همانطور که به ارتش عراق و سوریه کمک کردیم، تروریست‌ها در کشورهای دیگر هم جولان دهند تنها امید آن کشورها ارتش و سپاه ایران است.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه امروز بزرگترین قدرت منطقه علیه تروریست‌ها نیروی مسلح ایران است، گفت: همانطور که به ارتش عراق و سوریه کمک کردیم، تروریست‌ها در کشورهای دیگر هم جولان دهند تنها امید آن کشورها ارتش و سپاه ایران است.


روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح در جوار حرم مطهر امام راحل گفت: 31 شهریور هر سال پس از سال 59 همواره برای ما روز پرافتخار ، آغاز دفاع مقدس نیروهای مسلح و ملت ایران در برابر تجاوز بیگانگان است.

وی افزود : بیگانگان فکر می کردند در شرایط آ‌غاز انقلاب و از دید آنان تضعیف حاکمیت و حکومت و نیروهای مسلح می توانند رویاهایی که سال ها پیش در ذهن خود می پروراندند به حقیقت تفسیر و تعبیر کنند.

رئیس جمهور گفت : این در حالی بود که گرچه ملت ایران از انقلابی بزرگ و 16 ساله به تازگی گذشته بود و گرچه مردم ما برای استقرار حکومت و تثبیت انقلاب با مشکلات فراوان مواجه بودند اما ملت در سایه انقلاب از هر زمان دیگر زنده وآماده تر بود و با تحمیل جنگ و تجاوز سرزنده تر شد.

آقای روحانی افزود: اگر تعبیر کنیم که دفاع 8 ساله ما تاریخ ساز و برای همه درس آموز شد ، سخنی به گزاف نگفته ایم

وی گفت : گر چه جنگ تحمیلی مشکلات و خسارت هایی برای کشور داشت ، اما دفاع ملت ایران آثار گرانبهایی نیز داشت که نخستین اثرش این بود که این دفاع ملت ساز شد .

دفاع مقدس ملت را قوی و منسجم ساخت


رئیس جمهور گفت : ملت ایران با دفاع مقدس به یک ملت منسجم ، مقاوم و قوی در برابر متجاوزان و بیگانگان تبدیل شد.

آقای روحانی افزود : برخی فکر می کردند با زور سرنیزه می توان ملتی را ساخت و به تاریخ های گذشته مثال می زدند اما در دوران بعد از انقلاب دیدیم قدرت بزرگی را که توانست ملت منسجم را بسازد ، ایستادگی و قدرت دفاع در برابر متجاوزان بود .

روحانی افزود : این دفاع مقدس تمام شکاف هایی که برخی از آنها در شرایط بعد از انقلاب ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده بود از بین برد .

رئیس جمهور گفت : در دفاع مقدس فارس ، ترک ، کرد ، لر ، ترکمن ، بلوچ و عرب و همه طوایف و اقوام و همه مذاهب و ادیان یکپارچه در کنار هم به صورت صف واحد ایستادگی کردند.

وی گفت: به ما اتهام می زدند که ایران بعد از انقلاب یک نظام بنیادگرا و در پی تحمیل خواست خود به همسایگان و دیگر ملت هاست.

رئیس جمهور افزود : در جنگ تحمیلی ثابت شد چه کسانی متجاوز هستند ، چه ایدئولوژی در فکر تجاوز و مداخله در امور داخلی دیگران است.

روحانی گفت‌: چه کسانی هستند که نه تنها به ملت های همسایه بلکه به ملت خود نیز رحم نمی کند .

وی افزود : نه به ملت ایران ، نه به قوم کرد ، نه به ملت عراق ، حتی به کویت هم که پشتیبان آنها متاسفانه در آن مقطع تجاوز بود رحم نکردند و اگر فرصت می یافتند به همه همسایگان و ملت های منطقه تجاوز می کردند.

رئیس جمهور گفت : دفاع مقدس به ما نشان داد که دین و اعتقاد به خداوند با حبّ وطن ، با عشق به میهن نه تنها منافاتی ندارد ، نه تنها رو در روی یکدیگر نیست ، بلکه عشق خداوند و ایمان و حبّ وطن در کنار یکدیگر است و به خوبی دیدیم که حبّ الوطن من الایمان.

