صاحبنظران و روشنفکران به عنوان مراجع فکری مردم، نقش تأثیرگذاری در کاهش فاصله‌ها و تنش‌ها در جهان دارند.

رئیس جمهور، برجام را برای جهانیان امیدآفرین توصیف کرد و با اشاره به اینکه این توافق نشان داد که رسیدن به راه‌حل از طریق مذاکره بهترین و پرمنفعت‌ترین راه برای دو طرف است، گفت: صاحبنظران و روشنفکران به عنوان مراجع فکری مردم، نقش تأثیرگذاری در کاهش فاصله‌ها و تنش‌ها در جهان دارند.


روحانی شامگاه یکشنبه به وقت نیویورک در نشست اعضای اندیشکده‌های امریکا با بیان اینکه از سال گذشته تا به امروز با وجود مشکلات فراوانی که در سطح منطقه و جهان شاهد آن بودیم، تحولات مثبتی که می‌تواند ما را به آینده امیدوار کند نیز رخ داده است، افزود: امروز در منطقه شاهد شرایط خاصی هستیم؛ خشکسالی ممتد و مشکلات زیست‌ محیطی از جمله مشکلاتی است که اوضاع را در منطقه پیچیده کرده است؛ از سوی دیگر، رسانه‌ها هر روز نقش خود را در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی پررنگ‌تر می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه از سوی دیگر خشونت و افراطی‌گری در منطقه بیداد می‌کند و بسیاری از کشورها دچار خشونت، جنگ و ویرانی هستند، خاطرنشان کرد: اقداماتی که غرب به‌ظاهر تحت عنوان مبارزه با تروریسم در منطقه انجام داده خشونت را تشدید کرده و بمباران مناطق مختلف موجب گسترش ناامنی شده است.

آقای روحانی با بیان اینکه امروز خشونت و ناامنی در سراسر منطقه موج می‌زند و روزانه شاهد خشونت‌های غیرمترقبه ازجانب گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش هستیم، گفت: در میان همه این حوادث، برجام یک امید بود و اینکه ایران بتواند با 6 کشور دور یک میز بنشیند و برای حل و فصل مسائل با آنها گفتگو کند، شاید برای خیلی از صاحبنظران باورکردنی نبود.

رئیس جمهور با بیان اینکه برجام برای جهانیان امید آفرید و به همه اعلام کرد که رسیدن به راه‌حل از طریق مذاکره پرمنفعت‌ترین راه برای دو طرف است، افزود: آنچه ما بر آن تأکید داریم این است که باید در تمام مذاکرات به فکر نتیجه برد - برد باشیم، چرا که هر زمان طرفی تنها به دنبال پیروزی خود باشد، اگر موفقیتی هم حاصل شود، موقت خواهد بود.

آقای روحانی در پاسخ به سؤالاتی مبنی بر اینکه آیا برجام به فرجام نهایی می‌رسد یا خیر و اینکه آیا دو طرف مذاکره به اجرای توافق ملتزم می‌مانند، گفت: در صورتی موفق خواهیم بود که قبول کرده باشیم راه نو و جدیدی را انتخاب و طی کرده‌ایم و احساس کنیم توافق به نفع دو طرف خواهد بود.

ایران بر اجرای برجام متعهد است

رئیس جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می‌کند به اجرای آنچه در برجام آمده، متعهد و معتقد است اجرای آن به نفع همگان خواهد بود.

آقای روحانی با بیان اینکه می‌دانیم عده‌ای در استمرار توافق ایران شک و تردید دارند و در این راستا حرف‌های گوناگون و عجیبی از مقامات و سناتورهای امریکایی به گوش می‌رسد، گفت:‌ آنها به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی هنوز به بلوغ ملت‌ها باور ندارند و این در حالی است که باید اطلاعات به طور شفاف‌تر بین مردم و مسئولان دو کشور مطرح شود؛ ما باید بهتر همدیگر را بشناسیم و این باعث می‌شود که فاصله ها کمتر شود.

رئیس جمهور افزود: در انتخابات به مردم برای تلاش در جهت کاهش تنش با کشورهای دنیا قول داده‌ایم و معتقدیم باید فاصله‌ها را در جهت کاهش تنش‌ها کم کنیم.

وی تأکید کرد: صاحبنظران و روشنفکران مراجع فکری مردم هستند و می‌توانند در راستای کاهش تنش‌ها تأثیرگذار باشند.

ْآقای روحانی با اشاره به اینکه امروزه ارتباطات، ‌تفاوت بسیار زیادی با گذشته پیدا کرده و فرصت‌های بسیاری در جهت نزدیکی ملت‌ها و دولت‌ها در اختیار قرار داده است، گفت: توافق هسته‌ای، فضا و زمینه جدیدی را پیش پای ما قرار داده است که باید از این فرصت برای دستیابی به موفقیت در سایر زمینه‌ها استفاده و از آن بهره‌برداری کنیم.

معتقدیم باید در سوریه با تروریسم مقابله شود

رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست و در پاسخ سؤالات شرکت‌کنندگان درباره بحران سوریه و طرح ایران برای عبور از این بحران اظهار داشت: امروز موضوع سوریه یکی از مسائل مهم منطقه است که البته پیچید‌گی‌های خاص خود را دارد؛ همه معتقدیم که باید در سوریه با تروریسم مقابله شود اما هر کسی اولویتی را برای حل بحران در این کشور ارائه می‌کند که اینها با هم تفاوت دارد.

