رسایی در متنی وقایع امروز مجلس را شرح داد و بدون نام بردن از «دیکتاتوری در مجلس» سخن گفت

حمید رسایی که صبح امروز در بررسی طرح دو فوریتی مجلس در باره برجام با لاریجانی دچار تنش لفظی شده بود، اندکی بعد در صفحه اینستاگرامش در باره این وقایع توضیح داد. اما نکته مهم این بود که او این متن را با هشتک #دیکتاتوری در مجلس پست کرده بود. متنی که رسایی منتشر کرد گویای منظور به طور مشخص هست اما اینکه نهاد قانونگذاری در جمهوری اسلامی را به دیکتاتوری متهم کردند از مواردی است که لازم است به آن توجه شود.

رسایی در این پست صفحه مجازی نوشت:

طرحی با عنوان اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام توسط آقای لاریجانی و نمایندگان همسو با ایشان و چند تن از اعضای فراکسیون اصولگرایان تهیه شده که اشکالات متعددی دارد.

طبق قرار روسای دو فراکسیون رهروان ولایت و فراکسیون اصولگرایان، ینا شده بود تا در صورتی که شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان امروز صبح متن طرح را پذیرفت، طرح مذکور به نام دو فراکسیون باشد و اسامی اعضای اصولگرایان هم ذیل آن بیاید ولی در جلسه صبح شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان، اعضا متن را نپذیرفتند و بدون رای گیری جلسه تمام شد.

قبل از جلسه علنی صبح، آقای لاریجانی به شکل غیر قانونی حدود یک ساعت در خصوص سوابق طرح خودش از جمله اینکه دو فراکسیون آن را قبول دارند صحبت کرد! و گفت چون چهارشنبه تعطیل و هفته بعد هم تعطیل است، باید امروز درباره موضوع تصمیم بگیریم. تعداد زیادی از اعضای فراکسیون به این اظهارات اعتراض کردند هر چند برخلاف انتظار، کسانی از فراکسیون اصولگرایان که باید اظهارات آقای لاریجانی را رد می کردند، سکوت کردند.

بعد از لاریجانی در جلسه غیر علنی صحبت کردم و گفتم این طرح صبح در فراکسیون رای نیاورد. گفتم چرا چهارشنبه و هفته بعد را تعطیل کرده اید تا مجلس را گوشه رینگ بگذارید و با عجله تصمیم بگیریم. هنوز کسی متن طرح شما را نخوانده. گفتم طرح های بهتری هم هست. نمایندگان دیگری هم مثل اقای حسینیان و کوچک زاده هم در اعتراض صحبت کردند.

بنده طرح دیگری را که نمایندگان امضا کرده اند و تصویرش را در اینجا گذاشته ام، نزد هیات رییسه بردم تا با امضای آنها اقدامات قانونی تکثیر و توزیع آن انجام شود ولی رییس مجلس در کمال ناباوری و برخلاف قانون اجازه این کار را نداد!

بر اساس این طرح با توجه به اشکالات متعددی که در برجام هست بویژه موضوع باقی ماندن تحریمها و بازرسیها که در گزارش کمیسیون به آن اشاره شده، دولت حق اجرای برجام تا رفع اشکالات و ابهامات را ندارد. کمیسیون برجام باید تا یک هفته اشکالات و ابهامات برجام را به دولت اعلام کند.

هیچ دلیلی ندارد مجلس چهارشنبه و هفته بعد تعطیل باشد. باید نمایندگان بمانند و با دقت طرحها را بررسی کنند و انتخابی کنند که بتوانند به تعبیر رهبری سرشان را پیش خدا بالا بگیرند.

گفتنی است طرح نمایندگان در مجلس مطرح شد و نتوانست رای لازم را برای دو فوریت کسب کند و با قید یک فوریت قرار است مورد بررسی قرار گیرد.