دفاع مقدس پرافتخارترین دفاع ملت ایران بود

رئیس جمهور گفت: پرافتخارترین دفاع ایرانیان از سرزمینشان در دوران هشت سال دفاع مقدس تحقق پیدا کرد.

آقای روحانی افزود: هم افزایی که عشق به سرزمین و ایمان به خدا در دفاع مقدس برای ما به وجود آورد پرافتخارترین دفاع ایرانیان از سرزمینشان بود.

وی اضافه کرد: اگر به همه قرون متمادی گذشته سر بزنید دفاع های متعدد و جنگ های مختلفی که بود هیچ جا حماسه ، غیرت و ایستادگی در طول هشت سال به اندازه ای که در این دفاع مقدس بود پیدا نمی کنید.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران به پشتوانه تفکر مکتبی پیروز شد اظهار داشت: یک ارتش میهنی، ملی، اسلامی و مکتبی که در منطقه بی نظیر است و یک سپاه پرافتخاری که از دل انقلاب و از دل مردم مومن این سرزمین جوشید و سربرآورد؛ جوانان برومند دانشجو، انقلابی، مجاهد، ایثارگر و فداکاری که دانشکده های نظامی را ندیده بودند ، کلاسهای نظامی پرطمطراق را نگذرانده بودند اما ایمان، ابتکار و خلاقیت شان به مراتب بالاتر از آنهایی بود که سالیان دراز دانشگاههای بزرگ نظامی را گذرانده بودند.

آقای روحانی با اشاره به جایگاه عرفانی دفاع مقدس تصریح کرد: در آن دوران شب تا نیمه شب عقل بود و تدبیر و برنامه و از نیمه شب هم تا صبحگاهان عشق بود و مناجات با خدا ، دعا، نمازشب و توسل.

وی تاکید کرد: دفاع مقدس آن جایی است که ایمان ، جهاد ، اجتهاد و فداکاری در کنار هم قرار می گیرد آنجایی که عشق، عقل و تدبیر با یکدیگر همسو می شود و آنجا که مظلومیت با شجاعت در کنار هم قرار می گیرد.

نیروهای مسلح ما در دوران دفاع مقدس مظلومانه جنگیدند

رئیس جمهور در ادامه گفت: نیروهای مسلح ما در دوران دفاع مقدس مظلومانه و در بعضی مقاطع با دست خالی جنگیدند .

آقای روحانی با اشاره به فراز و فرودهای دوره آغازین جنگ تحمیلی افزود :سپاهی که تا دیروز در برابر تروریست ها و گروهک های مسلح مزدور از کشور و انقلاب دفاع کرده بود ، امروز هم در میدان جنگ در برابر مجهزترین ارتش های منطقه ایستادگی و مقاومت می کرد .

رئیس جمهور گفت : وقتی این سپاه دلاور با ارتش قهرمان در کنار بسیج مردمی و همه نیروهای انتظامی آن زمان شامل کمیته ها ، شهربانی ، ژاندارمری و همه طوایف و اقوام مسلحی که به میدان جنگ و جهاد آمدند، قرار گرفت این منظومه زیبا آنچنان طوفانی ایجاد کرد که حماسه های عظیم و بزرگ آفریده شد.

وی افزود : بعد از ماه اول که دشمن توانست در برخی بخش ها نفوذ و به برخی شهرهای مرزی و روستاها تجاوز کند ، سدی محکم در برابر متجاوزان ساختند و اولین عملیات تهاجمی را در ماه دوم جنگ طراحی کردند و به قلب دشمن یورش بردند.

دکتر روحانی اضافه کرد: رزمندگان ما عملیاتی بزرگ را نیز ظرف یک سال ، در مهر سال بعد خلق و فرمان امام راحل را اجرا کردند و آبادان را از حصر در آوردند و آزاد کردند.

رئیس جمهور گفت : ایمان قوی خرازی ها ، باکری ها ، همت ها و زین الدین ها این پیروزی ها را ساخت و این ایمان قوی، صیادها ، ستاری ها ، بابایی ها ، کشوری ها و شیرودی ها را ساخت.

وی افزود : یکبار نشد که در دوران دفاع مقدس به خلبان هوانیروز یا خلبان جنگنده نیروی هوایی فرمانی صادر شود که تمرد کند .

