اگر امریکاییها در موضوع توافق هسته ای به تعهداتشان عمل نکنند نباید از ایران هم انتظار عمل به تعهد را داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر امریکاییها در موضوع توافق هسته ای به تعهداتشان عمل نکنند نباید از ایران هم انتظار عمل به تعهد را داشته باشند.


لاریجانی در آخرین روز از سفر به نیویورک در مصاحبه با خبرنگار رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این سؤال که اگر تحریمهای جدیدی علیه ایران اعمال شود شما چه کار خواهید کرد؟ افزود: بر اساس سند توافق هسته ای هیچ کشوری نمی تواند ایران را تحریم کند و این سند فضا را به سمت تعامل بیشتر دعوت می کند.

لاریجانی گفت: ممکن است اختلاف نظرهایی در مسائل منطقه داشته باشیم اما این باید از راه خودش حل شود و امریکاییها نباید بهانه گیری کنند و کل سند توافق را زیر سؤال ببرند.

وی با طرح این سؤال که تاکنون کدام یک از متحدان آمریکا جلوی تروریستها ایستاده اند؟ افزود: حتی خیلی از این متحدان پشت صحنه به تروریستها کمک می کنند.

آقای لاریجانی گفت: آیا 30 میلیارد دلار سلاحی که در دست داعش است از کره مریخ آمده است؟

وی اجرای توافق هسته ای را نمونه و معیاری برای سنجش تعهد آمریکا دانست و افزود: اگر آمریکا به تعهداتش عمل نکند ما هم تصمیم خود را در این مورد خواهیم گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با کسانی که بخواهند سند توافق هسته ای را تخریب کنند می دانیم چگونه برخورد کنیم.

آقای لاریجانی با بیان اینکه در مجلس نظرات مختلفی درباره توافق هسته ای وجود دارد افزود: برخی ایرادات مهمی به سند توافق دارند که مهمترین آنها محدود کردن فعالیت هسته ای ایران زمان طولانی رفع تحریمها و نظارتهای ویژه است.

رئیس مجلس با بیان اینکه اکنون نمی توان نظر قاطع درباره رأی مجلس داد گفت: من روی هم رفته موافق سند هسته ای هستم و معتقدم از این سند می توان برای گامهای بعدی استفاده کرد.

آقای لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره‌‌ آزادی جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی در ایران خاطر نشان کرد: حتماً راه حلی برای این موضوع وجود دارد همانگونه که تعدادی از زندانیان ایرانی اینجا در آمریکا زندانی اند این راه حلها را باید سیاستمداران از طریق مبادله زندانیان پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال گفت: مرجع رسیدگی به پرونده متهمان و زندانیان در ایران قوه قضائیه است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا قادر است از اعضای کنگره آمریکا برای دعوت به تهران اقدام کند؟ گفت: این امور نیاز به بررسی در سطح بالاتری دارد.

رئیس مجلس به تاریخچه ای از دخالتهای امریکاییها در امور داخلی ایران از جمله در کودتای 28 مرداد و حمایت از صدام در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: مردم ایران نگرانیهایی دارند اما من نمی گویم که باید در گذشته ماند ولی در عین حال نباید به دنبال راه حلهای رمانتیک باشیم و اگر آمریکاییها رفتارشان را اصلاح کنند می شود در ایران صحبت کرد.

آقای لاریجانی گفت: اکنون که ما سند توافق هسته ای را امضا کردیم و قرار بود تعاملات را آغاز کنیم وزیر دفاع امریکا به طور مستمر از جنگ سخن می گوید.

وی افزود: آیا در چنین فضایی ارتباط پارلمانی معنا دارد؟

رئیس مجلس گفت: جنگ طلبی تنها عامل تقویت ناامنیها و ایجاد تروریسم است.

وی افزود: الآن در یمن مطمئن باشید یک جریان تروریستی قوی در حال شکل گیری است و من و شما در مصاحبه بعدی شاهد این تحولات هستیم.