حمید بعیدی نژاد در اینستاگرام خود از فواید خواندن سوره یاسین و برکات آن گفت.

حمید بعیدی نژاد در اینستاگرام خود از فواید خواندن سوره یاسین و برکات آن گفت.

حمید بعیدی نژاد دیپلمات ایرانی، مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران است.

وی در جدیدترین پست خود نوشت:‌ "از بزرگترین بشارتها برای ما معرفی سوره یاسین به عنوان قلب قرآن است که مستند به روایتی است که از محکمات روایات تمامی مسلمین می است و هر چیزی را قلبی ست و قلب قرآن سوره یاسین است و شگفت آنکه یاسین اینجا از حروف مقطع قرآن مانند "الم" نیست بلکه نامی از نامهای حضرت رسول خاتم (ص) است، رسولی که خود "قلب" عالم امکان است.

اینها همه نمایانگر آن است که این سوره واجد معارف ویژه و منحصر به فردی است که شاید نمونه آن در جای دیگر پیدا نشود. سوره یاسین سی و ششمین سوره قرآن کریم است که در مکه نازل شده است و به همین واسطه بیش از آنکه به تبیین احکام و حدود الهی که ویژگی اصلی تر سوره هایی است که در مدینه نازل می شوند، به اصول بنیادین معارف الهی می پردازد که این سوره به نحو اتم و اکمل به لب لباب آنها یعنی توحید و نبوت و معاد پرداخته است.

خداوند در این سوره با شروعی کوبنده بعد از ذکر نام رسول به یاسین، بر قرآن عظیم قسم یاد می کند. اینجا خداست که قسم یاد می کند، آنهم بر بزرگترین هدیه آسمانی مبتنی بر وحی، آنهم قرآنی که عظیم است، و بعد هم قسم برای آنکه تاکید نماید بر اینکه ای پیامبر تو فرستاده ما هستی.

این سوره انسان را به پیروی از راه پیامبران عظام فرا می خواند که صراط مستقیم است و جوهر رسالت انبیا نیز توحید و شهادت بر احاطه حضرت حق بر تمام ملک و ملکوت است، و آنهم مسیری است که از او شروع و به او نیز ختم می شود و معاد بعنوان پایان مسیر حرکت ما از این جهان امری ضروری و حتمی است.

و پایان سوره با آیه ای از آیات ممتاز قرآن کریم پایان می یابد که خلقت هر چیز در عرصه هستی فقط به اراده الهی متوقف است و هر آنچه را بخواهد خلق کند تنها می گوید "بشو" و آن "می شود".

مرحوم علامه طباطبایی می فرمایند که در جوانی از عارف بزرگ آیت الله قاضی سوال می کنند که چرا سوره یاسین قلب قرآن خوانده شده، و ایشان این آیه را دلیل آن دانسته اند، آیه ای که قیمومت مطلق پروردگار بر نظام خلقت را تبیین می کند.

و با این مقدمات عجیب نیست که پیامبر اکرم (ص) فرمودند که من دوست می دارم سوره یاسین در قلب مومنین جای گیرد. اهل بیت آثار تلاوت و تکرار تلاوتهای این سوره را بسیار دانسته و تاکید فرموده اند که این سوره حفظ و روزی صاحب خود را تضمین می کند.

کلام آیت الله وحید خراسانی در عظمت خواندن مداوم این سوره کافیست که می فرمایند اگر مومنین آگاه از خواندن آن غفلت نمایند، چنان حسرتی بر دل خواهند خورد که هیچ چیز نمیتواند آنرا رفع نماید.

توفیق خواندن هر روز این سوره را از خداوند می خواهیم تا به لطف او معارف عظیم این سوره بر قلب ما جای گیرد."