تازه ترین کارشکنی آمریکایی ها در مورد توافق هسته ای تصویب طرح دریافت غرامت از ایران است

کارشکنی های اعضای کنگره و سناتورهای آمریکایی علیه توافق هسته ای همچنان ادامه دارد. در تازه ترین تحول در این زمینه نمایندگان آمریکایی به دنبال دریافت غرامت از ایران به بهانه های واهی هستند. آنها طرحی را تصویب کردند که اوباما نمی تواند برجام را اجرا کند مگر اینکه غرامتها را دریافت کند.

به گزراش مثلث آنلاین؛ پایگاه خبری هیل نوشت مجلس نمایندگان آمریکا طرح موسوم به غرامت اقدامات تروریسم ایران را تصویب کرد با این حال نمایندگان کنگره نتوانستند به آرای لازم برای جلوگیری از وتو شدن آن دست یابند.
مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرد که براساس آن باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نمی تواند تحریم ها برضد ایران را لغو کند تا اینکه ایران به افرادی که قربانی تروریسم ایران در آمریکا توصیف شده اند غرامت دهد.
این طرح با دویست و پنجاه و یک رای موافق در برابر 173 رای مخالف تصویب شد و جمهوریخواهان نتوانستند به ارای لازم برای بی اثر کردن وتوی این طرح توسط اوباما دست پیدا کنند.
دادگاهای آمریکا به ایران حکم داده اند که به قربانیان تروریسم در آمریکا که در پی حملات منتسب به ایران آسیب دیده اند غرامت بدهد. از جمله این حملات بمبگذاری 1983 پایگاه نظامی آمریکا در بیروت و بمبگذاری برج های خبر در عربستان است. براساس نهاد تحقیقات کنگره، ایران همچنان حدود 43 میلیارد دلار برای پرداخت این غرامت ها بدهکار است.

در همین زمینه سناتور جان تستر نماینده دموکرات ایالت مونتانا در نشست سنای آمریکا برای بررسی طرح موسوم به پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم ایران گفت این طرح به طور نامناسبی به طرح بودجه دفاعی آمریکا انضمام شده است.

این نشست که ساعت نه بامداد به وقت شرقی آمریکا آغاز شده است تبدیل به صحنه درگیری لفظی نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه شده است که تدوین کننده اصلی طرح جنجالی پرداخت غرامت به قربانیان به اصطلاح اقدامات تروریستی ایران به شمار می روند.