ما اعلام می کنیم که دولت امریکا را مسئول اجرای برجام می دانیم و باید تصمیمات خلاف برجام در کنگره را متوقف کند چرا که نقض برجام است.

وزیر امور خارجه: ما اعلام می کنیم که دولت امریکا را مسئول اجرای برجام می دانیم و باید تصمیمات خلاف برجام در کنگره را متوقف کند چرا که نقض برجام است.


ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر امورخارجه برزیل در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع گیریهای اخیر سنا و کنگره آمریکا در زمینه برجام افزود: برجام در حال طی کردن مراحل خود در کشورهای مختلف است و با اعلام آمادگی کشورها اجرایی می شود.

وی گفت : گروهی در منطقه مخصوصاً‌ رژیم صهیونیستی و گروهی جنگ طلب در آمریکا با هر توافقی مخالف بودند چون منافعشان را در جنگ و تنش جستجو می کنند.

ظریف افزود: برخلاف سرمایه گذاری این گروه، توفیق حاصل شد و از دید ما این مخالفتها هیچ تأثیری بر مسئولیت رئیس جمهور آمریکا در اجرای توافقات ندارد و حتی دولتهای بعدی آمریکا نیز موظف به اجرای برجام هستند و هر نقصی به هر شکلی، نقض برجام است.

ایران آماده تشکیل جبهه مشترک برای مبارزه با تروریسم است

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به روابط ایران وبرزیل گفت: زمینه گسترش همکاری مناسب بین ۲کشور بسیار است و امیدواریم بتوانیم درجهت توسعه این روابط با یکدیگر همکاری،همفکری و تبادل نظر کنیم.

وی گفت: تحول درساختار سازمان ملل متحد، مبارزه با افراط و تروریسم و خشونت از محورهای گفتگو با همتای برزیلی ام بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین درخصوص آینده منطقه و سوریه گفت: همواره آماده تشکیل یک جبهه مشترک برای مبارزه با تروریسم در منطقه بوده‌ایم.

ظریف افزود: همانطور که پیشنهاد آقای روحانی رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دو سال گذشته بر یک حرکت جهانی علیه افراط، تروریسم و خشونت مبتنی بود و به نوعی پیش‌بینی واقع‌گرایانه از شرایط خطرناکی بود که امروز منطقه و جهان با آن روبه‌روست.

وی گفت: همچنین در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای، به همسایگان و کشورهای منطقه پیشنهاد کردیم که باب گفتگو و تفاهم را باز کنند و در مقابل خطرهای مشترکی که وجود دارد با هم متحد شوند.

ظریف خاطرنشان کرد: معتقدم که گروه های افراطی و تکفیری برای همه کشورهای منطقه خطری جدی محسوب می شوند.

وزیر امور خارجه گفت: بهتر است که این کشورها به آینده خود و آینده مردمان خود فکر کنند و براساس آن یک ائتلاف مشترک را در مقابل این خطر منطقه‌ای و جهانی تشکیل دهند.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که با کشورهای منطقه همکاری کند و براساس آن یک همکاری جدی منطقه ای را شکل دهد که با آمادگی، همراهی و همفکری عمل کند.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: باید گذشته‌ها کنار گذاشته شود و به سمت آینده پیش برویم.

از درک جدید اروپایی‌ها از لزوم مبارزه جدی با تروریسم استقبال می‌کنیم

وزیر امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در هر تلاش جدی بین‌المللی برای پایان دادن به بحران سوریه، ‌یمن، لیبی و دیگر بحران های جهانی ناشی از افراط، تکفیر و تروریسم آماده مشارکت جدی و فعال است.

ظریف گفت: ایران همواره برای حضور در فعالیت‌های جدی بین المللی در مبارزه با افراط و تروریسم در منطقه آمادگی داشته است.

وی تأکید کرد: ما در این زمینه اصرار داشته‌ایم که جامعه بین المللی در این عرصه باید حضور و تلاش جدی داشته باشد اما متاسفانه سیاست های استاندارد دوگانه اعمال شده در این باره مانع از این شده است که جامعه بین المللی بتواند در این باره نقش جدی ایفا کند.

ظریف گفت: برخی سیاست ها بیشتر به گسترش افراط و تروریسم در منطقه ما دامن زده است و برخی سیاست‌ها به علت محاسبات غلط مبتنی بر روابط دوجانبه با برخی متحدان کشورهای عمده سبب شده است که در تلاش های بین المللی برای مبارز ه با تروریسم وقفه و مانع ایجاد شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: امروز اروپا در مواجهه با پناهندگانی که عموما از مناطق در معرض تهدید داعش اعم از شمال افریقا و خاورمیانه هستند، مشکل این منطقه را به‌خوبی لمس می‌کنند که چه بحران عظیم انسانی در این منطقه روی داده، بحرانی که به علت سیاست‌هایی است که مردم منطقه نقشی در آن نداشته اند.

ظریف گفت: به همین علت ما از درک جدید مشکل ازجانب همکاران اروپایی‌مان استقبال و برای مشارکت جدی و فعال در هر تلاش جدی بین المللی برای پایان دادن به بحران‌های ناشی از افراط و تروریسم در سوریه، یمن، لیبی و دیگر مناطق اعلام آمادگی می کنیم.

