خبرگزاری رویترز از توکیو گزارش داد:

خبرگزاری رویترز از توکیو گزارش داد:

ژاپن روز جمعه اعلام کرد مذاکره با ایران را درباره موافقت نامه سرمایه گذاری مشترک، هفته آینده آغاز می کند و هدفش دستیابی به توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن است تا شرکت های ژاپنی بتوانند بار دیگر در این کشور نفت خیز فعالیت کنند.
در ماه ژوئیه ایران به توافقی تاریخی با آمریکا، آلمان، فرانسه، روسیه،‌ چین و انگلیس درباره مهار کردن برنامه هسته ایش دست یافت به گونه ای که تضمین شود این کشور قادر به ساخت بمب هسته ای نیست و در مقابل، تحریم های اقتصادی تحمیل شده بر این کشور لغو می شود.
از آن زمان هیئت های بین المللی در تلاش برای فعالیت در بزرگترین قدرت اقتصادی که در صدد پیوستن به تجارت جهانی و نظام مالی جهانی پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال 1991 است، راهی تهران می شوند.
یک مسئول وزارت امور خارجه ژاپن گفت این کشور درباره تحریم هایی که شامل ممنوعیت سرمایه گذاری های جدید در پروژه های نفت و گاز ایران است تصمیم گیری خواهد کرد و همزمان، تحرکات دیگر کشورها را زیر نظر دارد.
وزارت امور خارجه ژاپن با صدور بیانیه ای اعلام کرد ماساکی کانای مدیر بخش خاورمیانه در این وزارتخانه ریاست هیئت ژاپنی را در مذاکراتی که روز دوشنبه در تهران آغاز خواهد شد و سه روز ادامه خواهد یافت، برعهده خواهد داشت.
این مسئول ژاپنی گفت: «تلاش می کنیم در کمترین زمان به توافق دست یابیم ولی هیچ چیز قطعی نیست».
دایشیرو یاماگیوا معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی و صنایع ژاپن ماه گذشته به همراه مسئولان اجرایی شرکت های نفتی و بازرگانی ژاپن به تهران سفر و با شماری از مقامات بلندپایه دولت ایران گفتگو کرد.