آخوندی که سرگرم چیدمان وزارتخانه برای روزهای پساتحریم است، با درخواست نمایندگان استیضاح می‌شود

درحالی که دولت مشغول اجرای برجام است و از سوی دیگر رسانه‌ها گزارشاتی را درباره طرح‌های آخوندی برای روزهای پس از برجام منتشر شده بود، طرح استیضاح عباس آخوندی اعلام وصول شد.

به گزارش مثلث آنلاین، همین دیروز بود که آخوندی میزبان یانوش پیه ر خوچینسکی معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لهستان بود. او در این دیدار با بیان اینکه تحریم‌ها علیه ایران در حوزه دریایی برداشته شده و 16 خط کشتیرانی بین‌المللی در بنادر ایران پهلوگیری‌می‌کند ، گفت: آماده صدور مجوزهای لازم برای حضور شرکت‌های هواپیمایی لهستان در فرودگاه‌های بین‌المللی ایران هستیم.

در همین حال است که امروز این طرح استیضاح با امضای ۱۳ نماینده از سوی محمد دهقان اعلام وصول شد.

این عضو هیات رئیسه مجلس، نامه استیضاح وزیر راه وشهرسازی را در جلسه علنی یکشنبه(امروز) به شرح زیر قرائت کرد:

هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

بنابر ماده ۲۲۲ و ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ودر اجرای اصل ۸۹ قانون اساسی بدین وسیله طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی جناب آقای دکتر آخوندی که با امضای ۱۳ نفر از همکاران رسمی است ، اعلام وصول فرمایید.

دهقان گفت این طرح که دارای محورهای طولانی است اعلام وصول می شود که از جمله محورهای اصلی آن عدم انجام تعهدات زمان اخذ رای اعتماد، مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه و مشکلات حوزه زمین و مسکن شهری و روستایی است.

به گفته وی، مشکلات حوزه حمل و نقل و مشکلات حوزه مالی وزارت خانه از دیگر محورهای اصلی استیضاح است.

رویه مجلس و هیات رئیسه آن اگر در مورد سایر استیضاح‌ها با همدلی و مماشات همراه بود، تا آن حد که برخی از منتقدان حتی از کارشکنی هیات رئیسه سخن گفته بودند، اما اینجا شرایط فرق می‌کرد. به طور معمول دو انتقاد اساسی به آخوندی وارد است. اول در سایه کاهش قیمت نفت و فروکاسته شدن طرح‌های عمرانی به طور معمول این وزارتخانه با انتقاداتی روبه‌رو است. از سوی دیگر یکی از مهمترین مسائل مطرح در این باره، موضوع ادامه طرح مسکن مهر است.

دولت روحانی که در ابتدا گفته بود این طرح را اجرا می‌کند اندکی بعد از آن به شدت انتقاد کرد و در نهایت طرحی را به عنوان مسکن اجتماعی پیشنهاد داد که سرانجام آن نیز نامعلوم ماند. آخوندی همچنین با انجام تغییراتی در راس هرم سازمان‌های استراتژیک این وزارتخانه که از تحریم‌ها تاثیرپذیری زیادی داشتند، قصد دارد تا شرایط را برای روزهای پس از تحریم اماده کند. مهمترین این تصمیمات به تغییرات در سازمان هواپیمایی و همچنین سازمان بنادر و کشتیرانی باز می‌گردد.

آخوندی همچنین تلاش می‌کند تا با ارتباط مستمر و گسترده با مسئولان اروپایی و خارجی که به ایران سفر می‌کنند شرایط را برای رشد این وزارتخانه مهیا کند. با این حال باید دید آیا مجلس به او فرصت می‌دهد تا دو سال باقی مانده را نیز به اجرای طرح‌های خود بپردازد و دولت روحانی را به پایان برساند یا اینکه او دومین اخراجی دولت روحانی از مجلس اصولگرا خواهد بود؟