برخی دوستان امروز برای من آرزوی مرگ کردند و خود را در جایگاه خدا قرار دادند و من یک بار برای همیشه سکوت خود را می‌شکنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برخی دوستان امروز برای من آرزوی مرگ کردند و خود را در جایگاه خدا قرار دادند و من یک بار برای همیشه سکوت خود را می‌شکنم.

علی اکبر صالحی که به عنوان نماینده دولت در جریان بررسی طرح اجرای برجام در صحن علنی مجلس سخن می‌گفت افزود: برخی از دوستان امروز برای من آرزوی مرگ کردند و خود را در جایگاه خدا قرار دادند و اخلاق را زیر پا گذاشتند لذا من مجبورم امروز یک بار و برای همیشه سکوت خود را بشکنم و برخی از صحبت‌ها را بگویم، تا این تواضع مانع انجام وظیفه‌ام نشود.

وی اظهار داشت: متاسفم که بگویم که برخی از رفتارهای دوستان خارج از انصاف، اخلاق واصول علمی است.

صالحی افزود:‌ ما اگر مذاکره کردیم مبتنی بر علم و مفاهیم ایدئولوژیک و بر اساس چارچوب‌هایی مذاکره کردیم که برای ما مشخص شده و به آن تا روز آخر پایبند بودیم لذا برخی صحبت‌ها را به هیچ وجه نمی‌پذیریم.

وی تاکید کرد:‌ من هیچگاه قصد توهین نداشته و ندارم و هیچ حرفی را نیز خلاف اصول و اعتقادم نمی‌گویم. اما امروز برخی دوستان با قسم جلاله به من گفتند که روی تو سیمان می‌ریزیم و تو را دفن می‌کنیم و در تلویزیون نیز برای من آرزوی مرگ کردند و گفتند این آقا که 66 ساله است معلوم نیست تا پایان برجام زنده باشد چرا که عمر مفید برای ایرانی‌ها 72 سال است و آیا این اخلاق است؟

وی افزود: برخی صحبت‌ها مبتنی بر علم و آگاهی نیست و من نمی‌دانم از سر چه موضوعی مطرح می‌شود. آیا این صحبت‌ها درست است؟ این چگونه صحبت و رعایت اخلاق است که همدیگر را متهم و محکوم کنیم؟ من در مقابل همه این جوسازی‌ها و توهین‌ها سکوت کردم و من را متهم به سوء استفاده می‌کنند از افکار عمومی. فریاد می‌زنند پلوتونیوم مهم است که آن را از دست داده‌ایم که عمیقا غیر تخصصی است.

صالحی ادامه داد: من به عنوان کسی که 40 سال عمر خود را سر مسائل هسته‌ای گذاشتم و جز برای خدا و مصلحت کشورم تلاش نکردم و هیچ گاه نگفتم که هستم و چه کردم و معتقدم که خداوند دیده و می‌داند می‌گویم که توجه کنید و به توضیحات من گوش کنید و فریادی نکشید. ما در تاسیسات اراک اگر به خوبی کار کند سالی 8 کیلو پلوتونیوم تولید می‌کنیم. و در 30 سال این 8 کیلو می‌شود 240 کیلوگرم. یعنی ما بعد از 30 سال تازه 240 کیلوگرم پلوتونیوم خواهیم داشت و از 60 مجتمع سوخت تنها 5 تا 6 مجتمع مایحتاچ خود را از پلوتونیوم تولیدی ما دریافت می‌کنند. حال که قرار است روی من سیمان ریخته شود و من دفن شوم بگذارید برخی صحبت‌هایم را بگویم تا آیندگان بدانند و قضات کنند که ما چگونه در اوج عزت مذاکره کردیم.

