در شرایط کنونی کشور هیچ کاری مهمتر از توسعه و خروج از شرایط بحران نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور هیچ کاری مهمتر از توسعه و خروج از شرایط بحران نداریم و موضوع هسته‌ای و توافق انجام شده فضا را برای این اقدام به خوبی تسهیل می‌کند.

علی لاریجانی در جریان سفر خود به استان فارس و در جلسه ویژه شورای اداری استان با حضور مسئولین استانی و منطقه ای گفت: نظام تصویر درستی در مورد مسئله هسته‌ای گرفت و در این مقطع این یک تصمیم استراتژیک بود و موضوع هسته‌ای مسئله ای نبود که به یک باره در مقابل نظام باشد و کشور در مقابل عمل انجام شده باشد بلکه مسیری که در این باره طی شد با یک درک درست از شرایط و تحقیق و بررسی های فراوان همراه بود.

وی افزود: البته در این قضیه نقطه نظرهایی وجود دارد و من نیز در حوزه شخص بی اطلاعی نیستم و از همین رهگذر نیز مجلس کمیسیون ویژه ای برای بررسی بند بند سند برجام تشکیل داد و همین اتفاق نیز خواهد افتاد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به تنوع نگاه به مسئله هسته‌ای گفت: چند نگاه در موضوع هسته‌ای وجود دارد یکی اینکه ما بگردیم و در این مسئله و در بنیاد این سند یک نقطه ضعفی پیدا کنیم و آن را بزرگ کنیم و مردم را نسبت به آن نگران نماییم که برخی رسانه ها همین رفتار را دارند و به نظر من این رفتار و نگاه ما حاصلی برای کشور ندارد اما نوع دیگری نیز می توانیم به مسئله هسته‌ای نگاه کنیم و آن هم این است که بیاییم با برنامه ریزی و بلنداندیشی نیز ببینیم چطور می توانیم از مسئله هسته‌ای و سند برجام حداکثر استفاده را برای رسیدن به اهدافمان ببریم.

وی خاطر نشان کرد: این مذاکرات در دولت جدید با سرعت و دقت بیشتری است اما مسیر مذاکرات یک مسیر طولانی و حساب شده بود و نظام با یک برنامه درست در مذاکرات حضور پیدا کرد و تلاش‌های خوبی نیز در این مسیر انجام شد البته در بخش‌هایی توافق حاصله یک توافق صد در صدی نباشد که این موضوع نیز موضوع قریبی نیست و در مذاکره سخت آن هم با قدرت‌های جهانی این اتفاق معمول است اما باید با توجه به مشکلات با یک نگاه چند بعدی و چند ساعتی به مسأله و توافق هسته‌ای نگاه کرد و درک کنیم که بخش‌های متنوعی در مذاکرات درگیر شده بود.

لاریجانی تاکید کرد: ما در موضوع تحقیق و توسعه صحبت‌هایی می‌شنویم که در مذاکرات به آن توجه شده، همچنین به بخش تحقیق و توسعه ما کسری هایی داشتیم که در مسیر مذاکرات و بعد از توافق آن‌ها را پوشش خواهیم داد و به نحو مطلوبی جبران خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بحث تحقیق و توسعه آنچه که می خواستیم و نیاز داشتیم رخ داد و از بعد حقوقی نیز در توافق اتفاق خوبی حاصل شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ما در دالان‌های تحریم گرفتار شویم اتفاق خوبی برای کشور نیست،‌ گفت:‌ تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ما امنیت و ثبات سرمایه گذاری را کمرنگ می‌کند و سرمایه گذاران از شرایطی که ملتهب باشد فرار می‌کنند و خواستار شرایط پایدار برای سرمایه گذاری هستند و ما در کشور با این پدیده مواجه نبودیم و مشکلاتی را در این حوزه داشتیم. البته باید بدانیم شرایط سرمایه گذاری در ایران غیر ممکن نبود اما به نحوی این فضا تسهیل شد و فضای بین‌المللی نیز به نفع ما پیش رفت.

لاریجانی خاطر نشان کرد: در بعد بین‌المللی رویکردها به جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد و اینکه می بینیم رژیم صهیونیستی این گونه جیغ می زند و خودرا به در و دیوار می کوبد بر پایه همین موضوع است که نگران قدرت گرفتن ایران است و نگران است امکان رونق و سرمایه گذاری بیش از گذشته در کشور فراهم شود.

