد بود و از طریق کمک های داوطلبانه کشورها جمع آوری خواهد شد و بخشی از ان هم که مربوط به اجرای پادمان است.