حکام عربستان باید با قبول مسئولیت درقبال حادثه منا، از مسلمانان عذرخواهی و با عوامل مقصر در مدیریت صحنه برخورد کنند.

وزیر کشور‌: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند و رئیس جمهور اعلام کرد، حکام عربستان باید با قبول مسئولیت درقبال حادثه منا، از مسلمانان عذرخواهی و با عوامل مقصر در مدیریت صحنه برخورد کنند.


وزیر کشور گفت: بر اساس آخرین آماری که به ما اعلام شده است، 169 نفر از حجاج هموطن در حادثه منا جان باخته ، 299 نفر مفقود و 45 نفر نیز مجروح شده اند.عبدالرضا رحمانی فضلی در نشستی خبری افزود: شماری از مجروحان حادثه منا امروز از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

وی گفت : از نخستین لحظات وقوع این حادثه، رئیس جمهور دستورهای ویژه ای صادر کرد و هیئت دولت تشکیل جلسه داد و ستاد ویژه پیگیری ها با مسئولیت وزارتخانه های کشور ، امور خارجه ، ارشاد ، راه و ترابری ، نیروی انتظامی ، سازمان هلال احمر و هواپیمایی کشوری ایجاد شد.رحمانی فضلی افزود : متناظر با این اقدامات ، ستادی در همه استان ها با مسئولیت استانداران تشکیل شد تا کارها را پیگیری کنند که تاکنون سه جلسه اصلی و پنج جلسه فرعی این ستاد برگزار شده است و همه استان ها نیز جلسات مشابه را برگزار و مسائل را پیگیری می کنند.

وی سرکشی از خانواده های داغدار را یکی از اقدامات در استان ها دانست و اضافه کرد: ما برای پذیرش پیکرهای مطهر جانباختگان و تشییع جنازه و دیگر اقدامات و نیز سهولت ترخیص زائران و انتقال آنان به شهرها کارهای لازم را انجام داده ایم .وزیر کشور در ادامه نشست خبری تأکید کرد‌: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند و رئیس جمهور اعلام کرد، حکام عربستان باید با قبول مسئولیت درقبال حادثه منا، از مسلمانان عذرخواهی و با عوامل مقصر در مدیریت صحنه برخورد کنند.

رحمانی فضلی افزود: البته برخی مسئولان ذی‌ربط عربستان برکنار شده اند که کافی نیست و انتظار داریم با برخورد منطقی و مناسب، کوتاهی‌ها را جبران کنند .

وی با ارائه گزارشی از اقدامات ستاد پیگیری حادثه منا اظهار داشت: همه اقدامات این ستاد به طور مستمر به اطلاع رئیس جمهور می‌رسد و آقای روحانی روزانه چند بار با معاون اول رئیس جمهور و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تماس می گیرد و اقدامات را پیگیری می‌کند.

رحمانی فضلی افزود: در نیویورک هم مسئولیت پیگیری اقدامات مرتبط با این حادثه به آقایان نهاوندیان و فریدون سپرده شده است و در کنار دیگر مسئولیت‌ها این موضوع نیز پیگیری می‌شود؛ ضمن اینکه رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این مسائل را در همه دیدارها مطرح می کنند.

وزیر کشور همچنین گفت: بر اساس آماری که اخیرا به دستمان رسیده است، تعداد جانباختگان کشورهای مختلف در مکه بیش از آماری است که تاکنون اعلام شده است.

وی افزود: بر اساس خبرهای دریافتی، برخی کشورها با عربستان توافق کرده‌اند که اجساد اتباعشان را در داخل مکه مکرمه دفن کنند، اما ما اعلام کرده‌ایم که همه پیگیری‌ها، اقدامات اجرایی و فعالیت‌ها را برای انتقال همه زائران، مفقودان، مجروحان و جانباختگان ادامه خواهیم داد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: عربستان موظف است با ما در این باره همکاری کند و ما تقاضا داریم که با همکاری در این زمینه، انتظارات افکار عمومی برآورده شود.

وی با تأکید بر لزوم مسئولیت‌پذیری، عذرخواهی و برخورد عربستان با عوامل خاطی گفت: البته حق پیگیری حقوقی و قانونی برای ما همچنان محفوظ است و با تقسیم کار انجام شده، وزارت خارجه از نظر حقوقی و سیاسی از طریق نهادهای بین‌المللی و دادستانی کل از نظر قضایی مسائل را در مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کند.

مردم یقین داشته باشند از حقوقشان عدول نمی‌کنیم

وزیر کشور تأکید کرد: مردم یقین داشته باشند از حقوقشان عدول نمی‌کنیم و حقوقشان را تا رسیدن به حد مطلوب پیگیری خواهیم کرد.