روحانی اضافه کرد: همواره نیروهای مسلح داوطلبانه برای اینکه عملیات مهم انجام دهند از یکدیگر سبقت می جستند.

رئیس جمهور گفت : آنگاه که می خواستیم به تلافی حملات دشمن ، بغداد را زیر غرش هواپیما قرار دهیم ، خلبان های ما از همدان ، مهرآباد ، بندرعباس و اصفهان همگی داوطلب بودند و برای عملیاتی که ریسک آن بالای 90 درصد بود از یکدیگر سبقت می جستند .

وی افزود : در روزهای اول جنگ ، تانک های ما با تانک های دشمن نمی جنگیدند زیرا ما به اندازه کافی تجهیزات زرهی نداشتیم اما خلبان های ما با تانک های دشمن جنگیدند .

روحانی اضافه کرد : این ایمان ، وحدت ، اتحاد در میان نیروهای مسلح و آن نفس گرم امام راحل به عنوان فرمانده کل قوا که ملت و نیروهای مسلح ما به وجود آن فرمانده افتخار می کردند و فرمان او را فرمان مقدس می دیدند و اجرا می کردند ، رمز پیروزی ما بود .

رئیس جمهور گفت : امروز هم الحمدلله چنین است و فرمانده کل قوا نیز بالای سر نیروهای مسلح است که به درایت ، شجاعت و ایمانش همگی افتخار می کنیم .

وی افزود : این فرماندهی ، ایمان و میهن دوستی ملت بزرگ و پرافتخار توانست دفاعی را بیافریند که به حق دفاع مقدس شد و مقدس بوده و هست.دفاعی که ملت برای شرف ، ایمان ، ناموس ، آب و خاک و دفاع از سرزمین ، جان و مال خود را فدا می کند .

ملت ایران در برابر شش قدرت جهانی به خوبی از حقوقش دفاع کرد

رئیس جمهور ادامه داد : ملت بزرگ ایران امروز هم همان راه دفاع مقدس را ادامه داده است .

آقای روحانی افزود : ما قصد تجاوز نداشتیم و پس از انقلاب در پی آن بودیم که با همه همسایگان با محبت ، دوستی ، برادری و صفا زندگی کنیم .

وی اضافه کرد : پیام انقلاب ما ، پیام رحمت ، عدالت و استقلال برای همه ملت های همسایه بود اما قدرت های بزرگ همسایه ای را وادار و عفلقیان مزدور را برای تجاوز آماده کردند و فکر می کردند با این تجاوز می توانند قدرت ملت بزرگی را به شکست بکشانند.

رئیس جمهور گفت : ملت ما در 16 سال انقلاب اسلامی نشان داد که با ایمان ، وحدت و با دست خالی در انقلابش پیروز شد و همین ملت در هشت سال دفاع مقدس باز هم در برابر تجهیزات گسترده شرقی و غربی که در اختیار دشمن بود و در واقع دست ما خالی بود ایستادگی کرد.

آقای روحانی افزود : وقتی ملتی بزرگ، نیروی مسلح مومن ، با کفایت، دلیر و یکپارچه در کنار خود دارد و وقتی ملتی، منسجم ، مقتدر ، ایستاده و مقاوم در برابر فشارها و تحریم هاست و وقتی ملتی ، رهبری با درایت و شجاع و دولتی برآمده از آرای خود و صندوق های رای دارد و دیپلماتهای کارکشته ، خلاق ، شجاع و باشهامت دارد می تواند و توانست در برابر 6 قدرت بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشیند و از همه حقوقش به خوبی دفاع کند.

رئیس جمهور با اشاره به گذشت هفتاد سال از تاسیس سازمان ملل متحد گفت : نخستین قطعنامه های شورای امنیت این سازمان، هفتاد سال پیش درباره ایران بود،زمانی که در جنگ جهانی دوم بخشی از کشور ما در اشغال دیگران بود و تقریبا آخرین قطعنامه های همین شورا نیز در هفتاد سالگی راجع به ایران بود.

آقای روحانی افزود: گرچه در این بین، قطعنامه های ناصوابی از جانب شورای امنیت صادر شده است اما آن قطعنامه های اولیه در دفاع از ملت ایران و لزوم خروج نیروهای بیگانه از ایران بود و این آخرین قطعنامه هم به معنای غلط بودن تحریم های ظالمانه و رفع تحریم ها بود .

