سعودیها در بررسی و پیگیری وضعیت آسیب دیدگان کمبود امکانات ندارند بلکه مشکل ضعف و سوء مدیریت در بخش اجرایی کارگزاران حج دارند.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه گفت: سعودیها در بررسی و پیگیری وضعیت آسیب دیدگان کمبود امکانات ندارند بلکه مشکل ضعف و سوء مدیریت در بخش اجرایی کارگزاران حج دارند.


امیر عبداللهیان در گفتگوی تلفنی با برنامه متن و حاشیه شبکه 3 سیما افزود: مسئولان سعودی به جای فراکنی و توجیهات بی اساس شجاعانه مسئولیت این حادثه را بپذیرند و به عنوان اقدامی انسانی و اسلامی همه تلاش خود را برای شناسایی مفقودان و مجروحان و انتقال آنان به کشور بکار گیرند.

وی با اشاره به احضار سه باره کاردار سفارت سعودی در تهران گفت: به وی گفتیم که تعلل در صدور روادید برای اعزام هیئت ایرانی به ریاست آقای جنتی وزیر ارشاد به عربستان قابل قبول نیست و باید در سریعترین زمان ممکن این اقدام صورت گیرد.

امیرعبداللهیان افزود: وزیر امور خارجه نیز از نیویورک بیش از 30 مرتبه در تماس تلفنی با اینجانب پیگیر موضوع است و همراه آقای روحانی رئیس جمهور در رایزنی با مقامات کشورها درباره وضعیت زائران ما رایزنی و گفتگو می کنند.

وی در ادامه افزود: محمد بن نایف ولیعد عربستان نماینده ویژه ای را در این باره تعیین و این نماینده به محل استقرار آقای قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی رفت و همه حرفها را شنید و دوباره بن نایف به آقای قاضی عسگر پیام داد که به سرعت دستور داده ایم کارها پیش برود.

وی افزود: بر همین اساس تعداد بیشتری از مجروحان وضعیتشان مشخص شد و علاوه بر آن تعدادی از همکاران ما نیز موفق به حضور در بیمارستانها شدند اما عمق فاجعه و سوء مدیریت بخش اجرایی حج سعودی شرایط رانامناسب کرده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: برخی کشورها برای اینکه افکار عمومی داخل خود را مدیریت کنند آمارها را پنهان می کنند اما ما در ایران جزء به جزء‌ و لحظه ای برای مردم اطلاع رسانی می کنیم.

وی در ادامه گفت: پیگیر وضعیت آقای رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان در منا هستیم البته سه تن از مدیران ارشد وزارت خارجه نیز در این حادثه مفقود شده اند که طبق بررسیها مشخص شده که یک نفر از آنان جان باخته است.

در ادامه این برنامه حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی نیز روی خط تلفنی گفتگو حاضر شد و در باره برخی مطالب مطرح شده در شبکه های اجتماعی نیز گفت: برخی از اقدامات آل سعود ناراحتند و برخی نیز فکر می کنند نباید به ظالم کمک کرد چرا که داعش دست پرورده سعودی است البته برخی نیز علاقه ای به دین ندارند و در پی بهانه جویی درباره حج ابراهیمی (ع) هستند.

وی افزود: آمارها نشان می دهد که کل درآمد عربستان از مناسک حج از همه کشورهای حاضر به یک درصد تولید ناخالص داخلی این کشور نمی رسد.

شهاب مرادی خاطر نشان کرد: طبق سیره اهل بیت (ع)‌ به مؤمنان سفارش شده است که حتی در سخت ترین شرایط از رفتن به حج امتناع نکنند و دور خانه خدا خالی نشود بنا بر این حج کانون اتحاد و ثوابش از هر خیری بیشتر است.

وی افزود: اگر هر یک از هموطنان ما در دور یا نزدیکترین نقطه از عالم دچار مشکلی شود به طور طبیعی ما ناراحت می شویم بنا بر این اکنون زمان تسلیت دادن به بازماندگان است نه چنین نقدهایی درباره حج.


تشکیل ستاد انتقال حادثه دیدگان منا

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: برای انتقال مجروحان و جان باختگان حادثه منا ستادی تشکیل شده است و برای ساماندهی اقدامات لازم برنامه ریزی صورت خواهد گرفت.


علی اصغر احمدی در برنامه متن ، حاشیه شبکه 3 سیما در خصوص حادثه دلخراش منا افزود: در حج سال 94 پانصد نفر از نیروهای هلال احمر حضور داشتند.

وی خاطر نشان کرد: پس از حادثه پزشکان ما بسیج و در قالب گروه هایی به محل حادثه اعزام شدند.

احمدی تأکید کرد: متأسفانه به علت اجازه ندادن مسئولان سعودی به تیمهای ایرانی، پزشکان ما نتوانستند به مصدومان کمک رسانی مناسب بکنند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر تصریح کرد: بعد از حادثه تا غروب تیمهای پزشکی هلال احمر با مشکلات زیادی روبرو بودند و با مراجعه به مراکز پزشکی سعودی متأسفانه با عدم همکاری مسئولان عربستان و برخوردهای بد آنها مواجه شدند.

وی گفت: مسئولان سعودی نیروهای جوان و کم تجربه ای را در حج امسال به کار گرفته بود که این خود مسبب برخی از مشکلات است.

احمدی با اشاره به بسته شدن راه منتهی به محل رمی جمرات افزود: با توجه به شرایط موجود در منا سوء تدبیری مسئولین سعودی در این حادثه کاملاً مشهود است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر خاطر نشان ساخت: حدود 103 نفر از حجاج ایرانی در مراکز درمانی بستری که بیش از 50 درصد از این افراد در مراکز درمانی هلال احمر تحت درمان هستند.

وی افزود: حال عمومی اکثر افراد رو به بهبودی است و تنها 10 نفر از این مصدومان شرایط حادی دارند.

احمدی با اشاره به انجام نشدن پرواز تا صبح روز دوشنبه تصریح کرد: بنا بر برنامه پروازی فرودگاه جده تا صبح روز دوشنبه امکان پرواز و انتقال مصدومان و جان باختگان به کشور وجود ندارد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: بحث انتقال مصدومان و جان باختگان به عهده وزارت کشور و ستاد انتقال این افراد تشکیل و برنامه ریزیهای لازم انجام شده است.

وی گفت: همکاران هلال احمر بر اساس برنامه قبلی قرار بود امروز به سردخانه ها مراجعه و اجساد را شناسایی کنند که متأسفانه بعد از مراجعه با 500 عکس از اجساد روبرو شدند که برای شناسایی به کاروانهای کشورهای مختلف ارسال شده است.

احمدی در ادامه تأکید کرد: برای انتقال مصدومان و جان باختگان باید آمار دقیقی از این افراد داشته باشیم تا بتوانیم اقدامات لازم را برنامه ریزی کنیم.

وی در خصوص خبرهایی مبنی بر برخورد نامناسب سعودیها با مصدومان ایرانی گفت: گزارشی مبنی بر این طور رفتارها با مصدومان ایرانی هنوز به دست ما نرسیده است.