مرجع عالیقدر شیعیان در عراق نسبت به احتمال تقسیم این کشور در صورت عدم اجرای اصلاحات واقعی توسط دولت هشدار داد.

مرجع عالیقدر شیعیان در عراق نسبت به احتمال تقسیم این کشور در صورت عدم اجرای اصلاحات واقعی توسط دولت هشدار داد.


سیستانی در پاسخ به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت: «امروز اگر از رهگذر مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی در زمینه‌های مختلف اصلاح واقعی صورت نگیرد احتمالا وضعیت از قبل وخیم‌تر خواهد شد و شاید خدای ناکرده تقسیمی رخ دهد که هیچ عراقیِ دوستدارِ وطن آن را نمی‌خواهد».

این مرجع عالیقدر شیعیان سیاستمدارانی را مسئول اوضاع کنونی دانست که از سال 2003 حکومت عراق را بر عهده داشته‌اند.

سیستانی در ادامه اظهارات خود ‌افزود، فساد از جمله عواملی است که در به دست‌گیری مساحت بسیاری از کشور توسط گروهک داعش سهیم است.

وی ادامه داد: مرجعیت عالی همیشه خواستار مبارزه با فساد، اصلاح نهادها و بهبود خدمات بوده و نسبت به عواقب تأخیر در آن هشدار داده است.

سیستانی همچنین تأکید کرد، با آغاز اعتراضات اخیر مرجعیت زمان را مناسب دید تا این رویکرد را قدرتمندانه ادامه دهد و بر مسئولان از جمله نخست وزیر اعمال فشار کند تا اقدامت جدی و حساب شده‌ای را برای مبارزه با تروریسم و تحقق عدالت اجتماعی انجام دهند.

این در حالی است که وی چندی پیش از «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق خواسته بود که در اصلاح و مبارزه با فساد «شجاعت و جرأت» بیشتری داشته باشد.

العبادی نیز هفته گذشته اعلام کرد که روند اصلاح و مبارزه با فساد «هرگز آسان نیست» و کسانی که از این مسئله متضرر می‌شوند با جدیت تلاش خواهند کرد تا هر اقدامی را تخریب کنند.