ما توافق ایران و گروه 1+5 را پیروزی دیپلماسی و یک نقطه عطف تاریخی می‌دانیم.

وزیر خارجه برزیل در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود اظهار کرد: ما توافق ایران و گروه 1+5 را پیروزی دیپلماسی و یک نقطه عطف تاریخی می‌دانیم.

مائورو وییرا، وزیر روابط خارجه برزیل که از روز گذشته به تهران سفر کرده است بعد از دیدار و گفت‌وگو با محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران در ارتباط با نتایج مذاکرات خود با هیات ایرانی گفت: جلسه خوبی برای گفت‌وگو و تبادل نظر داشتیم و همان طور که آقای ظریف اشاره کردند قرار است هیاتهای مهمی از برزیل به ایران و از ایران به برزیل سفر کنند.

وی با اعلام این که وزیر توسعه و صنعت و تجارت برزیل در مهر ماه به همراه یک هیات تجاری به تهران سفر خواهد کرد افزود: وزیر کار واشتغال ایران نیز قرار است از برزیل دیدار کند. البته علاوه بر این هیات‌های دیگر نیز بین دو کشور تبادل خواهد شد.

این مقام عالی رتبه‌ برزیلی همچنین با بیان اینکه ما از آقای وزیر خارجه (ظریف) برای سفر به برزیل دعوت کرده‌ایم گفت: قرار است در آینده نزدیک وزیر اقتصاد دو کشور ایران و برزیل با یکدیگر دیدار داشته باشند.

وی با بیان اینکه رفت و آمدهای سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور از اهمیت خاصی برخوردار است ادامه داد: من به خاطر توافق وین به ایران و آقای ظریف تبریک می گویم این توافق پیروزی دیپلماسی و یک نقطه عطف تاریخی است.

وزیر امور خارجه برزیل به مذاکرات ایران، ترکیه و برزیل در سال 2010 و امضای بیانیه تهران اشاره کرد و گفت: دو کشور تعهد خود را در جریان آن مذاکرات به دیپلماسی نشان دادند ولی متاسفیم که فرصت بیانیه تهران از دست رفت.

وی همچنین با تاکید بر این که برزیل از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال می‌کند در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری‌های برزیل با جامعه بین الملل جهت مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری از جمله در سوریه اظهار کرد:‌ ما پیش از این نیز گفته‌ایم که اقدام نظامی باعث پایان بحران سوریه نمی‌شود و معتقد به دیپلماسی و مذاکره در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به تلاش این کشور در عرصه‌ بین‌الملل برای حل بحران سوریه تاکید کرد: ما همواره برای مشارکت در تلا‌ش‌های بین‌المللی جهت پیدا کردن راهی مسالمت آمیز جهت حل بحران‌های این منطقه از جمله سوریه اعلام آمادگی کرده‌ایم.چرا که مبارزه با تروریسم بخشی از سیاست‌های برزیل است و ما از تمامی تلاش ها برای یافتن راه حل و ابتکارات مسالمت آمیز برای بحران سوریه استقبال می‌کنیم.

وییرا در ادامه کنفرانس مطبوعاتی مشترکش با محمد جواد ظریف تاکید کرد:‌ برزیل همیشه برای حل مسالمت آمیز بحران‌ها و جنگها تلاش کره و ما خواستار مذاکرات برای مقابله و حل بحران در مناطقی چون سوریه بوده‌ایم و بر راه حلی مسالمت آمیز و دیپلماتیک از طریق سازمانهای چند جانبه و همکاری‌های بین‌المللی تاکید داریم.

وی تصریح کرد: ما مسائل سوریه را صرفا نه به خاطر تاثیری که در سطح جهانی می‌گذارد بلکه به خاطر 4 میلیون برزیلی که والدین و اجداد آنها به نوعی سوری هستند پیگیری می‌کنیم. در واقع برزیل شهروندان زیادی دارد که سوری‌الاصل هستند و در جامعه برزیل جذب شده‌اند و به توسعه این کشور کمک کرده‌اند.

وییرا ادامه داد: مردم سوریه حمایت ما را دارند و برزیل به تلاش خود برای پیدا کردن راه حل جهت مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ایسپان تی‌وی (شبکه‌ی اسپانیایی زبان ایران) که به زبان پرتقالی سوالش را پرسید در ابتدا با تشکر از وی به خاطر صحبت کردن به زبان پرتقالی به زبان انگلیسی به وی در مورد برنامه‌های برزیل جهت گسترش روابط با ایران پاسخ داد و گفت: ایران و برزیل همیشه روابط خوب و دیپلماتیکی داشتند و در طی یک قرن گذشته تماس‌های نزدیکی با یکدیگر داشتند.

وییرا ادامه داد: دو کشور تصمیم دارند در زمینه‌های مختلف با توجه به امکانات و پتانسیل‌هایی که وجود دارد روابط‌شان را گسترش دهند و این گسترش روابط صرفا در زمینه اقتصادی و تجاری نیست.

وی با بیان اینکه دو کشور می‌توانند در زمینه‌ی علوم و فنون با یکدیگر همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشند گفت: روابط اقتصادی دو کشور در چند سال گذشته به خاطر رنج بردن از مشکلاتی که وجود داشته ارتقایی پیدا نکرده و ما تلاش داریم که با توجه به تحولات اخیر این ارتباطات را گسترش دهیم و در این زمینه اطمینان خاطر داریم.

این مقام عالی رتبه‌ی برزیلی به علاقه سرمایه‌گذاران برزیلی جهت حضور در بازار ایران و سرمایه‌گذاری در کشور اشاره کرد و گفت: همانطور که پیش از این گفتم تصمیمات دو کشور برای گسترش روابط فقط مربوط به حوزه‌های اقتصادی و تجاری نیست و ما امکان همکاری در زمینه های مختلف از جمله در زمینه مذاکرات سیاسی داریم.

وزیر خارجه برزیل قرار است امروز با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کند.

وییرا بامداد روز گذشته به تهران وارد شد و سفرش دو روزه خواهد بود.