سایت متعلق به زاکانی معتقد است که زاکانی در مسیر حرکت به سمت صداوسیما از این موضوع مطلع شد و قصد حضور دربرنامه را نداشت

چهارشنبه شب گذشته قرار بود تا برنامه مناظره‌ای با حضور علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام و دکتربعیدی نژاد از اعضای تیم هسته‌ای برگزار شود که در نهایت این برنامه به صورت انفرادی و با حضور زاکانی برگزار شد. بعیدی نژاد از پشت در استودیو بازگشت و این موضوع به جنجالی در رسانه‌ها بدل شد. امروز زاکانی در این باره توضیحاتی ارائه کرد و همچنین سایت جهان‌نیوز وابسته به زاکانی نیز توضیحات جالبی درباره چرایی این اتفاق در اختیار رسانه‌ها قرار داد. سایت زاکانی و همچنین خود وی فاش کردند که دعوت از بعیدی نژاد بدون هماهنگی با وی صورت گرفته و قصد دعوت کنندگان دوقطبی کردن موضوع هسته ‌ای است که برخلاف دستور رهبری است.

زاکانی در گفتگو با مهر با اشاره به حواشی ایجاد شده از سوی برخی رسانه‌های حامی دولت درباره مخالفت وی با حضور عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه گذشته شبکه دوم سیما، اظهار داشت: ما در کمیسیون ویژه تصمیم گرفته بودیم که به هیچ وجه مناظره نداشته باشیم و له یا علیه برجام، اظهارنظری نکنیم.

وی افزود: درواقع مصوبه ما این بوده که اظهارنظر به معنای نقد یا نفی برجام یا حمایت از آن که معمولا در مناظره‌ها اتفاق می‌افتد، نداشته باشیم و این مساله مصوبه کمیسیون ویژه برجام بوده که در سند اطلاع‌رسانی کمیسیون نیز آماده است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با اشاره به حضور خود در گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه گذشته شبکه دوم سیما، گفت: من نیز از دعوت شدن آقای بعیدی‌نژاد اطلاع نداشتم و به من گفته بودند که فقط شما میهمان هستید و قرارمان این بود که من به عنوان رئیس کمیسیون ویژه برجام، روش کار کمیسیون و ورود مجلس به موضوع را تشریح کنم.

زاکانی افزود: با وجود این مساله، در مسیر حرکت و در ماشین بودم که با من تماس گرفتند و گفتند قرار است آقای بعیدی‌نژاد هم در گفتگو باشد که من بنا به دلیلی که توضیح دادم، مخالفت کردم.

وی ادامه داد: وقتی هم که در برنامه حضور یافتم، صحبت‌هایم به روش کار کمیسیون و استمداد از کارشناسان اختصاص داشت و اول برنامه هم گفتم که من، برجام را نقد نمی‌کنم، اما زمانی که مجری برنامه به صحبت‌های حضرت آقا در دیدار با نمایندگان خبرگان درباره موضوع لغو یا تعلیق تحریم‌ها اشاره کرد، من هم تائید کردم که هر کسی که برجام را یک بار خوانده باشد، به این مساله می‌رسد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برنامه جامع اقدام مشترک در مجلس تصریح کرد: در همین راستا با اشاره به مقدماتی درباره تعلیق تحریم‌ها، مکانیزم لغو یا تعلیق تحریم‌ها و نیز وضعیت برگشت‌پذیری تعهدات طرفین را بر اساس برجام توضیح دادم و تاکید هم کردم که در مقام قضاوت نیستم و فقط مکانیزم اقدامات موجود در برجام را تشریح کردم.

زاکانی تاکید کرد: ما هیچ‌گونه تعارض و بگو مگویی با دوستان وزارت خارجه نداریم، اما وارد فضای مناظره هم نمی‌شویم و من نیز از جریان‌سازی برخی رسانه‌ها در روز گذشته درباره این اتفاق تعجب کردم.

روایت سایت زاکانی

در همین رابطه سایت جهان نیوز نیز ضمن بیان این موضوع که زاکانی از حضور بعیدی نژاد مطلع نبود نوشت: در برنامه گفتگوی ویژه خبری از علیرضا زاکانی برای ارائه گزارش روند بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس دعوت شد. اما پس از این دعوت، مسئولین برنامه به دلایلی که هنوز مشخص نیست[!] تصمیم می گیرند که از دکتر بعیدی نژاد از مسئولین وزارت خارجه نیز برای حضور در این برنامه دعوت کنند و روال برنامه را از حالت پرسش و پاسخ به شیوه مناظره تغییر دهند.

پیگیری خبرنگار جهان نشان می دهد دکتر زاکانی پس از تماس مسؤولان برنامه با وی و اطلاع از این تصمیم ناگهانی در مسیر حرکت به سمت صدا و سیما، با اشاره به منع قانونی کمیسیون برجام برای موضع گیری و مناظره اعضای کمیسیون و با بیان اینکه نباید مساله هسته ای منجر به دو قطبی شدن جامعه شود و اساسا قرار نیست که وی در موافقت یا مخالفت با برجام سخنی بگوید و انجام مناظره در این موضوع را در شرایط فعلی به مصلحت نمی داند، از مسؤولان برنامه تقاضا می کند که برنامه پنجشنبه شب را با حضور دکتر بعیدی نژاد برگزار نمایند تا وی در وقت دیگری به بیان اقدامات کمیسیون ویژه برجام بپردازد.

به دنبال این استدلال، مسؤولان برنامه متقاعد می شوند که انجام گفتگوی مناظره ای برای این موضوع مناسب نیست. آنان بی توجه به اصرار دکتر زاکانی مبنی بر حضور دکتر بعیدی نژاد در برنامه بدون حضور خود، تصمیم می گیرند که برنامه با حضور رئیس کمیسیون برجام انجام شود. مسؤولان این برنامه با پافشاری بر حضور دکتر زاکانی در برنامه و رد درخواست وی برای ارائه گزارش رئیس کمیسیون برجام در وقتی دیگر، رأسا با دکتر بعیدی نژاد تماس گرفته و از وی می خواهند در برنامه حضور پیدا نکند.

تصمیم هوشمندانه زاکانی ظاهرا به مذاق برخی رسانه ها که دو قطبی سازی هسته ای را بر خلاف مصالح جامعه و تذکرات دلسوزان و بزرگان کشور دنبال می کنند، خوش نیامده و این رسانه ها اقدام به خبرسازی و دروغ پردازی های عجیب و غریب در این باره می کنند.