تثبیت حق غنی سازی و لغو تحریم ها، موفقیت بسیار بزرگی برای ملت است و این موفقیت در سایه انسجام و وحدت ملی حاصل شد.

رییس جمهوری، انسجام و وحدت ملی را رمز موفقیت ملت ایران بویژه در مذاکرات هسته ای دانست و تصریح کرد: تثبیت حق غنی سازی و لغو تحریم ها، موفقیت بسیار بزرگی برای ملت است و این موفقیت در سایه انسجام و وحدت ملی حاصل شد.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که شنبه شب و درجمع صمیمی ایرانیان مقیم آمریکا در نیویورک صحبت می کرد، گفت: دوران تحریم گذشته و این حربه دیگر کارساز نیست. باید برای استفاده بهینه تر از فضایی که پس از لغو تحریم ها ایجاد می شود، برنامه ریزی کرد و ایرانیان مقیم خارج از کشور برای سرمایه گذاری و حضور در اجرای طرح ها باید زودتر از دیگران به میدان بیایند. دولت نیز از این حضور استقبال می کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اکثریت بالایی از ایرانیان طبق نظرسنجی ها با توافق هسته ای موافق هستند، اظهارداشت: ما به همه اهداف اصول در این مذاکرات دست یافتیم و این افتخاری برای ملت ایران است.

رییس جمهوری که اشاره اش به تلاشهای وزیر امور خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده با تشویق ممتد حاضران همراه بود، اظهار داشت: اکنون پس از برجام هستیم و همه باید از این فضا برای ساختن ایرانی آبادتر و سربلندتر بهره بگیریم.

دکتر روحانی ضمن استقبال از مشارکت ایرانیان خارج از کشور در اجرای طرح های ملی افزود: ما همه ایرانی هستیم و به ایرانمان عشق می ورزیم.

رییس جمهوری به حضور گسترده هیات های اقتصادی و تجاری خارجی در ایران اشاره کرد و گفت: رفت و آمدهای زیادی وجود دارد و بسیاری از شرکتهای بزرگ در حال تدوین اسناد و متن های قراردادهای خود هستند تا به محض اجرایی شدن توافق، همه آن اسناد را برای امضا نهایی کنند.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه و فناوری به کشور، تصریح کرد: برای ایجاد شغل و جبران عقب ماندگی ها نیازمند یک رشد 8 درصدی مستمر هستیم تا جوانان تحصیل کرده ایرانی بتوانند جذب بازار کار شوند و این رشد با توجه به سرمایه انسانی، قطب انرژی و موقعیت ژئواستراتژیک؛ در کنار امنیت، دست یافتنی است و البته در کنار آن باید سرمایه لازم را از منابع داخلی و خارجی جذب کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به آماده بودن طرح های 200 میلیارد دلاری در حوزه انرژی و 70 میلیارد دلاری در بخش پتروشیمی برای سرمایه گذاری، افزود: کشور در بخش آب، محیط زیست و حمل و نقل نیز نیاز به تحول و سرمایه گذاری دارد و ما از ایرانیان خارج از کشور می خواهیم در این زمینه پیش قدم شوند تا ایرانی آبادتر و پرافتخارتر بسازیم.

دکتر روحانی همچنین به نقش ایران اسلامی در ایجاد و تقویت صلح و امنیت اشاره کرد و گفت: ما دیروز نفت صادر می کردیم و امروز در حال صدور امنیت هستیم و بسیاری از کشورهای منطقه چشم امیدشان به کمکهای ایران است تا بتوانند بر تروریست ها فائق آیند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت درگذشت شماری از زائران حج ابراهیمی و از جمله کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از حجاج کشورمان در دو حادثه جداگانه در مراسم حج امسال، گفت: این حوادث تلخ در مسجدالحرام و منا نشان دهنده سوء مدیریت است. دولت عربستان باید میزبان خوبی برای زائران خانه خدا باشد و همچنین از لحاظ حقوقی و سیاسی مسوول این حوادث است و باید پاسخگو باشد.