وی تاکید کرد: نگاه من به آینده کشور امیدوارانه است و این امیدواری متاثر از یک نگاه احساسی نیست و ما به راهی که انتخاب کردیم با دقت نظر در آن گام گذاشته ایم و امیدوار به حرکت رو به جلو هستیم و در مذاکرات هسته‌ای بر روی چارچوب های منافع کشور و توسعه و تعالی نظام تفکر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بندهای توسعه‌ای در موضوع مذاکرات هسته‌ای و توافق حاصله گفت: ما بخش اعظمی از تمرکزمان در توافق هسته‌ای بر سر مسأله توسعه‌ای بود و در این توافق راه های این موضوع نیز باز شده است و می بینید اینقدر روی موضوع آی آر 6 و آی آر 8 تمرکز شده است . همچنین بحث محدودیت‌های نظامی نگرانی دیگری بود که در توافق به آن پرداخته شده است و در گذشته ما بسیاری از تسهیلات هسته‌ای مان گرفتار تحریم بود. البته ما از اول هم گفتیم هیچ گونه تحریم تسلیحاتی را رعایت نمی‌کنیم و نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد:‌ در توافق هسته‌ای قطعنامه شورای امنیت در مورد مشکل سازی در مسیر نظامی کشور مشروط و تسهیل شد و ما نیز به تناسب با اقدامی اعتماد ساز در این مسیر حرکت می کنیم و در مورد مسأله نظامی در پنج سال ابتدای توافق پیش می رویم تا در نهایت به طور کامل موانع مرتفع شود.

لاریجانی در بخش دیگری از صحبت‌های خودو خطاب به رسانه های آگاه مسئولین و صاحب نظران گفت:‌ باید کسانی که در بحث هسته‌ای اشراف دارند دغدغه های مردم و جامعه را با دقت درک کنند و به آن‌ها توضیح دهند تا فضای جامعه آرام، امیدوار و رو به جلو شود.

وی با بیان اینکه در شرایط امروز کشور و با توفیقات پیش آمده باید فضای کسب و کار را تسهیل کنیم، تصریح کرد: برخی از مقررات دست و پا گیر و مشکل ساز بر سر راه سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار باید مرتفع شود چراکه ما با توجه به بیکاری موجود در جامعه برای حل این معضل شاید به سرمایه گذاری و پیشبرد اهداف عمرانی و اشتغالی در حدود 200 میلیارد دلار باید سرمایه گذاری کنیم که در شرایط موجود این امر شدنی نیست و در مجلس نیز کمیسیون ویژه ای برای تسهیل مقررات کسب و کار و سرمایه گذاری تشکیل شده است.

لاریجانی ادامه داد: اگر نیاز باشد باید قوانین دست و پا گیر برداشته شود و دولت نیز باید در همین مسیر حرکت و آیین نامه ها و بخش های مشکل ساز را بر سر توسعه و تصمیم گیری و سرمایه گذاری از بین ببرد و شاید لازم باشد در کشوری که صد سال سابقه قانونگذاری دارد برخی قوانین با شرایط امروز اصلاح و تغییر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جلسه شورای اداری استان فارس که در جوار ساحت مقدس حضرت احمد بن موسی کاظم (ع) برگزار می‌شد گفت: استان فارس از یک صبغه اندیشمندانه و فرهنگی بهره‌مند است و پشتوانه علمی و فرهنگی دارد. آیات اعزام، دستغیب، مکارم شیرازی و ایمانی از ذخایری هستند که استاندار محترم می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند شود. ضمن آنکه نمایندگان کوشا و موثری در مجلس دارد.

وی افزود:‌ نیازهای حرم مطهر امام زاده‌ها و فرزندان معظم امام موسی کاظم (ع) در استان باید دیده شود و بافت فرسوده حرم شاه چراغ باید برای تسهیل در شرایط دسترسی مردم به حرم مطهر آماده شود و بتوانند مردم به آسودگی به حرم مشرف شوند، اما در بحث آب در کشور یک نگرانی جدی وجود دارد و باید در این زمینه نیز یک تحلیل درست و آینده نگرانه و با ملاحظه افق‌های دور دست داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ در برنامه ششم توسعه که در جریان تدوین آن در مجلس هستیم سهم مهمی در برنامه‌های آب و بهبود فضای بهره مندی از منابع آبی وجود دارد که باید در کشور به خوبی اجرا شود.

وی با ابراز نگرانی از عقب ماندگی‌های پیش آمده در مسیر تحقق سند چشم انداز بیست ساله گفت:‌ اگر می‌خواهیم عقب ماندگی‌هایمان در این مسیر مرتفع شود باید با یک روش معمول و منطقی پیش برویم و خداوند نیز نزولاتش از کشوری که با برنامه ریزی و توسعه به فکر آبادانی نباشد محروم می‌کند و باید با سیاست عقلانی به سمت توسعه پیش برویم.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد: باید یک نهضت سرمایه گذاری و توسعه بر کشور ایجاد شود ونیاز داریم تا در بخش حل مسأله بیکاری با یک برنامه ریزی ساختاری و منظم گام برداریم چراکه اگر این اتفاق رخ ندهد سرمایه گذاری کلانی که در پیشرفت تحصیلی فرزندان این سرزمین انجام شده است کم اثر و نابود می‌شود.