باهنر و خرازی هر دو معتقدند که اصلاح‌طلبان با لاریجانی پیوند نمی‌خورند.

به گزارش مثلث آنلاین، محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در نشست ماهیانه این تشکل سخنرانی او در اظهاراتش به موضوع نزدیک شدن اصلاح طلبان و علی لاریجانی پرداخت. اما به نظر او نباید از نزدیک شدن اصلاح طلبان به لاریجانی نگران بود چرا که اصلاح طلبان هنوز داستان او در را در دوره صداوسیما فراموش نکردند.

این نظری بود که دقیقا صادق خرازی مدتی پیش و در گفت‌وگوی جنجال برانگیزش با هفته نامه مثلث نیز به آن اشاره کرده بود. به اعتقاد خرازی لاریجانی «در دوره اصلاحات، شمشیر تیزش را به روی اصلاحات تیزتر می‌کرد و جبهه داشت». او گفته بود اگر لاریجانی را در خمره عسل هم فرو کنیم از او اصلاح‌طلب بیرون نخواهد آمد: «آقای لاریجانی در زمین‌گیر شدن احمدی‌نژاد نقش داشت، نمی‌توانیم منکر شویم. ولی آقای لاریجانی ذاتا و ماهیتا متعلق به یک جریان فکری دیگر است. یعنی اگر آقای لاریجانی را در خمره عسل اصلاح‌طلبی هم وارد کنید و بیرون آورید، باز آن شیرینی‌ها و حلاوت اصلاح‌طلبی در آن دیده نمی‌شود. شاید حلاوت یک اصولگرایی خاص که عقلانی هم است در او دیده شود. آقای لاریجانی، متعلق به جریان عقلانی اصولگرایی است و متعلق به چنین نحله‌ای است.»

اما نقطه مهمی که باهنر و خرازی را به یکدیگر می رساند مساله عملکرد لاریجانی در دوره اصلاحات است. به اعتقاد باهنر اصلاح طلبان خاطره لاریجانی را فراموش نکرده‌اند:‌«اصلاحات اگر بتواند لیستی ارائه دهد حتما تخم مرغ های خود را در سبد لاریجانی نمی گذارد و داستان صدا وسیما و دوران اصلاحات یادشان نرفته است؛ لاریجانی اصولگراست هرچند اصولگرایی طیف وسیعی است و ممکن است اختلافاتی در آن وجود داشته باشد.»

خرازی هم درباره اینکه اصلاح طلبان دوران لاریجانی را فراموش نمی‌کنند به مثلث گفته بود: به هیچ‌وجه ما و اصلاح‌طلبان با آقای لاریجانی نمی‌توانیم با هم پیوند برقرار کنند. هرچند که آقای مرعشی و آقای عطریانفر در جاهایی صحبت کرده‌اند که آقای لاریجانی را‌ ترجیح می‌دهند به عارف.»

او همچنین درباره تفاوت‌های ناطق نوری و اصلاح طلبی که منجر به نزدیکی ناطق به اصلاحات شد گفته بود: عقبه آقای ناطق با عقبه آقای لاریجانی متفاوت است. آقای لاریجانی در ماجرای حذف اصلاح‌طلبی، نقش جدی داشت درحالی که آقای ناطق نداشت.

خرازی گفته بود که پیوند اصلاحات و لاریجانی یعنی مرگ اصلاحات: «ما عقبه آقای ناطق را خیلی متفاوت از عقبه آقای لاریجانی می‌دانیم. عقبه آقای ناطق یک عقبه انقلابی و مبارز بوده است. عقبه امام‌خواهی بوده است. آقای ناطق از یاران و صحابه درجه یک امام بود. آقای ناطق مورد توجه حضرت امام(ره) بود. لاریجانی‌ نسل بعد از آقای ناطق هست. البته لاریجانی هوشمندی‌های سیاسی و توانایی‌های بسیار بالایی دارند و توانسته انعطاف‌پذیری کرده و بالا بیاید. ولی عقبه آقای لاریجانی در اصلاحات، خیلی قابل سوال است. بلایی که سر اصلاحات در دوران مسئولیت ایشان آمد قابل وصف نیست. بحق یا ناحق اصلا این دو نفر از منظر آرمان اصلاح‌طلبی قابل مقایسه نیستند. من گفتم به آقای لاریجانی علاقه‌مند هستم ولی پیوند ایشان با اصلاحات را مرگ اصلاحات قلمداد می‌کنم.»