رحمانی فضلی همچنین از آغاز عملیات بازگشت حجاج از امروز طبق برنامه خبر داد و افزود: تلاش می‌کنیم خانواده‌های داغدار همراه با جانباختگانشان منتقل شوند.

وی گفت: منتظریم تغییر و تحول نهایی صورت گیرد و پیکرهای مطهر را تحویل دهند تا در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهیم .

رحمانی فضلی افزود: در تهران حتماً مراسم استقبال، تکریم و تشییع پیکرهای مطهر به صورت رسمی انجام می شود و آمادگی لازم را داریم که پیکرهای مطهر جانباختگان به استان ها اعزام شوند.

وی اضافه کرد: در استان‌ها هم مراسم مشابهی برگزار خواهد شد.

رحمانی فضلی گفت: وزارت کشور به عنوان مسئول ستاد پیگیری حادثه منا، همه تلاش خود را معطوف به ساماندهی این موضوع کرده است.

وزیر کشور در بخش دیگری از نشست خبری اظهار داشت: با پیگیری های وزیر امور خارجه در نیویورک، هیئتی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان هلال احمر به عربستان سعودی اعزام می شوند.

رحمانی فضلی افزود: این هیئت پیرو هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری مسائل مربوط به جانباختگان و مفقودان را پیگیری خواهد کرد.

وی همچنین به رسانه های مکتوب و صدا و سیما توصیه کرد: در انتشار اخبار مربوط به حادثه منا واقعیات را منعکس کنند و از اخبار نادرست فضای مجازی که با هدف تحریک، تهییج و ایجاد برخی نگرانی ها تولید می شود بپرهیزند.

وزیر کشور گفت:‌ از مسئولان نیز خواسته ایم که در سخنان و مصاحبه هایشان به نحوی سخن بگویند که سبب دغدغه و نگرانی نشود.

رحمانی فضلی افزود: اکنون حدود 60 هزار زائر ما با نگرانی و دغدغه درعربستان حضور دارند که انتقال و کارهای رسمی آنان مرتبط با نوع فعالیت دستگاه های ذی‌ربط است.

وی اضافه کرد: همین دغدغه ای که در داخل وجود دارد درمکه مکرمه در داخل کاروان ها و ستاد بعثه مقام معظم رهبری بیشتر است و ما به آنان حق می دهیم اما باید بدانیم که درشرایط کنونی باید با آرامش و منطق برخورد کنیم تا همه زائران منتقل شوند و آنگاه در موقعیت مناسب مسائل را پیگیری کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: توقع این است که همه در شرایط کنونی به نحوی عمل کنند که نگاه ، اراده و فعالیتشان معطوف به حل این مسئله ، آرام سازی جامعه و تسلی خاطر بازماندگان باشد.

رحمانی فضلی گفت: برخی موضوعاتی که دربعضی رسانه ها مطرح می شود سبب دامن زدن به اختلاف و تحریک نابجای افکارعمومی است.

وی تاکید کرد: مردم بدانند هیچ یک از مسئولان تاکنون درباره مسائل مرتبط با حادثه منا کوتاهی نکرده اند و همه درحال فعالیت و ایفای مسئولیت اند تا با وحدت وهمدلی از شرایط کنونی عبور کنیم.

رحمانی فضلی گفت:‌ ما در36 سال گذشته شاهد اینگونه مسائل بوده ایم و همواره با صبر و همراهی از آن عبور کرده ایم اکنون نیز باید صبر کنیم تا با آرامش و پرهیز از نگران کردن خانواده ها بتوانیم به حقوقمان برسیم.

وزیر کشور بار دیگر با اشاره به نقش نخست رسانه ها در پیگیری مسائل مرتبط با حادثه منا از آنان خواست با واقع بینی و رویکرد ایجاد آرامش در جامعه این مسائل را پیگیری کنند.وی در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری تجمع در مقابل سفارت عربستان اظهار داشت: دیروز تجمعاتی در برخی حوزه های علمیه ، مقابل سفارت عربستان در تهران و در مقابل کنسولگری این سفارت در مشهد برگزار شد که چون خودجوش و مردمی بود تلاش کردیم با حفظ امنیت و انتظامات آن را مدیریت کنیم.

رحمانی فضلی افزود: با توجه به فهم و قانون گرایی مردم این تجمعات به خوبی ساماندهی و مدیریت شد.وزیرکشور درپاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال نقش موساد در وقوع حادثه منا گفت: این از اخباری است که در فضای مجازی منتشر می شود و بیشتر با هدف ایجاد اضطراب و نگرانی در جامعه است هر اطلاعاتی که مسئولان نظام از واقعه و چگونگی آن به صورت پنهان و آشکار کسب کنند خواهیم گفت.

رحمانی فضلی اضافه کرد: با توجه به دشمنی ها علیه ما انتظار نشر اینگونه خبرها وجود دارد.