ظریف گفته: دولت‌های بعدی آمریکا نیز مسئول اجرای برجام هستند و هر نقصی نقض برجام است

وزیر امور خارجه: ما اعلام می کنیم که دولت امریکا را مسئول اجرای برجام می دانیم و باید تصمیمات خلاف برجام در کنگره را متوقف کند چرا که نقض برجام است.

به گزارش مثلث آنلاین، دکتر ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر امورخارجه برزیل در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع گیریهای اخیر سنا و کنگره آمریکا در زمینه برجام انجام شد گفت: برجام در حال طی کردن مراحل خود در کشورهای مختلف است و با اعلام آمادگی کشورها اجرایی می شود.

وی گفت : گروهی در منطقه مخصوصاً‌ رژیم صهیونیستی و گروهی جنگ طلب در آمریکا با هر توافقی مخالف بودند چون منافعشان را در جنگ و تنش جستجو می کنند.

ظریف افزود: برخلاف سرمایه گذاری این گروه، توفیق حاصل شد و از دید ما این مخالفتها هیچ تأثیری بر مسئولیت رئیس جمهور آمریکا در اجرای توافقات ندارد و حتی دولتهای بعدی آمریکا نیز موظف به اجرای برجام هستند و هر نقصی به هر شکلی، نقض برجام است.

ظریف به علاوه در باره همکاری منطقه‌ای گفت: در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای، به همسایگان و کشورهای منطقه پیشنهاد کردیم که باب گفتگو و تفاهم را باز کنند و در مقابل خطرهای مشترکی که وجود دارد با هم متحد شوند.

ظریف خاطرنشان کرد: معتقدم که گروه های افراطی و تکفیری برای همه کشورهای منطقه خطری جدی محسوب می شوند.

وزیر امور خارجه گفت: بهتر است که این کشورها به آینده خود و آینده مردمان خود فکر کنند و براساس آن یک ائتلاف مشترک را در مقابل این خطر منطقه‌ای و جهانی تشکیل دهند.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که با کشورهای منطقه همکاری کند و براساس آن یک همکاری جدی منطقه ای را شکل دهد که با آمادگی، همراهی و همفکری عمل کند.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: باید گذشته‌ها کنار گذاشته شود و به سمت آینده پیش برویم.

توافق ایران با 1+5 نقطه عطف تاریخی است

وزیر امور خارجه برزیل ضمن تبریک توافق ایران با 1+5 گفت: این توافق پیروزی دیپلماسی و یک نقطه عطف تاریخی است.

مائورا ویرا افزود: سال 2010 برزیل و ترکیه تعهد خود را به دیپلماسی در موضوع برنامه هسته ای ایران ابراز و بیانیه تهران را صادر کردند اما متاسفانه به نتیجه نرسید.

وزیر خارجه برزیل گفت: کشور ما از قطعنامه 2231 شورای امنیت درباره برنامه هسته ایران استقبال می کند.

وی افزود : افتخار بزرگی است که به عنوان وزیر خارجه برزیل در ایران هستم ما بازدیدهای مهمی داشتیم و در جلسات ، مسائل مهمی را بررسی کردیم.

مائورا ویرا گفت: با آقای ظریف در خصوص مسائل دو جانبه، چند جانبه و بین المللی تبادل نظر کردیم.

وی با بیان اینکه ما در پی تعمیق و ارتقای روابط ایران و برزیل تا سطوح بالا هستیم گفت: روابط ما در گذشته عالی بوده است و می خواهیم ادامه یابد.

وزیر خارجه برزیل از سفر وزرای صنعت و اشتغال برزیل در مهر ماه به ایران خبر داد و افزود: از جناب آقای ظریف برای دیدار از برزیل دعوت کردیم همچنین موضوع بازدید وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران از برزیل را نیز بررسی کردیم.

وی با اشاره به اینکه روابط سیاسی برزیل و ایران اهمیت خاصی دارد گفت: فضا برای گسترش روابط دوجانبه و نیز افزایش سطح سرمایه گذاری بین دو کشور وجود دارد.

مائورا ویرا افزود: می توانیم با تبادل هیئت ها ، به ایران در خصوص مسائل داخلی و مشکلات پیش روی دولت ایران، یاری رسانیم و به ارتقای سطح زندگی مردم ایران کمک کنیم.

وزیر خارجه برزیل گفت: برزیل در 12 سال گذشته برنامه هایی در خصوص توسعه و انسجام اجتماعی اجرا کرده است و در این زمینه خواهان تبادل تجربه با ایران هستیم.

تأکید وزیر خارجه برزیل بر لزوم مقابله با بحران سوریه از طریق گفتگو

وزیر امور خارجه برزیل بر لزوم رفع بحران سوریه از طریق راهکارهای مسالمت‌آمیز و گفتگو تأکید کرد.

مائورا ویرا گفت: برزیل همواره برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران ها و جنگ ها تلاش کرده است و ما خواهان مذاکرات در این باره هستیم.

وی افزود: البته ما نگرانی فراوانی از تحولات سوریه داریم و همواره آن را رصد می کنیم نه فقط به علت تاثیرات منطقه ای و بین المللی آن، بلکه به علت اینکه برزیل شهروندان سوری‌الاصل فراوانی دارد.

وزیر خارجه برزیل اضافه کرد: 4 میلیون برزیلی داریم که اجدادشان صد سال قبل از سوریه به برزیل آمده و در جامعه ما جذب شده و به توسعه کشورمان کمک کرده‌اند.

ویرا افزود: به همین علت از بحران سوریه نگرانیم و به یافتن راه حل های مسالمت آمیز برای حل و فصل این بحران ادامه می دهیم و خواستار گفتگوهای داخلی در این کشور هستیم.