رئیس جمهور گفت : عضویت ایران در سازمان همکاریهای شانگهای می تواند به نفع دو کشور ایران و قرقیزستان باشد .

رئیس جمهور گفت : عضویت ایران در سازمان همکاریهای شانگهای می تواند به نفع دو کشور ایران و قرقیزستان باشد .


روحانی افزود: آقای روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور قرقیزستان گفت : در مذاکرات دوجانبه مقرر شد صدور روادید بین دو کشور تسهیل و راه های هوایی بین دو کشور گشوده شود تا ما شاهد گردشگردی بین دو کشور و ارتباطات نزدیک تر در زمینه های علمی و فرهنگی باشیم .

وی با اشاره به مسائل بین المللی و منطقه ای افزود : همکاری های بسیار خوبی بین دو کشور وجود دارد که با توجه به رویکرد استقلال طلبانه دولت جدید در قرقیزستان و بسته شدن پایگاه مِناسْک به روی آمریکائیها ما افکار بسیار نزدیکی به یکدیگر در حوزه مسائل بین المللی و منطقه ای داریم که می توانیم این همکاری ها را افزایش دهیم .

روحانی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور قرقیزستان در مذاکرات امروز گفت : ایشان گفتند که تلاش خواهند کرد که ایران عضو دائم سازمان همکاریهای شانگهای باشد و همه موانعی که در این زمینه بوده برطرف شده است و سایر اعضا هم این تمایل را دارند لذا عضویت ایران در این سازمان می تواند به نفع دو کشور باشد .

آقای روحانی افزود: به دنبال تدوین برنامه ده ساله روابط ایران و قرقیزستان هستیم.

وی با اشاره به شرایط امنیتی امروز منطقه تصریح کرد : ‌همچنین دو طرف با تاکید بر همکاری های نزدیک تر برای مبارزه با خشونت و افراط و تروریسم ، تصمیم خود را در جلسه خصوصی و عمومی اعلام کردیم که در برابر گروهک های تروریستی که امروز در منطقه شاهد فعالیت های مخرب و جنایات آنها هستیم از جمله القاعده ، طالبان و داعش و حضور آنها در منطقه و آسیای مرکزی باید همکاری های نزدیک تر اطلاعاتی ، سیاسی و امنیتی با یکدیگر داشته باشیم .

روحانی تاکید کرد : در این صورت می توانیم در مبارزه با گروه افراط و خشونت و ترور در منطقه موفق تر باشیم .

وی یادآور شد : تصمیم گرفتیم تا در فکر تدوین یک برنامه ده ساله برای روابط دو کشور باشیم تا بتوانیم همه ظرفیت هایی را که برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد ، مدنظر قرار دهیم و اجرای چنین برنامه ای با توجه به اراده ای که امروز وجود دارد به نفع مشترک دو کشور و دو ملت خواهد بود .

رئیس جمهور قرقیزستان: بین دو کشور هیچ اختلاف و تضادی وجود ندارد

رئیس جمهور قرقیزستان نیز در این نشست خبری گفت: ما مفصلا مسئله اجرای طرح راه آهن از چین به قرقیزستان ،تاجیکستان ، افغانستان و ایران را بررسی کردیم و همچنین تصمیم گرفتیم که افتتاح خط هوایی قرقیزستان به ایران را مورد بررسی قرار دهیم .

آقای "آلماس بیگ آتامبایف ضمن تشکر از دعوت رسمی از وی برای دیدار از ایران و مهمان نوازی کشورمان گفت : بین دو کشور هیچ اختلاف و تضادی وجود ندارد و امروز که با آقای روحانی صحبت کردم تاکید کردم که روابط دو کشور به سطح جدیدی برسد .

رئیس جمهور قرقیزستان افزود : به مردم ایران به خاطر موفقیتی که در برنامه هسته ای و سندی که در این خصوص به دست آمد تبریک می گویم و قطعا بدون اراده سیاسی ایران دسترسی به این موفقیت امکان پذیر نبود .

آتامبایف تصریح کرد : همانطور که رئیس جمهور محترم ایران گفتند ما امروز مذاکرات خوبی داشتیم و در همه مسائل به تفاهم رسیدیم که این نشان از این دارد که آینده خوبی پیش روی ماست .

وی افزود :ما مفصلا مسئله اجرای طرح راه آهن از چین به قرقیزستان ،تاجیکستان ، افغانستان و ایران را بررسی کردیم و همچنین تصمیم گرفتیم که افتتاح خط هوایی قرقیزستان به ایران را مورد بررسی قرار دهیم .

آتامبایف گفت : خوشحال شدم وقتی متوجه شدم دعوت من از طرف ایرانی برای ساخت نیروگاههای برق آبی مورد استقبال قرار گرفته است ، ما از توانمندی ایران در این خصوص مطلعیم چون در کشور همسایه ما تاجیکستان چنین طرحهایی توسط ایران اجرا شده است .

رئیس جمهور قرقیزستان افزود : ما از تمایل ایران برای اینکه وضعیتش را در سازمان همکاری شانگهای بالا ببرد حمایت می کنیم و مطمئن هستیم که این امر به بالا رفتن توان اقتصادی و زیرساختی این سازمان کمک خواهد کرد .

وی همچنین تصریح کرد : ما توافق کردیم که یک برنامه 10 ساله برای همکاری دو کشور طراحی کنیم و موید آن نیز همین چند سندی است که امروز امضاء شد.

آتامبایف با اشاره به عضویت قرقیزستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت : یک بازار 170 میلیون نفری برای تجار و بازرگانان ایرانی وجود دارد که می توانند از آن به خوبی استفاده کنند .

وی ادامه داد : از جناب آقای دکتر روحانی دعوت کردم که سفر رسمی از کشور من بعمل آورند و خوشحال شدم که دعوت مرا پذیرفتند.

رئیس جمهور قرقیزستان در پایان این نشست خبری اظهار داشت : بار دیگر بابت پذیرایی گرم و مهمان نوازی خوبتان از شما تشکر می کنم و برای مردم ایران آرزوی سلامتی و توفیق می نمایم.