روسای مجالس ایران و ایتالیا بر توسعه همکاریهای اقتصادی تاکید کردند.

روسای مجالس ایران و ایتالیا بر توسعه همکاریهای اقتصادی تاکید کردند.

علی لاریجانی که برای شرکت درچهارمین اجلاس روسای پارلمانهای جهان در نیویورک به سر می برد دردیدار با همتای ایتالیایی خود با اشاره به سابقه فعالیت شرکت های ایتالیایی دربخش انرژی ایران گفت : نفت وگاز ایران یکی از بخش های سرمایه گذاری است که شرکت های ایتالیایی می توانند در آن فعال شوند.

وی روابط تجاری ایران و ایتالیا را مطلوب ارزیابی کرد وافزود: تجار ایرانی نگاه مثبتی به ایتالیا دارند .

آقای لاریجانی روابط فرهنگی را ازجمله زمینه های همکاری ایران و ایتالیا برشمرد و گفت : گردشگری و فیلمسازی از حوزه هایی است که زمینه همکاری آن در دو کشور فراهم است .

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با تروریسم به نقطه حساسی رسیده است تصریح کرد : مشکل اصلی آن است که برخی کشورها اگر چه در ظاهر تروریسم را محکوم می کنند ولی در عمل حامی مالی و نظامی آنها هستند .

رئیس مجلس ایتالیا هم در این دیدار با بیان اینکه توافق هسته ای فرصت مناسبی را برای توسعه روابط فراهم آورده است خواستار گسترش همکاریها در زمینه های فرهنگی و اجتماعی شد .

خانم لائورا بولدرینی بادعوت از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ایتالیا بر ضرورت تقویت روابط پارلمانی تاکید کرد.


تاکید ایران و جمهوری آذربایجان بر گسترش روابط

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار همتای جمهوری آذربایجانی خود، توسعه روابط دو جانبه به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.

لاریجانی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور همسایه و مشترکات فرهنگی، توسعه مناسبات به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.

لاریجانی جمهوری آذربایجان را مسیر مناسبی برای انتقال گاز ایران به اروپا دانست و گفت: همکاری های نزدیکتر دو کشور در زمینه های نفت و گاز می تواند بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس مجلس جمهوری آذربایجان نیز ضمن دعوت از لاریجانی برای سفر به باکو، از آغاز رایزنی هایی میان کشورش با طرف های اروپائی برای احداث کمربند گازی خبر داد.

اوکتای اسد اف احیای جاده ابریشم از طریق ترکیه و گرجستان را فرصت مناسب دیگری برای توسعه مبادلات کشورش با ایران خواند و گفت: در صورت تکمیل بیست کیلومتر از راه آهن جمهوری آذربایجان به آستاری ایران، تحول مهمی در این زمینه رخ خواهد داد.

پایان چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان


چهارمین اجلاس روساى مجالس جهان که از مجلس شوراى اسلامى نیز، هیئتى بلندپایه به ریاست على لاریجانى در آن حضور داشت، عصر چهارشنبه با تصویب اجماعى سند نهایى، به کار خود پایان داد.

سند نهایی چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان متشکل از 38 اصل، با عنوان دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار و ساختن جهانی که مردم خواستارش هستند به طریق اجماعى به تصویب رسید.

اتحادیه بین المجالس پیش از در دو نوبت این سند را براى کسب نقطه نظرات اعضاء، به همه کشورهاى عضو ارسال کرده بود.

در این سند نهایی تاکید شده است: نگرانی ها درباره توانایی شورای امنیت در بهتر به انجام رساندن مسئولیت های عمده اش برای برقراری صلح و امنیت بین المللی بر مبنای منشور سازمان ملل همچنان باقیست.

شرکت کنندگان در اجلاس چهارم روساى مجالس جهان همچنین تاکید کرده اند: بر این باوریم که موثر بودن شورای امنیت فقط از طریق اصلاحات فوری به منظور انعکاس واقعیت های کنونی جهان می تواند امکان پذیر شود.