از راه حل مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه برزیل در نشست خبری مشترک با آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضوع سوریه گفت: معتقدیم که اقدام نظامی نمی‌تواند به بحران سوریه خاتمه دهد باید در این زمینه با دیپلماسی و راه حل مسالمت آمیز به این مسئله بپردازیم.

مائورا ویرا افزود: مقابله با تروریسم بخشی از سیاست برزیل است به طوری که کشور ما در توافقنامه بین المللی مبارزه با تروریسم حضور دارد.

توافق ایران با 1+5 نقطه عطف تاریخی است

وزیر امور خارجه برزیل ضمن تبریک توافق ایران با 1+5 گفت: این توافق پیروزی دیپلماسی و یک نقطه عطف تاریخی است.

مائورا ویرا افزود: سال 2010 برزیل و ترکیه تعهد خود را به دیپلماسی در موضوع برنامه هسته ای ایران ابراز و بیانیه تهران را صادر کردند اما متاسفانه به نتیجه نرسید.

وزیر خارجه برزیل گفت: کشور ما از قطعنامه 2231 شورای امنیت درباره برنامه هسته ایران استقبال می کند.

وی افزود : افتخار بزرگی است که به عنوان وزیر خارجه برزیل در ایران هستم ما بازدیدهای مهمی داشتیم و در جلسات ، مسائل مهمی را بررسی کردیم.

مائورا ویرا گفت: با آقای ظریف در خصوص مسائل دو جانبه، چند جانبه و بین المللی تبادل نظر کردیم.

وی با بیان اینکه ما در پی تعمیق و ارتقای روابط ایران و برزیل تا سطوح بالا هستیم گفت: روابط ما در گذشته عالی بوده است و می خواهیم ادامه یابد.

وزیر خارجه برزیل از سفر وزرای صنعت و اشتغال برزیل در مهر ماه به ایران خبر داد و افزود: از جناب آقای ظریف برای دیدار از برزیل دعوت کردیم همچنین موضوع بازدید وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران از برزیل را نیز بررسی کردیم.

وی با اشاره به اینکه روابط سیاسی برزیل و ایران اهمیت خاصی دارد گفت: فضا برای گسترش روابط دوجانبه و نیز افزایش سطح سرمایه گذاری بین دو کشور وجود دارد.

مائورا ویرا افزود: می توانیم با تبادل هیئت ها ، به ایران در خصوص مسائل داخلی و مشکلات پیش روی دولت ایران، یاری رسانیم و به ارتقای سطح زندگی مردم ایران کمک کنیم.

وزیر خارجه برزیل گفت: برزیل در 12 سال گذشته برنامه هایی در خصوص توسعه و انسجام اجتماعی اجرا کرده است و در این زمینه خواهان تبادل تجربه با ایران هستیم.

تأکید وزیر خارجه برزیل بر لزوم مقابله با بحران سوریه از طریق گفتگو

وزیر امور خارجه برزیل بر لزوم رفع بحران سوریه از طریق راهکارهای مسالمت‌آمیز و گفتگو تأکید کرد.

مائورا ویرا گفت: برزیل همواره برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران ها و جنگ ها تلاش کرده است و ما خواهان مذاکرات در این باره هستیم.

وی افزود: البته ما نگرانی فراوانی از تحولات سوریه داریم و همواره آن را رصد می کنیم نه فقط به علت تاثیرات منطقه ای و بین المللی آن، بلکه به علت اینکه برزیل شهروندان سوری‌الاصل فراوانی دارد.

وزیر خارجه برزیل اضافه کرد: 4 میلیون برزیلی داریم که اجدادشان صد سال قبل از سوریه به برزیل آمده و در جامعه ما جذب شده و به توسعه کشورمان کمک کرده‌اند.

ویرا افزود: به همین علت از بحران سوریه نگرانیم و به یافتن راه حل های مسالمت آمیز برای حل و فصل این بحران ادامه می دهیم و خواستار گفتگوهای داخلی در این کشور هستیم.

وزیر خارجه برزیل در پاسخ به پرسش دیگری درباره روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: دو کشور همواره روابط خوبی داشته اند روابطی که از بیش از یک قرن گذشته آغاز شده است.

وی افزود: ما تماس های بسیار نزدیکی داریم و سطح روابط دوجانبه بسیار خوب است و اکنون نیز تصمیم گرفته ایم برای تعمیق روابط در زمینه های مختلف همکاری کنیم.

وزیر خارجه برزیل اضافه کرد: ما توافق کردیم که از امکانات و ظرفیت های مختلف برای ارتقای روابط نه فقط در عرصه اقتصادی، بلکه در همه عرصه ها استفاده کنیم و ظرفیت های دوجانبه را برای ارتقای روابط تجاری بررسی کردیم.

ویرا از سفر وزیر صنعت برزیل به تهران در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در زمینه های مختلف به ویژه منابع انسانی و تبادل تجربه و تخصص در عرصه های مختلف به ویژه علوم و فناوری همکاری می کنیم.

وی اضافه کرد: ما امکانات مختلفی داریم که می توانیم روابط خود را ارتقا دهیم به ویژه با تحولات اخیر می توان روابط دو کشور را افزایش داد.