این هفته نامه برای سومین بار بعد از بسته شدن و بررسی پرونده در مراجع قضایی باز شد

روزی که نشریه 9 دی توقیف شد، حمید رسایی در اظهارنظری نوشت که نگرانی ندارد چون بار دیگر این نشریه همچون دو بار قبل باز خواهد شد. حالا گفته‌های رسایی به حقیقت پیوسته و 9 دی یکبار دیگه به روی دکه‌های روزنامه فروشی باز می‌گردد.

وزیرارشاد همان زمان و در مراسم روز خبرنگار گفته بود: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره مسئله هسته ای قراربود مطبوعات خط قرمزهایی را رعایت کنند ولی نشریه ۹دی ،مرتبا علیه مذاکرات هسته‌ای،تیترهای نامناسبی زده ورسما خلاف مصوبه عمل کرده است.جنتی افزود:این چهارمین باراست که تخلفاتی ازاین نشریه سرزده است. وی افزود:برای آخرین باراعلام می‌کنم نشریه اگرتخلف کندوتخلف هم تکرارشود، دیگر توقیف نخواهد شد بلکه لغو پروانه می شود.»

حالا 9 دی باز شده و رسایی به فارس گفته است که این نشریه شنبه بر روی دکه‌های روزنامه فروشی قرار می‌گیرد.

رسایی توضیح داده است که: 9 دی که 2 ماه قبل بر اساس نامه کتبی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای سومین بار به دلیل عدم رعایت مصوبات شورایعالی امنیت ملی و توهین به شخصیت‌های دولت توقیف و پرونده آن به دادگاه ارجاع شده بود، رفع توقیف شد.

وی افزود: این سومین بار بود که دولت مدعی دفاع از آزادی بیان، 9دی را توقیف می‌کرد و هر سه بار، مهمترین دلیل توقیف 9دی مربوط به نقدهای این نشریه نسبت به توافقنامه‌های هسته‌ای دولت می‌شد.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: توقیف این نشریه در بار اول بعد از توافقنامه ژنو، بار دوم قبل از توافقنامه لوزان و بار سوم نیز بعد از توافقنامه وین (برجام) بود که البته همیشه دلیل دیگری با عنوان توهین و افترا به مسئولان نظام هم ضمیمه آن شده است.

وی در ادامه متذکر شد: تاکنون هر سه باری که این هفته‌نامه توقیف شده، در بررسی قضایی علیرغم حضور نماینده حقوقی وزارت ارشاد، مستندات ارائه شده بی‌ارتباط به دلایل اعلام شده و خلاف واقع بوده است و هرگز مصداق مشخصی درباره توهین اثبات نشد، متأسفانه در این دولت اگر کسی به مسئولان محترم دولتی بگوید بالای چشم‌تان ابروست، ادعا می‌کنند که توهین شده است.

رسایی بر همین اساس یادآور شد: یکی از دلایل توقیف این بار 9دی نقض خطوط قرمز درباره هسته‌ای و مصوبه شورایعالی امنیت ملی عنوان شده بود، اما با وجود مطالبه مقام قضایی، نماینده وزارت ارشاد هیچ مصوبه‌ای در این باره ارائه نکرد و معلوم شد که جرم 9دی عبور از «خطوط بنفش» بوده نه «خطوط قرمز».

وی با بیان اینکه انتقادات بنده یا 9دی از دولت یازدهم، سیاسی و جناحی نیست، همانطور که در دولت قبل هم انتقادات و حمایت‌های ما جناحی نبود، تأکید کرد: نشانه صحّت این ادعا هم توقیف 9دی در هر 2 دولت است، هیأت نظارت که ترکیب دولتی و همسو با دولت وقت داشت _مثل این دولت_ در دولت قبل هم 9دی را به دلیل انتقادات از برخی اطرافیان احمدی‌نژاد توقیف کرد.

رسایی در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون هر چهار بار که این هفته‌نامه توقیف شده، پس از دفاعیات ارائه شده، تبرئه و رفع توقیف شده است. 9دی با همت دست‌اندرکاران و عوامل پرتلاش و بی‌ادعای آن شنبه هفته آینده 28 شهریور منتشر می‌شود.