در سند نهایی ضمن تاکید بر آنکه در دوره ای غیر معمول به سر می بریم، آمده است: ضرورت دارد به منظور ساختن جهانی که همه مردان، زنان و کودکان در امنیت و به دور از جنگ و درگیری، فارغ از فقر و گرسنگی به سر برند، تلاش های خارق العاده ای صورت گیرد تا آنها به نحوی زندگی کنند که به حقوق، آزادی و شئونات آنان کاملا احترام گذارده شود.

در سند نهایی این اجلاس سه روزه همچنین آمده است: مجالس هر کشور، مرکزیت موسسات دموکراسی است که توسط آن خواسته های مردم بیان می شود و ما به عنوان روسای مجالس جهان در این اجلاس گرد هم آمدیم تا نگرانی های مردم را بازگو و نقش خود را در رویارویی با چالش های جهانی ایفا کنیم.

در بخش دیگری از این سند تاکید شده است: برغم پیشرفت هایی که در نواحی دموکراسی، صلح و توسعه صورت گرفته است ولی همچنان در جهانی بی ثبات به سر می بریم، جنگ و درگیری توام با خشونت مفرط، وقایعی روزمره در برخی از نواحی به شمار می آید.

روساى مجالس جهان در این سند با اشاره به اینکه در این وقایع خشن، میلیون ها نفر به ویژه زنان و کودکان کشته، مجروح، آواره شده و یا در شرایطی غیر عادی و به اجبار فرار کرده اند و در برخی از مناطق جهان هنوز هم پس رفت دموکراسی را شاهدیم، تاکید کرده اند: گروه های تروریستی جدیدی که منابع قابل توجهی را در اختیار دارند نیز ظهور کرده اند و متاسفانه بسیاری از اقدامات تروریستی توسط گروه های بنیاد گرا و به نام مذهب صورت می گیرد.

موافقان با این سند، تروریسم را به هر شکل و انگیزه و همچنین مرتکبان آن را در کنار آن تندروى، افراطی گری خشونت آمیز و نیز حامیان و تامین کنندگان مالی آنان را محکوم کرده اند.

در این سند آمده است: میلیون ها زن و دختر در نقاط مختلف جهان روزانه هدف انواع خشونت ها قرار می گیرند، لذا از همه کشورها در خواست داریم حذف انواع خشونت جنسیتی را در اولویت قرار دهند.

در این سند نهایی مهاجرت، از موضوعات بسیار مهم کنونی محسوب و تاکید شده است: مهاجرت چه به صورت اجباری یا داوطلبانه از مشکلات قابل توجه جهان امروز است که ضمن ابراز وحشت از همه تراژدی های انسانی که در حین فرار مردم از جنگ، درگیری، فجایع طبیعی و انسانی رخ می دهد، همه کشورها را به حفاظت از فراریان، آوارگان داخلی و مهاجران فرا مى خوانیم و درخواست داریم در مسیر ایجاد جوامعی با ثبات در کشورهایشان در منطقه خاورمیانه و آفریقا کمک کنند.

در بخش دیگرى از این سند نهایی آمده است: برغم پیشرفت های جهانی که درباره فن آوری، سلامت، علم و دانش صورت گرفته ولی تفاوت های اقتصادی و اجتماعی همچنان رو به افزایش است و میلیاردها نفر از مردم جهان در فقر به سر می برند.

در سند نهایی بر نقش قانون نیز تاکید و از مجالس کشورها درخواست شده است که به همکاری در حصول اطمینان از تایید نقش قانون و دستیابی برابر به عدالت برای همگان ادامه دهند.

در سند نهایی درباره برنامه کار 2030 میلادی برای توسعه پایدار نیز آمده است: ریشه کنی فقر و در کنار آن ارتقاى پیشرفت در اوضاع اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مهمترین موارد از 17 اصل اهداف توسعه پایدار محسوب می شوند.

