رئیس مجلس بر ضرورت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به منظور ریشه‌یابی علت این حادثه تأکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این پیام همچنین بر ضرورت اقدام سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به منظور ریشه‌یابی علت این حادثه تأکید کرد.


لاریجانی در پیامی به رؤسای مجالس کشورهای اسلامی، وقوع فاجعه مصیبت‌بار منا و جان باختن جمع زیادی از مسلمانان جهان را تسلیت گفت و تصریح کرد: بی‌تردید مسئولیت این مصیبت عظما و حوادث دیگر در مراسم حج بر عهده دولت پادشاهی عربستان سعودی است و مسئولان این کشور باید در مقابل افکار عمومی و ماتم‌زده مسلمانان جهان، بدور از هر گونه فرافکنی، پاسخگو باشند.

متن پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

فاجعه مصیبت‌بار «منا» که منجر به جان باختن و مصدوم شدن جمع زیادی از مؤمنان میهمان خداوند رحمان از کشورهای گوناگون گردید و نیز حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام موجی از غم و اندوه در جهان اسلام گسترانید و عید مسلمانان را به عزا تبدیل نمود و این در حالی است که خداوند مکه را بلد امن خود قرار داده است.

بی‌تردید مسئولیت این مصیبت عظما و حوادث دیگر در مراسم حج به عهده دولت پادشاهی عربستان سعودی بوده و مسئولین این کشور باید در مقابل افکار عمومی و ماتم‌زده مسلمانان جهان، بدور از هرگونه فرافکنی، پاسخگو باشند.

مجلس شورای اسلامی ایران ضمن ابراز تسلیت به مسلمانان جهان و اظهار همدردی با خانواده‌های جانباختگان، از مجالس کشورهای اسلامی می خواهد با عنایت به عظمت حادثه مزبور و حوادث مشابه در سال‌های گذشته در زمان برگزاری مناسک حج، برای عدم تکرار این گونه حوادث دردناک در سال‌های آتی و در راستای برگزاری شایسته و بایسته این کنگره عظیم سالانه مسلمانان، تدبیری بیندیشند.

مجلس شورای اسلامی ایران همچنین تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از سوی سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را برای ریشه‌یابی علت حادثه مذکور ضروری دانسته و آمادگی خود را برای حضور در این کمیته اعلام می دارد.

در پایان بار دیگر این مصیبت عظیم را به مسلمانان جهان تسلیت گفته، برای جانباختگان غفران الهی و برای مصدومین شفای عاجل از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.