رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه صبح امروز نیویورک را به مقصد تهران ترک کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه صبح امروز نیویورک را به مقصد تهران ترک کردند.

علی لاریجانی و پنج نماینده مجلس، در این سفر شش روزه، علاوه بر شرکت در جلسات اجلاس چهارم روسای مجالس جهان، دیدارهای دوجانبه متعددی با دبیرکل سازمان ملل و همتایان خود از دیگر کشورهای جهان داشتند.

سخنرانی در افتتاحیه اجلاس چهارم روسای مجالس جهان و تاکید بر لزوم احترام به دموکراسی، صلح و توسعه پایدار، مهمترین بخش از برنامه‌های این سفر بود.

لاریجانی در آن نشست همچنین مقاومت و ایستادگی مردم ایران را در برابر تحریم های ظالمانه تا رسیدن به حقوق هسته ای برای روسای بیش از یکصد و چهل پارلمان جهان تشریح کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با همتایان خود از کشورهای ژاپن، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کرواسی، اسلوونی، تونس، مالزی، اندونزی، سوریه، اردن، جمهوری آذربایجان و گرجستان دیدار و درباره مسائل دو جانبه بویژه اقتصادی و تجاری گفتگو کرد.

مصاحبه با رسانه های آمریکایی و بین المللی مانند شبکه خبری سی ان ان، روزنامه المانیتور، رادیو ملی آمریکا (NPR) و المیادین و همچنین دیدار با رهبران ادیان ابراهیمی و خاخام های ضد صهیونیست، دیگر برنامه های این سفر بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی قبل از ترک نیویورک، در نشستی خبری به سئوالات خبرنگاران درباره اهداف و دستاوردهای این سفر، نگاه مجلس به برجام با توجه به سخنان روز پنجشنبه مقام معظم رهبری در جمع اعضای مجلس خبرگان و نیز اوضاع منطقه و تروریسم موجود در سوریه و عراق، پاسخ داد.