سند نهایی ارائه شده در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در اواخر ماه سپتامبر و هنگام نشست های عالیرتبه درباره برنامه کار اهداف توسعه پایدار مطرح خواهد شد.

رئیس پیشین مجلس دانمارک و رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل که از ماه آینده کار خود را در مجمع آغاز خواهد کرد، در آخرین روز چهارمین اجلاس روسای مجلس جهان گفت: دولت ها همیشه بهترین پاسداران منشور سازمان ملل نیستند و گاهی در این امر کوتاهی می شود، در نتیجه ضرورت دارد پارلمان ها نیز نقش بیشتری در همراهی با اقدامات سازمان ملل متحد ایفا کنند.

موگنس لیکتوفت افزود: به حمایت های بیشتر پارلمانی در احیا و اصلاحات سازمان ملل نیاز داریم تا روش های این نهاد وقایع جهان در قرن بیست و یکم و انتظارات مردم درباره شفافیت، مشمولیت و کارآمدی را بهتر منعکس کند.

رئیس مجمع هفتادم درباره شوراى امنیت نیز گفت: پارلمان ها باید پنج عضو دائم شورای امنیت را به همکاری با یکدیگر برای پیشگیری از وقوع جنگ های جدید و خاتمه به درگیری های ویرانگر در خاورمیانه، آفریقا و حتی در آفریقا فراخوانند.

وى افزود: از رهبران پارلمانی می خواهیم همواره تاکید کنند که صلح، امنیت و احترام به حقوق اساسی بشر پیش شرط های بنیادی برای توسعه پایدار جهانی محسوب می شوند.

لیکتوفت همچنین گفت: تلاش های پارلمانی نه تنها درباره برنامه قاطع مهار سلاح های کشتار جمعی بلکه باید در مسیر پیشرفت توافقات منع گسترش سلاح های اتمی، شیمیایی و سلاح های معمول سازمان ملل متحد نیز صورت گیرد.

رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل درباره اهداف توسعه پایدار نیز گفت: برغم آنکه اهداف توسعه هزاره درباره از میان برداشتن فقر نقش مهمی ایفا کرد ولی با روش رشد اقتصادی جهانی که پانزده سال پیش وجود داشت، نمی توان فقر شدید موجود را برطرف کرد زیرا این روش به لحاظ اجتماعی و محیطی غیر جامع است.

وی با اشاره به اینکه فقط 92 فرد میلیاردر، ثروت بیشتری نسبت به نیمی از جمعیت همه جهان یعنی سه و نیم میلیون نفر از فقیرترین افراد را در اختیار دارند، افزود: اگر بخواهیم وعده اصلی "هیچکس نباید جا بماند" را اجرایی کنیم، باید همه چیز از جمله آب، غذا، تحصیلات، بیمه های درمانی و انرژی به طور برابر بین همگان به اشتراک گذارده شود.

در آخرین روز چهارمین اجلاس روسای مجلس جهان علاوه بر رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل 28 رئیس و معاون رئیس اتحادیه بین المجالس نیز سخنرانی کردند.

چهارمین اجلاس روساى مجالس جهان با حضور روساء و معاونان روساى بیش از یکصد و چهل کشور از دوشنبه نهم تا چهارشنبه یازدهم شهریور در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

آقای على لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان هشتمین سخنگو در نخستین روز این اجلاس بین الملى بود.

اجلاس روسای مجالس جهان نخستین بار در سال 2000 میلادی و سپس هر پنج سال یکبار برگزار شده است.

رئیس مجلس روسیه به دلیل صادرنشدن روادیدش از سوی آمریکا به عنوان کشور میزبان مقر سازمان ملل، نتوانست در این اجلاس شرکت کند.

هیچیک از روسای دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نیز در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان شرکت نکردند.