صالحی تصریح کرد: شخصیت من به گونه‌ای است که هیچگاه توهین نمی‌کنم و تاکنون سکوت کرده‌ام. خواهش می‌کنم آقای رئیس مجلس را طوری مدیریت کنید که من صحبت‌هایم را یک بار برای همیشه بگویم. سپس دوستان فریاد بزنند. من می‌خواهم تنها یک موضوع تخصصی را اعلام کنم. باید همه بدانند مسائل علمی وارونه مطرح می‌شود اما باید مردم بدانند که واقعیت‌ها چیست. این پلوتونیومی که دوستان فریاد می‌زنند و می‌گویند مهم است و در اراک از بین می‌رود، ما بعد از 30 سال 240 کیلو از آن حاصل از تاسیسات اراک خواهیم داشت. و دوستان نیز می‌گویند از این پلوتونیوم‌ها می‌شود در نیروگاههای قدرت استفاده کرد. حال آنکه این 240 کیلو بعد از 30 سال برای ما حاصل می‌شود. و در عین حال هر نیروگاه سوخت 500 کیلو است. و 7 درصد آن می‌شود 35 کیلو. و ما بعد از 30 سال 5- 6 مجتمع را می‌توانیم تغذیه کنیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر می‌گوید آب سنگین را صادر نکنید. آخر عزیزان از آن که این را می‌گوید بپرسید چقدر دوتریم برای گداخت نیاز است؟ هر 1000 مگاوات 100 کیلو دوتریم می‌خواهد و ما امروز 20 تن آب سنگین تولید می‌کنیم که یک چهارم آن دوتریم است یعنی حدود 4 تن دوتریم در سال یعنی 4000 کیلوگرم همین الان تولید می‌کنیم و ما از حالا تا 40 سال آینده 160 هزار کیلو نیازمندیم. و همه اینها یک حساب و کتاب تخصصی است و نمی‌دانم برخی دوستان چرا این گونه صحبت می‌کنند.

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر عزت و اقتدار ایران اسلامی گفت: من شهادت می‌دهم و آیندگان نیز قضاوت خواهد کرد و تاریخ ثابت خواهد کرد که بنده 40 سال عمر خود را بر سر مسئولیت و مسائل علمی گذاشتم در حالی که هیچ گاه نخواستم فریاد بزنم که چه کردم چرا که آن را خدا باید بداند.

وی گفت: اگر کاری صورت گرفته و اقدامی شده که به والله شده و تلاش کردیم باید بگویم در بحث هسته‌ای نه با کندی روبرو خواهیم شد و نه با توقف. آب سنگینمان خواهد ماند. تحقیقاتمان سر جایش باقی خواهد ماند. غنی سازی‌مان ادامه می‌یابد و شما که اهل مطالعه هستید ببینید آمریکایی ها چه می‌خواستند و امروز ما به چه دستاوردهایی رسیدیم. آنها می‌خواستند فردو و غنی سازی نباشد، می‌خواستند ما آب سنگین نداشته باشیم، اما همه اینها به لطف و مرحمت الهی باقی ماند و در مسیر توسعه حرکت خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:‌ به دلیل آنکه بر اساس آیین نامه تنها یک نفر از دولت می‌تواند صحبت کند من وقت آقای ظریف را نیز گرفته‌ام و امروز می‌گویم که آن چیزی که آنها می‌خواستند محقق نشد. آنها می‌خواستند ما یک کشوری در نقشه فناوری هسته‌ای نباشیم اما به لطف الهی هستیم و خواسته‌مان را بر آنها تحمیل کردیم و مقام معظم رهبری هم تمام تکلیف ما را روشن کرده بودند و ما باید به گونه‌ای مذاکره می‌کردیم که هم عزت ملت ما و هم اقتدار ملت و هم صنعتی هسته‌ای پا برجا بماند که همین گونه شد و این مذاکرات ما با اقتدار و عزت پیش رفت.

وی در پایان تاکید کرد: مذاکرات هسته‌ای در نهایت عزت و اقتدار آن هم در مقابل 5 قدرت جهانی انجام شد و گواه می‌دهم و شهادت می‌دهم که تاریخ بعدا اثبات می‌کند که چه کردیم و در این مذاکرات چگونه دست بالاتر را داشتیم. ما در این مذاکرات تنها محدودیتی را که پذیرفتیم محدودیت‌هایی بود که در مسیر ساخت بمب هسته‌ای داشتیم و هیچ گاه بنا به فرمان مقام معظم رهبری به دنبال ساخت سلاح‌های هسته‌ای نبودیم و می‌گذاریم آنها هر محدودیتی که میخواهند بر سر این راه بگذارند بگذارند و دل خود را خوش کنند اما ما غنی سازیمان را انجام خواهیم داد و تحقیق وتوسعه ادامه خواهیم داد و آب سنگین را تولید می‌کنیم و فروشنده اورانیوم غنی شده و آب سنگین خواهیم بود و به لطف ، کرم و خواست الهی و با حمایت رهبری و ایستادگی مردم که واقعا نقش آفرین بود به این قله افتخار رسیده ایم.

صالحی افزود: به شما نمایندگان اطمینان می‌دهم بدانید که با این برجام سند افتخار این کشور محقق خواهد شد و یقین بدانید با این برجام شما منافع ملی و حاکمیت ملی را حفظ خواهید کرد.