دکتر روحانی افزود: حادثه منا برای ما بسیار دلخراش بود. ما مساله را از لحاظ سیاسی و حقوقی و برای احقاق حقوق مردم خود دنبال خواهیم کرد.

وزارت خارجه نیز مساله را پیگیری می کند و در دیدارم با دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این زمینه صحبت کردم و او قول داد پیگیری های لازم را برای متعهد بودن دولت عربستان به وظایف انسانی و قانونی در رسیدگی به وضعیت جانباختگان و مصدومان انجام دهد.

اولویت سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور در اقتصاد کشور

رییس جمهوری گفت: کارآفرینان، مدیران و سرمایه‌گذاران ایرانی در داخل و خارج از کشور همواره برای حضور در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور، در اولویت هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار با جمعی از نخبگان، مدیران و سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم آمریکا با اشاره به استعدادها و ظرفیت‌های بسیار مناسب موجود در ایران برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و بویژه شرایط بوجود آمده پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها برای توسعه و رشد اقتصادی کشور گفت: امروز فرصت‌های خوبی برای تحرک در بخش اقتصادی و علمی و صنعتی حاصل شده که باید از آنها به بهترین شکل برای پیشرفت هر چه بیشتر کشور استفاده کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به توفیق های دولت تدبیر و امید طی دو سال گذشته در زمینه رشد سرمایه‌های اجتماعی، حرکت در جهت اصلاح ساختارهای اقتصادی، کنترل تورم، خروج از رکود و حرکت در مسیر رشد اقتصادی، گفت: برای رسیدن به رونق اقتصادی باید تلاش بیشتری کرده و بتوانیم از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها بهره‌گیری کنیم که ایرانیان خارج کشور سرمایه بزرگی در این مسیر هستند.

دکتر روحانی تلاش در جهت رفع اتکای کشور به اقتصاد تک محصولی را از دیگر برنامه‌های دولت یازدهم برشمرد و افزود: با تلاش مسئولان توانسته‌ایم در صادرات محصولات غیرنفتی و واردات موازنه ایجاد کنیم به گونه‌ای که در سال 93 رشد صادرات غیرنفتی 19 درصد افزایش داشته و تقریبا به سطح تعادل با واردات رسیده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه توانسته‌ایم در شرایط تحریم‌به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنیم، اظهار داشت: یکی از دلایل موفقیت در مذاکرات این بود که مذاکره کنندگان مقابل دریافتند ملت ایران قادر است در شرایط تحریم به اقتصاد خود سامان دهد و آنها نمی‌توانند در شرایط تحریم از ما امتیاز بگیرند.

دکتر روحانی وحدت و انسجام داخلی در ایران را یکی دیگر از عوامل پیشرفت مذاکرات دانست و خاطر نشان کرد: با وجود مخالفت‌هایی که در این راستا، البته در چارچوب قانون وجود داشت، توانستیم انسجام و یکپارچگی داخلی را حفظ کنیم و بسیاری از نظرسنجی‌ها حتی آن دسته‌ای که توسط مخالفین دولت انجام شده، نشان می‌دهد که بخش وسیعی از افکار عمومی مردم ایران مسیری را که دولت انتخاب کرده، مورد تأیید قرار داده اند.

رییس جمهوری با بیان اینکه سربلندی و رفاه ملت ایران خواست و هدف همه ایرانیان است، تاکید کرد: بزرگترین راهنمای دولت افکار عمومی است و مردم عادل ترین قاضی در ارزیابی عملکرد دولت هستند.رییس جمهوری با بیان اینکه امروز هیچ‌کس در نقش تأثیرگذار ایران در منطقه تردید ندارد، گفت: ایران به عنوان دولتی ضدتروریست شناخته شده و همگان اذعان دارند که اگر قدرت و حمایت ایران از دولتهای منطقه نبود، امروز شاهد شرایط خطرناکی در منطقه بودیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز از مراحل سخت و دشوار مذاکرات مربوط به توافق و لغو تحریم‌ها عبور کرده‌ایم، تصریح کرد: این توافق ادامه خواهد داشت و موضوعاتی از قبیل برگشتن مجدد به تحریم اجرایی نخواهد بود، چرا که به گونه‌ای رفتار کردیم که تحریم مجدد نمی‌تواند در اراده ملت ایران تأثیری بگذارد.

