به‌نظر شما علت اصلی پذیرفتن نقش ایران در مبارزه علیه داعش از سوی مقامات آمریکایی چیست؟
در معادلات قدرت بین‌المللی، ایران یک جایگاه برتر و بالایی دارد و در این شکی نیست. پیش از فتنه 88 نیز به همین گونه بود، بدین صورت که یک حالت انفعال را در دولتمردان آمریکایی شاهد بودیم که درخواست‌ها و نامه‌هایی به مقام‌معظم‌رهبری داشتند و در واقع به حضور و تاثیر ایران در منطقه‌ و مسائل بین‌المللی و مشارکت پی‎برده بودند، بعد از فتنه یک مقدار آنها منتظر تغییر شرایط در ایران بودند و نتیجه آن شد که به چهره بین‌المللی ما خدشه‌هایی وارد‌ شد‌. پس از آن با تاثیر‌گذاری سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران چه در عراق که واقعا اگر ایران در بحث مشورت و رایزنی به‌عنوان یک همسایه ورود پیدا نمی‌کرد امکان تجزیه شدن عراق وجود داشت - که الحمدلله با اعتمادی که به رهبری و مشورت‌های مقامات ایرانی وجود داشت شاهد پایان گرفتن بحبوحه‌ها در آن کشور بودیم - یا در سوریه اگر حمایت‌های ایران از دولت مرکزی سوریه و اصرار بر اینکه می‌بایست معضل سوریه از داخل حل شود نبود برخی همپیمانان آمریکا سعی داشتند با کودتا ماجرا را فیصله بدهند.
به نظر شما موضع ایران در قبال دعوت برای پیوستن به ائتلاف علیه داعش چیست؟
آنها نیز وقتی می‌بینندچنین شرایطی در منطقه حاکم شده است که ایران هم خودش امن است و هم محور صلح شده‌، بنابراین جایگاه خود را مو‌رد تهدید می‌بینند. با این حال از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان منادی عزت، به‌عنوان نماد مقابله با استکبار دعوت می‌کنند تا در این ائتلاف بیاید و شرکت کند. این مساله در عین حالی که یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران است اما در همین حال هم رهبری تاکنون هیج اجازه‌ای مبنی بر مذاکره بر سر این موارد ذکر شده نداده‌اند.
پافشاری و اصرار‌های دولت اوباما برای حضور ایران در ائتلاف تا چه‌حدی به تحرکات روسیه در سوریه گره خورده است؟
آمریکا به هرحال ‌هدفی را دنبال می‌کند برای حمایت از داعش و از فروش هرگونه تسلیحات و تجهیزات‌ نیز دریغ نمی‌کند، منتها آنها می‌خواستند این عقرب سمی ‌را در اختیار خود داشته باشند ولی توانا نبودند.
با رایزنی‌هایی که صورت گرفته دولت روسیه با خواست دولت سوریه که در چارچوب قوانین بین‌المللی است، حملات موفق‌آمیزی را انجام داده و این اتحاد چهارگانه ایران، روسیه، سوریه و عراق منافع آمریکا در منطقه را تهدید کرده است، بنابراین آمریکایی‌ها برای شکستن این اتحاد به سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» روی آورده و آمریکا سعی دارد با شکستن این اتحاد‌ ائتلافی را به وجود بیاورد و از ایران هم دعوت کرده‌اند، ضمن اینکه تمام این موارد در قالب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی
بررسی می‌شود.
به نظر شما آیا جایگاه ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای پذیرفته شده است؟
در سال‌های اخیر کشورهای اسلامی شاهد بوده‌اند که ایران فقط از نهضت‌های آزادی‌بخش و از مظلومین دفاع می‌کند، بنابراین این مساله برای بیشتر این کشورها جا افتاده است بنابراین به این علت است که در حال حاضر می‌بینیم شعارهای ما را بیشتر کشورهای اسلامی سر می‌دهند و در بیشتر حوزه‌ها از ما مشورت می‌خواهند و ایران را به‌عنوان یک الگو پذیرفته‌اند و به جایگاه برتر ایران اذعان می‌کنند. اخیرا هم شایعاتی مبنی بر مذاکره بر سر قضیه سوریه بین ایران و آمریکا منتشر شده که نشان می‌دهد‌ آنها در واقع ‌ چنین عزمی ‌دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و تمام این موارد جایگاه رفیع ایران را نمایش می‌دهد که ایران به یک ابر‌قدرت معنوی تبدیل شده است.
باتوجه به اینکه فرمودید ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده، چه شاخصه‌هایی سبب ‌ که ایران به این جایگاه منطقه‌ای برسد؟
ما مجموع یک‌سری عوامل را به نام قدرت ملی می‌شناسیم که از یک سلسله عوامل مادی نظیر پیشرفت در صنایع دفاعی (که قدرت بازدارنده ایران را افزایش می‌دهد) و بحث دیپلماسی رسمی و عمومی‌ تشکیل شده است. پیشرفت‌های هسته‌ای و موشکی و تسلیحاتی همگی از جمله مسائل مادی هستند.
اما بحث بعدی مولفه‌های معنوی ماست نظیر فرهنگ ایثار و شهادت و حق‌خواهی و عدالت‌خواهی و... که همه این مولفه‌ها در نهایت به قدرت ملی بدل شده است. همین قدرت ملی در قدم بعدی سبب شده تا تاثیرات خود را‌روی کشورها و دولت‌های دیگر مشاهده کنیم و این مهم باتوجه به سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران طبیعی بوده و حقیقتی است غیرقابل انکار. بنده به‌عنوان کسی که چندین مرتبه به سازمان ملل رفته‌ام، بارها شاهد مراجعه کشورهای دیگر برای کسب مشورت و کسب راهکار از نمایندگان ایرانی بوده‌ام.
محور مقاومت تا چه حد باعث افزایش قدرت منطقه‌ای ما شده است؟
در واقع تاثیرگذاری ایران بر منطقه سبب شده ‌ تا جبهه مقاومت در این منطقه تقویت بشود، جبهه مقابل مقاومت پس از مسائلی که در لیبی اتفاق افتاد امیدوار بودند تا سوریه را به‌عنوان خط مقدم از بین ببرند تا در نهایت با ایران روبه‌رو شوند. سیاستی که ایران در قبال سوریه و عراق داشت سبب شد تا این جبهه تقویت شود و امروز جبهه مقاومت در حال جهانی شدن است و این در ادبیات و شعارهای کشورهای منطقه به‌ خوبی نمایان است. هم‌اکنون این حمایت ما، به نوعی حفظ اقتدار نظام جمهوری اسلامی بوده و در واقع دشمن را قبل از اینکه به مرزهای ما رسیده باشد پس زده و از بین برده‌ایم و با آنها مواجهه و مقابله کرده‌ایم، حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه سبب تقویت و دوام جبهه مقاومت شده است.