حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی موتلفه در گفتگو با مثلث آنلاین توضیحاتی در مورد سخنان سعید جلیلی مطرح کرده است.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با مثلث آنلاین توضیحاتی در مورد سخنان سعید جلیلی مطرح کرده است.

آقای جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در جلسه مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که غرب لغو تحریم ها علیه ایران را پذیرفته بود که ما پرونده را تحویل دولت یازدهم دادیم نظر شما در این مورد چیست؟

بالاخره آقای جلیلی که دروغ نمی گوید.

چرا زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود چنین حرفی را نگفتند؟

پرونده ایران در شورای امنیت بود و نباید چنین مسئله مهمی خرج تبلیغات انتخاباتی می شد.

یعنی آقای جلیلی ملاحظات بین المللی را در نظر گرفت و حرفی از این دستاورد نزد؟

بله معذوریت داشت و باید منافع ملی را رعایت می کرد.در واقع او می خواهد بگوید با همان موضع سرسختانه در مقابل غرب توانستیم آنها را به پذیرش لغو تحریم ها وادار کنیم بنابراین دیگر نیاز به این همه عقب نشینی که در برنامه جامع اقدام مشترک صورت گرفت نبود. آقای جلیلی می گوید زمینه بیانیه تهران را غربی ها فراهم کردند که ترکیه و برزیل بیایند و آن را امضا کنند چون دیدند به نفع اصولگراها تمام می شود عقب نشینی کردند و رسیدن به توافق با ایران را به تعویق انداختند. بالاخره تیم آقای جلیلی مذاکره را به جایی رساند که نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهور برزیل به تهران آمدند و بیانیه تهران را امضا کردند اما بعد غرب نپذیرفت. اگر بیانیه تهران مورد پذیرش قرار می گرفت دیگر کار تمام بود.

فکر می کنید اگر امروز مناظره ای میان آقای ظریف و آقای جلیلی برگزار شود کدامیک پیروز می شوند؟

اصلا بحث پیروزی و شکست نیست بالاخره یک روندی را آقای جلیلی در مذاکرات دنبال کرد همان روند را پیش از او آقای لاریجانی دنبال کرد و آقای ظریف این روند را در دولت یازدهم تکمیل کرد. واقعیت امر عدم پایبندی غرب به تعهداتش بود اگر آنها به وعده های خودشان متعهد می ماندند که مذاکرات 12 سال طول نمی کشید.

یعنی آقای جلیلی اگر یک سال دیگر فرصت داشت می توانست پرونده هسته ای ایران را به سرانجام برساند؟

بله، قطعا. منتها غربی ها همیشه برای خودشان حساب و کتابی دارند که بر همان مبنا عمل می کنند منافع غرب در این بود که یک دولتی در ایران بر سر کار آید که گرایشش به غرب بیشتر باشد تا پایان مذاکرات به نفع آنها شود.

آقای جلیلی چوب احمدی نژاد را خورد اگر عملکرد احمدی نژاد نبود آقای جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری رأی می آورد. در واقع عملکرد بد احمدی نژاد موجب شد که مردم نسبت به تفکر آرمان گرایانه و اصوگرایی دچار تردید شوند.

حزب موتلفه از جمله تشکل های سیاسی بود که زمان انتخابات از آقای ولایتی اعلام حمایت کرد اما همین آقای ولایتی زمان مناظرات کاندیداها نوع رویکرد و ادبیات آقای جلیلی را در مذاکرات به چالش کشید و زیر سئوال برد و گفت "مذاکره جای بیانیه و خطابه خواندن نیست". نظر شما در این مورد چیست ؟

بالاخره آنها که سال ها در عرصه دیپلماسی بودند نوعا مقیّد به آداب روابط بین الملل هستند ولی آقای جلیلی که چنین سابقه ای نداشت که بخواهد با آن ادبیات و آداب روابط بین الملل بخواهد با 1+5 مذاکره کند او براساس همان معیارها و ارزش های حزب الهی که داشت مذاکره می کرد مثل آقای احمدی نژاد هیچ کدام از آن اصول دیپلماتیک را قبول نداشت و معتقد بودند قواعد دپیلماسی بین المللی همه امتیازها را به نفع آمریکا و متحدانش رقم می زند. طبیعی است که بین روش آقای ولایتی که بیش از 2 دهه در عرصه دیپلماتیک فعال بوده با روش آقای جلیلی اختلافی وجود داشته باشد.