مثلث آنلاین : بازدید آمانو از پارچین که با نمونه برداری همراه بوده بازتاب های فروانی داشته است.

مثلث آنلاین : مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره دیدار خود از تهران به خبرنگاران گفت در اجرای نقشه راه پیشرفت چشمگیری حاصل شده است، اما عملیات گسترده ای که از اوایل 2012 در پارچین انجام شده توان آژانس را برای راستی آزمایی کاهش داده است.
یوکیا آمانو گفت:«هم اکنون شورای حکام آژانس را در جریان سفر خود به تهران قرار دادم. در این سفر با رئیس جمهور روحانی، سایر مقامات ارشد ایرانی و اعضای مجلس گفتگو کردم.»
آمانو افزود: « به شورا گفتم در اجرای نقشه راه پیشرفت چشمگیری حاصل شده است. آنها را در جریان دیدارم از موقعیتی خاص در سایت پارچین قرار دادم که بارها گفته ام برای رفع ابهام از مسائل مربوط به ابعاد احتمالی برنامه هسته ای ایران مهم است. معاون مدیرکل آژانس و من یکشنبه به پارچین رفتیم. نخستین باری است که آژانس از این موقعیت بازدید می کند. وارد ساختمانی شدیم که آژانس پیش تر صرفاً به کمک تصاویر دریافتی از ماهواره آن را رصد می کرد. درون ساختمان نشانه هایی از عملیات نوسازی دیدم. هیچ تجهیزاتی درون ساختمان نبود. حال کارشناسان ما اطلاعات را تحلیل خواهند کرد و همان طور که در نقشه راه پیش بینی شده است در هفته های آینده با ایران گفتگو خواهیم کرد.»
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد:«همان گونه که در گزارش خود به شورای حکام گفته ام، عملیات گسترده ای که از اوایل سال 2012 در این موقعیت انجام شده است، توان آژانس را برای راستی ازمایی موثر کاهش می دهد. پیش از بازدید ما، برخی فعالیت های پادمانی در موقعیت خاص یاد شده در سایت پارچین انجام شد. جمع آوری نمونه های محیطی در زمره این فعالیت ها هستند.»
آمانو ادامه داد:«در نتیجه تجربیاتی که در طی سالها به دست آمده است، در شرایطی خاص، آژانس به نمایندگان دولت ها اجازه می دهد فعالیت هایی در حمایت از اقدامات راستی آزمایی آژانس انجام دهند. این فعالیت ها به شیوه ای انجام می شود که فرایند های راستی آزمایی آژانس به خطر نیافتد. در مورد پارچین، طرف ایرانی نقشی در فرایند نمونه برداری به عهده گرفت. آژانس می تواند درستی فرایند نمونه برداری و اصالت نمونه ها را تایید کند. نمونه ها از محل های مورد نظر آژانس در موقعیت خاص یاد شده تهیه شده است.آژانس اصالت نمونه ها را به کمک فرایند راستی آزمایی نهادینه شده تایید کرده است. فرایند با مسئولیت و نظارت ما انجام شده است. نمونه ها به وین آورده شده است و به دست کارشناسان تحلیل خواهد شد.»
آمانو در پایان گفت:«اجرای نقشه راه به مرحله مهمی رسیده است. فعالیت های راستی آزمایی در سایت پارچین به شیوه ای سازگار با استانداردهای پادمانی آژانس انجام شده است. همه اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده هم اکنون در آژانس بررسی می شود. با وجود این کار بسیاری پیش رو داریم. اجرای کامل نقشه راه برای رفع ابهام از همه مسائل شاخص مربوط به برنامه هسته ای ایران در گذشته و حال، آن گونه که در ضمیمه گزارش من در نوامبر 2011 آمده است، ضروری است.»
در همین حال رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اظهارات عصر امروز آمانو مبنی بر نمونه برداری از پارچین بوسیله کارشناسان ایرانی ،گفت: اقداماتی که انجام شده در چارچوب نقشه راه بوده است.
علی اکبر صالحی تصریح کرد: ایران و آژانس تا امروز به تعهدات دوجانبه پایبند بوده اند.
وی گفت : ما تیر امسال تفاهم نامه ای را با آقای یوکیا آمانو در وین امضا کردیم که پیوست آن نقشه راهی بود که دو طرف متعهد به اقداماتی درباره مسایل پادمانی شدند که تا کنون دو طرف به این نقشه راه پایبند بوده اند و مسائل به خوبی پیش رفته است.
صالحی افزود: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم امروز گزارش بسیار مثبتی به اعضای شورای حکام ارائه و رضایتمندی اش را از سفر به تهران اعلام کرده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : ما هم در چارچوب منافع و مصالح ملی عمل کردیم و قول داده شده است که این موضوع تا 15 دسامبر ( 24 آذر ) خاتمه یابد و از دستور کار خارج شود.
آمانو عصر امروز در گزارشی از سفر خود به تهران ، گفت : آژانس اصالت مواردی را که بوسیله کارشناسان ایرانی از پارچین نمونه برداری شده ، تایید می کند.