دولت سعودی نمی تواند از مسئولیت فاجعه بزرگ منا شانه خالی کند و آنها مسئولند و باید پاسخگو باشند.

رئیس قوه قضائیه: دولت سعودی نمی تواند از مسئولیت فاجعه بزرگ منا شانه خالی کند و آنها مسئولند و باید پاسخگو باشند.


آیت الله صادق آملی لاریجانی در نشست مسئولان عالی قضایی با تسلیت حادثه غمبار منا به خانواده جان باختگان و عموم ملت ایران از خداوند متعال علو درجات را برای جان باختگان این حادثه خواستار شد.

وی افزود: اگرچه مطمئنیم کسانی که برای درک فضیلت سرزمین وحی و برای زیارت بیت الله الحرام در این ایام جان خود را از دست دادند مهاجران الی الله بودند و اجرشان با خداست اما این حادثه را از هر منظری نگاه کنیم قابل تأمل و اسف انگیز است.

رئیس دستگاه قضا گفت: این حادثه باید مسلمانان و به خصوص مسئولان ما را به فکر وادارد که برای بحث حج و مشکلاتی که در طی سالهای متمادی در سرزمین وحی رخ داده است چاره‌ای بیندیشند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه فریضه بزرگ حج تعطیل بردار نیست افزود: مکه و مدینه قبله آمال مسلمانان است بنا بر این باید مسلمانان چاره ای بیندیشند که در مسئله اداره این حرمین شریفین چه اقدامی صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا گفت: حادثه هایی که پی در پی رخ می دهد نشان از این دارد که دولت و حاکمان سعودی مسئولیت پذیری خود را در این مسئله نشان ندادند و در حادثه اخیر با همه عظیم بودن فاجعه سخنانی گفتند که نشان از این می دهد که اصلاً‌ در فضای دیگری فکر می کنند و به فراکنی پرداخته اند.

وی افزود: از همه عجیب تر، ارتباط دادن این قضیه به مسئله قضا و قدر الهی است و چقدر جای تعجب دارد که مسئله قضا و قدر الهی را که در هر حادثه ای در جریان است با مسئولیت انسانها در حوادث خلط کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: هر جنایتی که در جهان رخ می دهد و هر قصاصی که اجرا می شود قضا و قدر الهی است؛ هر جهاد و شهادتی که رخ می دهد قضا و قدر الهی است و حوادث عالم از تحت سیطره قضا و قدر الهی خارج نیست اما این رافع مسئولیت انسانها در وظایف و تکالیفشان نیست.

رئیس قوه قضائیه افزود: چطور می شود پذیرفت کشور و حاکمانی که خود را خادم حرمین شریفین می دانند به جان و مال و نفوس مسلمانان این قدر بی توجه باشند.

وی گفت: حوادثی پی در پی رخ می دهد که ممکن است یک بار یا دو بار آن قابل توجیه باشد اما پس از سالها تولیتی که برای خودشان در خصوص حرمین شریفین ادعا کرده اند و با وجود اینکه در سالهای اخیر تعداد زوار و حجاج کمتر شده است باید تسهیلات بهتری ارائه کنند اما متأسفانه عکس شده است.