ایران با دو کشور از گروه 1+5 این رآرکتور را مدرنیزه می‌کند و ما این‌ها را در ضمن مذاکرات طولانی بدست آوردیم.

رئیس‌جمهور با بیان این که روزی می‌گفتند، فردو را ببندید چرا زیر کوه است، خطاب به غربی ها به ویژه آمریکا گفت: وقتی می‌گویید روی میز چیزی دارید، ما ناچاریم زیر کوه برویم.

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نخستین گردهمایی مدیران شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهارداشت: بسیار خوشحالم از اینکه در جمعی فرهیخته که از یک طرف به دانش، علم و پیشرفت فناوری‌های نوین توجه دارد و از طرف دیگر به امر سلامت توجه دارد حاضر هستم چراکه بی تردید امرسلامت یکی از مهمترین موضوعاتی است که یک جامعه متمدن در پی تحقق آن است.

وی ادامه داد: خداوند به ما مردم ایران استعداد کافی عنایت کرده، سابقه فرهنگی بسیار درخشان و علمی از آن کشور است و همه کتابخانه‌ها، رساله‌ها از چند وقت پیش اگر مراجعه کنید استناد به آثار بزرگان این سرزمین است.

روحانی تصریح‌کرد: فشارهای زیادی هم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر این مردم وارد شده است که خود این فشارها و تحریم‌ها و بسته شدن دروازه‌ها، زمانی که می‌خواهیم تجهیزاتی را برای بیمارستان بخرید، با مشکل مواجه می‌شوید و یا تحقیقی را انجام دهید و یا مقاله‌ای را بنویسید که مستندات آن دسترسی ندارید و نیازمند هستید، همه این‌ها انگیزه مضاعفی را در مردم وطن‌دوست و علم دوست ایجاد می‌کند که غرور، جایگاه و عظمت خود را به منصه ظهور برساند.

وی ادامه داد: ما در دوران‌های مختلف سختی‌ها و مشکلات را داشتیم و من می‌دانم فشار نیاز غرور ملی و استعداد با هم ترکیب می‌شوند و معجزه می‌آفرینند و خودباوری، اعتماد به نفس و اتکای به خداوند می‌آورد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما در دوران جنگ تحمیلی هرچه سیستم پدافندی موشکی آماده می‌کردیم، قبل از اینکه حتی یک موشک علیه یک هواپیما در یک مقطعی پرتاب کنیم، سیستم ما از بین می‌رفت و نمی‌دانستیم برای اینکار باید چکار کنیم.

وی ادامه داد: یک سیستم پدافندی موشکی ما به محض آنکه روشن می‌شد و باید تشعشع می‌داد تا هواپیمای دشمن را پیدا کند، به محض فرستادن تشعشع، هواپیمای دشمن می‌آمد و موشک ضد رادار و ضد تشعشع را شلیک می‌کرد و این موشک درست در وسط موشک ما منفجر می‌شد.

روحانی افزود: 20 کیلومتر فاصله داشتیم و نمی‌دانستیم چه کار باید بکنیم. اما موشک هواپیمای دشمن برد60 کیلومتر داشت و از آنجا پرتاب می‌کرد و حداکثر رنج موشک پدافندی ما 40 کیلومتر بود، بنابراین هواپیما با اطلاع از اینکه برد هواپیمای ما چه میزان است، در 60 کیلومتری ما می‌ایستاد از آنجا موشک پرتاب می‌کرد و سیستم ما را از بین می‌برد و با خیال راحت رزمندگان را بمباران می‌کرد.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: چه کار می‌توانستیم انجام دهیم نه می‌توانستیم موشک‌های ضد رادار را خریداری کنیم، نه ابزاری داشتیم که بتوانیم از سیستم حفاظت کنیم و 3 ماه بعد نیز عملیات بزرگ والفجر 8 را در پیش داشتیم.

روحانی با گرامیداشت یاد شهدای جنگ شهیدان ستاری و بابایی خاطرنشان کرد: من یادم است در آن زمان این دوستان کم می‌خوابیدند و اگر بگویم در شبانه روز بیش از دو یا سه ساعت نمی‌خوابیدند اغراق نکرده‌ام بنابراین یک ملت با استعداد در فشار دشمن برای غرور ملی و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کند چرا که هواپیماها حمله می‌کردند و رزمندگان ما را قطعه قطعه می‌کردند و نمی‌گذاشتند ما از سرزمینمان دفاع کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با اتکا به خداوند، اعتماد به نفس و استفاده از همه تجربه‌ها و بعد از گذشت سه ماه به طرحی دست یافتیم و خیلی سخت بود که این طرح برای ما موفقیت بار باشد و ما موفق شدیم و به طرحی رسیدیم که موشک‌های دشمن را قبل از آنکه به سیستم پدافندی ما برسند منحرف کنیم و موشک دشمن به سیستم پدافندی ما اصابت نکند. هواپیما با اطمینان جلو بیاید و در برد ما قرار بگیرد و هواپیمای دشمن را سرنگون کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با دو یا سه بار سرنگون کردن از این نوع هواپیماها کل طرح دشمن جمع شد و من فکر می‌کنم به طرحی که ما رسیده‌ایم هنوز هم به عنوان یک طرح به کلی سری در سیستم پدافندی باقی بماند چرا که من ندیدم و در جایی نخواندم که دشمن فهمیده باشد ما چه کار کردیم و از چه وسیله‌ای استفاده کردیم. بنابراین علم،‌ دانش، پژوهش و اعتماد به نفس و توکل به خداوند و استفاده از همه ابزار ممکن ما را به مقصد می‌رساند.