وی گفت : گرچه ما از شورای امنیت سازمان ملل گله های به حقی داریم وگرچه این شورا در دوران جنگ تحمیلی به خوبی در عرصه دفاع از مظلوم، ظاهر نشد اما در یکی دو مقطع به طور نسبی از حقوق ملت ایران دفاع کرد.

رئیس جمهور ادامه داد : امروز اگر ما می بینیم ملت ما پیروزی وموفقیت در برابر دیگران را بدست آورد این در سایه انسجام ، وحدت دولت و ملت بزرگ اسلامی ، رهبر بزرگ و شجاع و ایستادگی و مقاومت این ملت است .

بزرگترین نیروی مسلح ضد تروریسم نیروهای مسلح ایران هستند

رئیس جمهور در ادامه گفت: یک سال پیش، شش قدرت جهانی به ما می گفتند فقط صد دستگاه سانتریفیوژ و نه بیشتر را فعال نگهدارید و ما امروز موفق شدیم 60 برابر آن یعنی شش هزار سانتریفیوژ را فعال نگاه داریم.

آقای روحانی افزود: یک سال پیش شش قدرت بزرگ به ما می گفتند حتی یک سانتریفیوژ در فردو نباید بماند ولی امروز هزار برابر آن یعنی هزار سانتریفیوژ در فردو فعال است.

رئیس جمهور گفت: یک سال پیش به ما می گفتند در اراک نباید رآکتور آب سنگین به هیچ عنوان باشد و امروز 1+5 می گوید رآکتور آب سنگین باشد اما مدرنتر از گذشته و این همه توفیق در سایه داشتن ملت بزرگ، نیروهای مسلح قوی، دیپلماتهای خلاق و لایق و رهبر درایتمند به دست آمد.

دکتر روحانی افزود: امروز به دنیا می گوییم بزرگترین نیروی مسلح ضد ترور و ضد تروریسم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی گفت: سپاه پاسداران قبل از آنکه در برابر تجاوز دشمن در میدانهای غربی و جنوبی کشور و در برابر عفلقیان بایستد نخستین قدمش مبارزه با تروریسم در داخل و گروهکهای مزدور تروریست بود.

رئیس جمهور افزود: امروز بزرگترین قدرت منطقه علیه ارهاب، ارعاب و ترور ، نیروهای مسلح ما هستند، همانطور که ما در عراق و سوریه با درخواست دولتهای آنها به ارتشها و به دولتهای آنها علیه ترور کمک کردیم ، اگر خدای ناکرده تروریستها در کشورهای دیگر همسایه نیز به جولان بپردازند باز هم تنها امیدشان می تواند به ارتش و سپاه و بسیج ایران زمین باشد، فکر نکنند که قدرتهای بزرگ و غربی مدافع آنها هستند.

آقای روحانی گفت: اگر کشورهایی که امروز به همسایگان به ناروا ظلم می کنند بدانند اگر فردا در کشور آنها تروریستها بخواهند آنها را از پای درآورند و ملتهای آنها را به ذلت بکشانند به خواست ملت آنها اگر نیروی مسلحی در این منطقه بتواند آن تروریستها را قلع و قمع کند نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ما به این ارتش ، سپاه ، بسیج ، نیروی انتظامی ، ملت بزرگ و این رهبر شجاع افتخار می کنیم، منسجمیم، دست به دست هم می دهیم و از همه مشکلات به حول قوه الهی عبور می کنیم و ایرانی آبادتر و سرزنده تر می سازیم و به دنیا می گوییم ایران ، ملت بزرگ ، کشور بزرگ ، قدرتمند ، سرزنده ، مقاوم در برابر همه تجاوزهاست قصد تجاوز به هیچ کشوری را ندارد اما به خوبی از سرزمین و ملت خود دفاع خواهد کرد.

رئیس جمهور در پایان گفت: با سلام و درود به روح همه شهیدان ، شهیدان نیروهای مسلح ،‌ ملت بزرگ ما در دفاع مقدس ،‌در انقلاب و در همه صحنه های بزرگ و با درود و تحیت به محضر امام زمان (عج).