آقای روحانی با بیان اینکه معتقدم در موضوع سوریه اینکه اولویت اصلی باید چه اقدامی باشد، بسیار حایز اهمیت است، گفت: هم دولت سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی دارد و هم باید در گام اول در این کشور با تروریسم مقابله شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دو سوم خاک سوریه در اختیار تروریست‌ها قرار دارد و این سؤال مطرح است که آنها چگونه می‌توانند در این کشور نفت استخراج کنند و آن را به فروش برسانند در حالی که قدرت‌های بزرگ به‌راحتی می‌توانند از فروش نفت دیگر کشورها مثل ایران جلوگیری کنند، تصریح کرد: متأسفانه برای کسانی که مدعی مبارزه با داعش هستند، جان انسان‌ها و مردم اهمیتی ندارد و اگر داعش اقدام به کشتن مردم عراق و سوریه بکند، هیچ نگرانی وجود ندارد، اما اگر این اتفاق علیه یک کشور اروپایی باشد، برای آنها داعش به عنوان عنصری خطرناک مطرح خواهد بود.

آقای روحانی تأکید کرد: نباید کشته شدن بی‌گناهان برای ما تفاوت داشته باشد، چرا که کشتار انسان‌ها هیچ ربطی به تابعیت، دین و تمایلات افراد ندارد؛ ما باید ابتدا افکارمان را در این زمینه اصلاح کنیم و آنچه اهمیت دارد این است که جان همه انسان‌ها باید حفظ شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدیم در سوریه اولویت اصلی مبارزه با تروریسم در این کشور است، گفت: ‌جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در کنار هر کشوری که این اولویت را به عنوان اولین اقدام در مسیر حل بحران سوریه می‌داند، همکاری کند.

آقای روحانی در زمینه نقش روسیه در مسئله سوریه نیز اظهار داشت: روس‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند که قصد دارند به طور جدی‌تر وارد مبارزه با داعش شوند و آنچه آنها اعلام می‌کنند، آمادگی بیشتر برای مبارزه با تروریسم، همزمان با تثبیت دولت سوریه است.

هیچ قانونی اجازه نمی‌دهد کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم وارد خاک دیگر کشورها شود

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ قانون و مشروعیتی اجازه نمی‌دهد تا کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم وارد خاک دیگر کشورها شود، گفت: نباید برای مبارزه با تروریسم دولت سوریه تضعیف شود، بلکه معتقدیم بحران سوریه باید به دست ارتش سوریه و حکومت مرکزی در این کشور حل شود.

آقای روحانی افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند به‌تنهایی به مبارزه با تروریسم بپردازد و این اقدام نیازمند مشارکت همه کشورهاست.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه معتقدیم امروز نظر غرب درخصوص بحران سوریه نسبت به گذشته کمی واقعی‌تر شده است، خاطرنشان کرد: مبارزه با تروریسم حتی از نظر نظامی، با هواپیما و موشک هرگز امکان‌پذیر نیست و این تجربه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری است که در مبارزه با تروریست‌ها بیشترین تلاش‌ها را انجام داده و توانسته است قوی‌ترین گروه‌های تروریستی را به طور کامل از کشور بیرون کند.

آقای روحانی با اشاره به تلاش تروریست‌ها برای جهت‌دهی به افکار جوانان در کشورهای مختلف، گفت: برای مبارزه با تروریسم باید رو در رو با آنها مقابله کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالاتی درباره سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و چگونگی روابط با دیگر کشورها ازجمله عربستان و برخی اظهارنظرها درخصوص نگرانی دیگر کشورها از حضور ایران در منطقه، اظهار داشت: باید بررسی کنیم دلیل این نگرانی چیست و این در حالی است که در گذشته هم عده‌ای اعلام می‌کردند ایران خطری برای منطقه است و به همین دلیل از صدام علیه ایران حمایت کردند، اما در عمل معلوم شد که خطر اصلی چه کسی بوده و سرانجام آن چه شده است.

ایران هیچ خطر و نگرانی برای هیچ کشوری نبوده و نخواهد بود

آقای روحانی با بیان اینکه ایران برخلاف صدام که قصد داشت همه کشورهای حاشیه خلیج فارس را به تصرف خود درآورد، هرگز به کشوری حمله نکرده است، خاطرنشان کرد: ایران‌هراسی همواره در دستور کار تبلیغاتی دشمنان ملت ایران قرار داشته، اما آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران هیچ خطر و نگرانی برای هیچ کشوری نبوده و نخواهد بود و هر یک از همسایگان ما و کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم کمکی بخواهند بلافاصله اقدام خواهیم کرد.

رئیس جمهور افزود: معتقدیم تمامیت ارضی و وحدت ملی همه کشورها از جمله همسایگانمان باید حفظ شود و آماده کمک به آنها در این زمینه هستیم.

آقای روحانی با بیان اینکه ایران پایتخت هیچ کشوری را اداره نمی‌کند بلکه در شرایط گوناگون به کمک دوستان خود در منطقه شتافته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در روزهای سخت بدون در نظر گرفتن سوابق گذشته در روابط، به کمک همسایگان خود شتافته است.

رئیس جمهور درباره روابط ایران و عربستان اظهار داشت: امروز از سردی روابط میان دو کشور متأسفیم و این در حالی است که با آغاز دولت یازدهم، تلاش ما در راستای گسترش روابط با عربستان بوده است، اما شرایط اینگونه رقم نخورده و از هنگامی که عربستان شروع به کشتار مردم یمن کرده، فاصله عربستان با ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی هم زیاد شده است.

آقای روحانی با بیان اینکه فاصله ایران و عربستان قطعاً به نفع هیچ یک از دو کشور و منطقه نخواهد بود، گفت: باید به عنوان اعضای خانواده اسلام، اختلافات فکری و تفاوت عقاید را بپذیریم و در کنار هم در زمینه‌های گوناگون همکاری کنیم.