رئیس مجلس شوراى اسلامى و هیئت همراه، پنجشنبه شب به وقت محلى، نیویورک را ترک خواهد کرد.

قرار است روز پنجشنبه لاریجانى در نشستى خبرى، دستاوردهاى این سفر شش روزه را تشریح کند.

دیدار رئیس مجلس با ایرانیان مقیم آمریکارئیس مجلس شورای اسلامی با جمعی از ایرانیان فرهیخته و برگزیده ساکن آمریکا، در نیویورک دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار علی لاریجانی ایرانیان خارج از کشور را از سرمایه های انسانی ارزشمند برای کشور برشمرد و از دیدار ایرانیان مقیم آمریکا اظهار خرسندی کرد.

رئیس مجلس درباره توافق هسته ای ایران و 5+1 گفت: این توافق دوره متفاوتی در روابط ایران و غرب ایجاد کرد.

وی افزود: این توافقنامه درحال بررسی در داخل کشور است و هرچند اشکالاتی دارد اما در مجموع مثبت بشمار می رود و البته مهم نحوه اجرای آن است.

وی با برشمردن اولویت های پس از توافق در دوره جدید، توسعه فعالیت های اقتصادی و توجه به توسعه کشور را پراهمیت توصیف و تاکید کرد: در زمینه های نفت، گاز و پتروشیمی نیازمند سرمایه گذاری جدید ویژه در میادین مشترک با کشورهای همسایه هستیم.

رئیس مجلس از ایرانیان مقیم خارج خواست از ظرفیت های انسانی و سرمایه های خود برای تاثیرگذاری مثبت در فضای سیاسی و رسانه ای و هدایت و روشنگری افکار عمومی استفاده کنند.

وی تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد امکان استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج را برای توسعه کشور بسیار مفید و موثر عنوان کرد.

دکتر علی لاریجانی حمایت از ایرانیان مقیم خارج را وظیفه وزارت خارجه عنوان کرد و گفت: باید موانع حضور فعال ایرانیان مقیم خارج را در کشور فراهم کنیم.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال یکی از هموطنان درباره توافق هسته ای گفت: در مجموع این توافقنامه به صلاح منافع ملی کشور است و هرچند دارای اشکالاتی است اما این نکته که غرب مجبور به اذعان به حقوق هسته ای ایران شد نکته ای مثبت محسوب می شود.

وی تاکید کرد: محدودیت های ایجادشده هرچند ناعادلانه است اما در روند توسعه کشور و دانش هسته ای خللی ایجاد نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: توافق هسته ای در کشور به دقت بررسی و در خصوص آن تصمیم گیری می شود.

رئیس مجلس در پاسخ سوال یکی از حاضران در جلسه درباره اولویت های پس از توافق هسته ای گفت: سرمایه گذاری در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، توجه جدی به معادن، صنایع زیربنایی و حمایت جدی از بخش خصوصی باید در این دوره مورد حمایت و توجه قرار گیرد.

وی بخش خصوصی را موتور محرکه اقتصادی کشور برشمرد و سیاست های غلط ادوار گذشته درباره حجیم شدن دولت را یکی از دلایل تنگ شدن فضای رقابت برای بخش خصوصی برشمرد.

علی لاریجانی مبارزه با فساد اقتصادی و از بین بردن زمینه های فساد را برای ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران بسیار مهم برشمرد.

وی با بیان اینکه ضروریست برای ایجاد بستر حرکت اقتصاد و شتاب موتور محرکه تولید در کشور تلاش کنیم و زمینه حضور بخش خصوصی را در اقتصاد مهیا کنیم تصریح کرد: دولت و مجلس ضمن استقبال از حضور ایرانیان خارج از کشور، فضای امنی برای سرمایه گذاران و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم کرده اند و برای رفع موانع کسب و کار تمهیدات لازم اندیشیده شده است.