رییس جمهوری با اشاره به استعدادها و ظرفیت‌های فوق‌العاده ایران و قرارگرفتن در مرکز بازاری بسیار مناسب در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قطب انرژی و مرکز ثبات در منطقه، جوانان تحصیلکرده و نیروی انسانی کارآمدی دارد که می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها بدرخشند.

دکتر روحانی با اشاره به ایجاد و گسترش بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری ازجمله گسترش و اتصال راه آهن ایران به کشورهای همسایه و توسعه بنادر جنوبی کشور، اظهار داشت: امروز شرکت‌های مهم خارجی و اروپایی به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف با ایران هستند و درخواست‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری در کشور دارند.

رییس جمهوری با بیان اینکه کارآفرینان، مدیران و سرمایه‌گذاران ایرانی همواره برای ما در اولویت هستند، به تلاش دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار و خروج از رکود اشاره و خاطر نشان کرد: در زمینه مسایل حقوقی و مقررات لازم برای سرمایه‌گذاری در حال تلاش برای تصحیح این مقررات و تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاران هستیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه تردیدی نداریم که در زمینه مسایل اقتصادی، ‌بخش خصوصی به مراتب بهتر از بخش دولتی عمل می‌کند و باید از این بخش حمایت کرد، گفت: مطمئناً عدم وجود رقابت در بخش اقتصادی به معنای ایجاد انحصار، افت کیفیت، فساد و رکود خواهد بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در ایران باید همراه با انتقال دانش، امکانات و در مسیر مشارکت و همکاری باشد، گفت: شرایط امروز ایران به گونه‌ای است که در بخش‌های مختلف انرژی، صنایع، حمل و نقل، فضای بسیار خوبی ایجاد شده و فضا برای سرمایه‌گذاری و ورود تکنولوژی فراهم است.

دکتر روحانی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی مورد قبول سالانه نیازمند 150 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور هستیم، افزود: مطمئناً باید از سرمایه‌گذاری خارجی نیز در این راستا استفاده کرد. ایجاد فضای نو و رفع تحریم‌ها یکی از اهداف مهم مذاکرات بود و امروز بعد از توافق هسته‌ای شرایط مناسبی برای تحرک مناسب در عرصه سرمایه گذاری بوجود آمده است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: توسعه و پیشرفت ایران وظیفه همه ایرانیان و متعلق به آنها است و ما آماده خوش‌آمدگویی به ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری و تلاش در جهت رشد و توسعه ایران هستیم.

رییس جمهوری مذاکرات و توافق ایران را توافقی برد - برد عنوان کرد و با اشاره به تصویب قطعنامه لغو تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل متحد، گفت: نتایج حاصل از توافق و تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل تحت شرایطی بود که هیچ کشوری قادر به مخالفت با آن نبود، چرا که این اقدام در نهایت منجر به منزوی شدن آن کشور می‌شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در طول دهه ها و سال‌های گذشته اقدامات نسنجیده و غیر قابل قبولی علیه ملت ایران انجام داده‌اند، به حادثه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران و حمایت از صدام در جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: از جمله، این اقدام خطای بزرگ و تاریخی آمریکا بود که باعث عصبانیت ملت ایران شد که متأسفانه بعد از این اقدام مسئولان آمریکایی هنوز از مردم ایران عذرخواهی نکرده اند. در حالیکه این عذرخواهی می توانست نشان شهامت دولتمردان آمریکا برای بیان واقعیت باشد و سپس به اصلاح مسیر گذشته و کاهش خصومت منجر شود.

رییس جمهوری تاکید کرد: مردم ایران هیچ مشکلی با مردم آمریکا ندارند و به انها احترام می‌گذارند.