عباسعلی منصوری‌آرانی از متن و حاشیه حضور آمانو در ایران خبرهایی به مثلث داده است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌هفته گذشته به کمیسیون ویژه بررسی برجام آمد و به سوالات اعضای کمیسیون پاسخ گفت. ارزیابی شما از این نشست مشترک چه بود؟
حضور آمانو در مجلس ایران از نظر روانی در جهان بسیار موثر بود اینکه مجلس ایران آمانو را دعوت می‌کند و در سطح جهان منتشر می‌شود، نشانه حساسیت مجلس ایران به این موضوع است. از سوی دیگر، در حاشیه این دیدار، موضوعاتی مطرح شد که این از نظر ایجاد رابطه دوستی بسیار موثر است. در چند سالی که آقای آمانو مدیریت آژانس را برعهده داشت، سعی کرد بحث‌هایی از جمله موضوع ایران را حل کند. او در نشست مشترک با اعضای کمیسیون برجام امیدوار بود که پرونده ایران تا پایان سال میلادی بسته شود. پس از این، نمایندگان درباره مسائل مختلف از وی سوالاتی پرسیدند.
سوالات نمایندگان حول چه محورهایی بود؟
سوالات درباره فعالیت‌های آژانس، تاثیرپذیری این نهاد بین‌المللی از نظام سلطه، خروج اطلاعات محرمانه از آژانس و برخی موضع‌گیری‌های غیر‌کارشناسی آژانس بود.
آمانو چه پاسخی به این سوالات داد؟
او بسیاری از بحث‌های مطرح از سوی اعضای کمیسیون را رد کرد و درباره موضوع تاثیر‌پذیری آژانس از سوی برخی قدرت‌ها نیز اعلام کرد آژانس یک سازمان مستقل و کاملا فنی است و براساس اصول کارشناسی عمل می‌کند. آمانو ضمن انتقاد از نوع مذاکرات در دولت قبل بیان کرد که مذاکرات آقایان جلیلی و عباسی با آژانس روی یک دور ‌بی‌نهایت افتاده بود و تمامی ‌نداشت؛ اما اکنون همه اراده کردیم تا پایان سال میلادی همه موضوعات تمام شود.
آمانو درباره درز اطلاعات نیز عنوان داشت، 120 کشور عضو آژانس هستند و من نمی‌توانم بگویم که می‌توانیم صددرصد همه اطلاعات را حفظ کنیم و شاید در بعضی از مواقع این اطلاعات درز کند. نمی‌شود تضمینی بر این موضوع داد، ولی اکنون اوضاع بهتر است و حفاظت اطلاعات به خوبی انجام می‌شود.
درباره مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای نیز سوالی مطرح شد؟
در جلسه موضوع شهدای هسته‌ای مطرح شد و برخی از نمایندگان ترور دانشمندان هسته‌ای را به درز عمدی اطلاعات از آژانس منتسب کردند که این موضوع باعث واکنش آمانو شد و او به‌شدت آن را رد و اعلام کرد: «زمانی نیز آقای عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی‌ایران این موضوع را در جلسه‌ای مطرح کرد و من نیز به او گفتم شما باید سند داشته باشید چون نمی‌شود بدون سند در این باره صحبت کرد.»
موضوع دیگری که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌درباره آن توضیح داد تأمین سوخت راکتور تهران بود. او گفت: «آژانس در آن سال تلاش خود را برای تسهیل این موضوع انجام داد؛ اما متأسفانه این توافق به‌موقع حاصل نشد و آژانس نتوانست از این طریق با کمک کشورهای دیگر موضوع را حل و فصل کند.»
او تاکید کرد که کشورهای دیگر موافقت نکردند و این موضوع ارتباطی با آژانس ندارد. همچنین مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌اظهار امیدواری کرد که بعد از توافق اجرایی این کار در راستای همکاری‌های فنی صورت بگیرد.