روحانی ادامه داد: ممکن است بسیاری از داروها را در شرایط تحریم و فردا هم در شرایط برداشتن تحریم دشمن به ما ندهد و یا اگر بدهد با قیمت بالایی بدهد اما آیا ما خودمان نمی‌توانیم به ابزار لازم برای تولید آن دارو و یا تجهیزات پزشکی دست پیدا کنیم در حالی که اگر همه توان و استعدادمان را به کار ببریم؛ موفق می‌شویم البته نه با این انگیزه یک شرکتی درست کنید و درآمد بیشتر به دست بیاوریم، این انگیزه کافی نیست بلکه ما انگیزه ملی می‌خواهیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما انگیزه‌ای برای فداکاری در برابر ملت، انگیزه‌ای برای غرور ملی، باور ملی می‌خواهیم البته در کنار آن چاشنی سود نیز می‌تواند باشد اما باید انگیزه‌ها را بالاتر ببریم. ژاپنی‌ها و آلمانی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم چگونه پیشرفت کردند و انگیزه آنان انگیزه ملی بود که به صحنه آمدند و امروز به نقطه‌ای رسیدند که هر دو جزو کشورهای برتر هستند.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در این مذاکرات 23 ماهه یکی از اصولی که حاضر نشدیم از آن دست برداریم عقب نشینی در مسیر توسعه، علم و دانش و پیشرفت در زمینه دانش صلح آمیز هسته‌ای بود که این دانش صلح آمیز بخشی از آن شامل پزشکی هسته‌ای نیز می‌شد.

وی ادامه داد: هفته‌ها و هفته‌ها بحث کردیم که رآکتور آب سنگین اراک بماند و یا نماند، آن‌ها می‌گفتند رآکتور آب سنگین برای ما نه قابل قبول است و نه حاضریم شما در جلسات این کلمه آب سنگین را به کار ببرید و این کار شدنی نیست و ما نخواهیم گذاشت در اراک آب سنگین باشد اما اتفاقا هدف اصلی این رآکتور برای تولید رادیو داروها و پزشکی هسته‌ای است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آن‌ها می‌گفتند آب سنگین باید تولیدش متوقف شود هم رآکتور و هم آب سنگین؛ بارها بحث و مذاکره شد و در نهایت هم آب سنگین و هم رآکتور 40 مگاواتی در اراک و هم اینکه نوع رآکتور آب سنگین باشد و هم اینکه این رآکتور باید توسط خودشان پیشرفته‌تر شود را پذیرفتند؛ بنابراین ایران با دو کشور از گروه 1+5 این رآرکتور را مدرنیزه می‌کند و ما این‌ها را در ضمن مذاکرات طولانی بدست آوردیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات دانش بنیان بود خاطرنشان کرد: دانشمندان بزرگ حقوق بین‌الملل و سیاست بین‌الملل و اقتصادی در کنار دانشمندان هسته‌ای دست به دست هم دادند، تا ما به این نقطه برسیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ماه‌ها بحث کردیم و می‌گفتند غنی سازی در ایران باشد و سانتریفیوژ از نوع IR1 تا IR6 باشد اما IR8 جزو دستاوردهای دولت یازدهم بود و ما نمی‌توانستیم از این دستاورد مهم دولت صرفنظر کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همه حرف آنان این بود که این سانتریفیوژ جدید را ادامه ندهید و برای 8 سال بعد بگذارید، اشکالی ندارد به تحقیقات خود ادامه دهید، نه تحقیقاتی که بر روی کاغذ و یا کامپیوتر که همیشه مجاز است بلکه تحقیقاتی را برای اینکه قطعاتی را بسازید و متصل کنید و بعد هم برای تکمیل تحقیقات شروع کنید و تست مکانیکی را آغاز کنید و بعد هم تزریق گاز را انجام دهید که این امر ماه‌ها ادامه پیدا کرد تا ما این دستاورد را بگیریم.

روحانی ادامه داد: امروز در توافق برجام و بعد از اجرای توافق در اولین روز اجرای توافق یکی از اقداماتی که ایران انجام خواهد داد تزریق گاز UF6 به IR8 خواهد بود و این ایستادگی برای ادامه مسیر تحقیق و توسعه بود تا آینده ما متوقف نشود و ما بتوانیم راه را ادامه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: روزی می‌گفتند فردو را به طور کامل ببندید چرا که زیر کوه است و از ما می‌پرسیدند برای چه آن‌را زیر کوه بردید اما ما می‌گفتیم از خودتان بپرسید و ما کاری نکردیم.

روحانی با بیان اینکه تحریم‌ها باعث افزایش انگیزه در تولید علم شد، گفت: در مذاکرات 23 ماهه از اصل توسعه علم و دانش و پیشرفت در زمینه دانش صلح آمیز هسته‌ای دست برنداشتیم.

وی افزود: هفته هها بحث کردیم تا غربی‌ها پذیرفتند رآکتور آب سنگین اراک باقی بماند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه وقتی می‌گویید روی میز چیزی دارید ما ناچاریم زیر کوه برویم، گفت: بخشی از فردو مرکزی برای غنی‌سازی با بیش از 1200 سانتریفیوژ آماده است.