درحالی که روحانی از عدم الزام ارائه توافق به مجلس سخن گفته بود، پزشکیان می‌گوید این توافق باید به مجلس بیاید

از همان روزهای اول که زمزمه توافق هسته‌ای به گوش می‌رسید، مخالفان توافق در مجلس براین باور بودند که این توافق باید به پارلمان بیاید و در آنجا مورد تصویب قرار گیرد. دولت اما در این خصوص موضعش سکوت بود. رفته رفته و بعد از توافق دیگر نمایندگان نیز به لزوم ارائه توافق به مجلس و تصویب آن در پارلمان اذعان کردند. از این جمله می توان به احمد توکلی اشاره کرد که خواهان ارائه توافق به صورت یک لایحه در مجلس بود. مخالفت‌های ملایم اما از سوی دولت در این باره آغاز شد. رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی روز عید فطر بر طی شدن مسیر قانونی توافق تاکید داشتند.

در این شرایط حسن روحانی در دومین سال حضور در پاستور هفته دولت را جشن گرفت و در مقابل خبرنگاران نشست. او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در این باره گفت که با رای گیری درباره آن در مجلس مخالف است.

روحانی در کنفرانسی خبری گفت این توافق، تفاهمی سیاسی است که با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان به دست آمد، نه قراردادی که نیازمند تصویب مجلس باشد. این توافق همچنین می گوید ایران این شروط را داوطلبانه اجرا خواهد کرد. این توافق تاریخی برنامه هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی، محدود می کند.

روحانی گفت :« اگر برنامه جامع اقدام مشترک به مجلس فرستاده شود (و تصویب شود)، برای دولت الزام ایجاد خواهد کرد. این بدان معنی است که رئیس جمهور، که تاکنون آن را امضا نکرده است، باید آن را امضا کند ». وی افزود :« چرا ما باید یک محدودیت حقوقی غیر ضروری بر مردم ایران قرار دهیم».

یک کمیته ویژه مجلس بررسی این توافق را پیش از به رای گذاشتن آن آغاز کرده است. با این حال، قانونی بودن چنین اقدامی مورد تردید قرار دارد زیرا دولت لایحه ای را برای ارائه به مجلس برای رای گیری در خصوص آن آماده نکرده است.

رئیس جمهور ایران خاطر نشان کرد رای گیری در مجلس به نفع آمریکا و متحدانش خواهد بود، نه ایران. روحانی گفت شورای عالی امنیت ملی تقریبا تجزیه و تحلیل این توافق را به پایان رسانده است. این شورا به طور مستقل از مجلس کار می کند.

پزشکیان: طبق مصوبه مجلس توافق باید به پارلمان بیاید

اما در طرف مقابل مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مجلس که عضو کمیسیون ویژه بررسی توافق در مجلس نیز هست با بیان اینکه بحث تصویب توافق هسته‌ای در مجلس را تبدیل به قانون کردند و حال طبق آن (توافق) باید به مجلس بیاید، اظهار داشت: من با این موضوع مخالف بودم اما مجلس با اکثریت آرا این مسئله را مصوب کرد. به گفته او «نمایندگان مصوب کردند که توافق هسته‌ای باید به مجلس بیاید یعنی توافق به مجلس آمده، نمایندگان آن را بررسی کرده و آنگاه نظر خود را اعلام کنند.»

نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اکثریت مجلس با توافق هسته‌ای موافقند، تصریح کرد: البته در این موضوع مجلس تنها نیست و شورای عالی امنیت ملی نیز هست و مقام معظم رهبری نیز در راس این مباحث حضور دارند، دولت نیز موضع دارد.

پزشکیان البته تاکید می‌کند که باید طوری رفتار شود که از تمامی نهادها یک صدا شنیده شود. او همچنین بر مفید بودن برخی انتقادات نیز تاکید داشته و می‌گوید: ما نهایتا باید یا این توافق را بپذیریم یا نپذیریم. در مفید بودن برخی انتقادات شکی نیست در واقع بررسی و ارزیابی جزو اصول هر کاری محسوب می‌شود اما نهایتا ما باید بگوییم یا می‌پذیریم و یا نمی‌پذیریم؛ در آمریکا این گونه نیست که بگویند ما این بخش را می‌پذیریم و این بخش را نمی‌پذیریم یعنی در نهایت ما باید یا بگوییم اجرا می‌کنیم یا بگوییم اجرا نمی‌کنیم.